Report z kapitálových trhů 5.2.2018

Zveřejněno 4. 2. 2018Shrnutí minulého týdne

Americká centrální banka si připravuje půdu pro březnové zvýšení sazeb

Jak se dalo očekávat, tak Fed na svém lednovém zasedání svoji politiku nijak nezměnil, což se týká nejen úrokových sazeb, ale i doprovodného komentáře. Zde došlo jen k několika změnám, které jdou vesměs na vrub odstranění zmínek o dopadech hurikánů na americkou ekonomiku. Snad jedinou výjimkou je uznání Fedu, že (tržní) inflační očekávání se v posledních měsících pohnula vzhůru. To by šlo interpretovat jako jasně jestřábí signál, avšak dovětek o tom, že inflační očekávání zůstávají nízko, vše dosti relativizuje. Na druhou stranu v druhém odstavci se objevuje přece jenom silnější (jestřábí) přesvědčení Fedu, že se inflace posune v tomto roce vzhůru.

Co se tedy bude dít na březnovém zasedání FOMC, které bude podstatně zajímavější? Budou pravděpodobně zvýšeny úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů a novou prognózu Fedu bude komunikovat poprvé jeho nový šéf Jerome Powell. To přitom nemusí být vůbec jednoduchá záležitost, pokud by se ukázalo, že nová prognóza bude viditelně více jestřábí a bude počítat s rychlejším růstem úroků než ta poslední z prosince 2017.Kondice eurozóny se zlepšuje

Hrubý domácí produkt (HDP) zemí používajících euro se v loňském roce zvýšil o 2,5 procenta. Ekonomika eurozóny tak zaznamenala nejprudší tempo růstu za deset let. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil statistický úřad Eurostat. V roce 2016 stoupl HDP o 1,7 procenta.

Eurozóna loni v hospodářské expanzi překonala Spojené státy, jejichž ekonomika vzrostla o 2,3 procenta. Příznivé údaje o loňském vývoji ekonomiky jsou podle agentury AP jasným důkazem, že eurozóna se vymanila z vleklé dluhové krize, která vyvolala obavy ohledně přežití jednotné evropské měny.

Česká národní banka tlačí své sazby nahoru

Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Česká měna poté posílila k euru na 25,17 Kč/EUR, což byla nejsilnější hodnota za více než pět let. Nová prognóza ČNB podle guvernéra banky Jiřího Rusnoka počítá letos s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb, ale v závislosti na vývoji ekonomiky. Část ekonomů nevylučuje, že ČNB letos zvýší sazby víckrát. Exportéři se kvůli sílící měně obávají ztrát.Vývoj na trzích

Německý index DAX v součtu týdne klesnul o 4,2 %. Americký průmyslový index DJIA v minulém týdnu odepsal 4,1 %. Index S&P 500 klesnul o 3,9 %. Technologický Nasdaq propadl o 3,7 %.

Cena ropy Brent v závěru minulého týdne mírně klesla pod hladinu 69 USD za barel.

Cena zlata mírně klesá směrem k hladině1 330 USD za trojskou unci.Klíčové události nadcházejícího týdne

V České republice se budou sledovat nová čísla z průmyslu. Jeho prosincový růst mírně zpomalí.

V Německu vyjde také statistika průmyslové produkce. Počítáme s jejím meziměsíčním poklesem o 0,5 %.

V USA mírně vzroste index ISM z oblasti služeb.

Glosa ze světa trhů:

Virtuální měny prožily týden výprodejů. Za problémy stojí stupňující se odpor špiček tradičního finančního světa, rostoucí regulace (Jižní Korea, Indie)či snahy po ní a také obavy z možné manipulace celého sektoru či jeho špiček. V tomto ohledu se objevily zprávy o možné manipulaci cen bitcoinu na největší americké burze Bitfinex prostřednictvím Tetheru. Obě společnosti mají téměř shodné vedení a prošetřuje je americká CFTC.
Investiční doporučení pro nákup akcií – konzervativní profil zákazníka

iShares Global Telecom ETF

Telekomunikace jsou oborem, jehož volatilita patří k těm nižším. Na druhé straně nejsou telekomunikační firmy lakomé rozdělovat dividendy. Tento konkrétní fond usiluje o sledování investičních výsledků sektorového indexu S&P Global 1200 Telecommunications Services, což je podskupina S& PGlobal 1200. Index podkladových aktiv obsahuje telekomunikační společnosti jak s velkou, tak i se střední nebo s malou kapitalizací.

Index, který nabízí stabilní výkonnost. Za poslední rok hodnota indexu narostla o více než 7 %, za posledních 3 roky výkonnost dosáhla přes 12 %.
Rating indexu je nižší než v podání dalších srovnávaných indexů. Výhodou indexu je jeho nákladovost.


Investiční doporučení pro nákup akcií – aktivní profil zákazníka

ProShares Ultra Silver

Fond usiluje o zajištění denních výsledků, které odpovídají dvojnásobku (200%) denní výkonnosti odpovídajících referenčních hodnot. Fond určuje typ, množství a kombinaci investičních pozic, o kterých se domnívá, že v kombinaci by měly vytvářet denní výnosy v souladu s cílem fondu.
Fond přináší stabilní výsledky – během posledního měsíce zhodnocení přes 6 %, během posledních 12 měsíců přes 8 %.

Rating fondu je průměrný – jak z pohledu celkové návratnosti, tak nákladů i daní.Investiční doporučení pro nákup – dynamický profil zákazníka

iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts ETF

Máme tu další fond zaměřený na automobilky. Jeho základem je index STOXX Europe 600. Jeho výhodou je stejná nebo vylepšená likvidita a diverzifikace. Ta je patrná i z následující tabulky, která popisuje složené portfolia.

Fond se může v období posledního roku chlubit více než čtvrtinovým zhodnocením. Zajímavé zisky přinesl i v posledních 5 letech přes 100 %
Rating fondu má skvělé známky z pohledu celkové návratnosti a nákladů.

Vypracoval: analytické oddělení Finin group

Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům. Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit anebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Tento dokument je majetkem společnosti Finin group s.r.o. a bez jejího svolení nesmí být kopírován, rozmnožován, znovu zveřejňován, nahráván, přenášen nebo jiným způsobem distribuován. Neoprávněné použití textu nebo ilustračního materiálu, včetně jeho částečného použití, bude ze zákona stíháno jako porušení autorských nebo jiných vlastnických práv.

Zpět na úvodní stránku