Report z kapitálových trhů 12.2.2018

Zveřejněno 12. 2. 2018

Shrnutí minulého týdne

Americké akcie zaznamenaly nejprudší týdenní propad za dva roky

Americké akcie v závěru týdne posílily, i když během pátku měly nakročeno k dalšímu propadu. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v pátek připsal 1,38 procenta a uzavřel na 24 190,90 bodu. Za celý týden přesto činí ztráta 5,2 procenta, což představuje nejprudší týdenní pokles od ledna 2016.

Pro evropské akciové trhy byl uplynulý týden nejhorší za poslední dva roky a evropské trhy jej zakončily na šestiměsíčním minimu. Panevropský index STOXX 600 v pátek odepsal 1,45 procenta na 368,61 bodu. Za celý týden tak ztratil zhruba pět procent.

Pro světové akciové trhy to tedy byl jednoznačně chaotický obchodní týden, provázený obavami z rostoucích inflačních tlaků a z vyšších úrokových sazeb.

Vývoj na trzích

Německý index DAX v součtu týdne klesnul o 5,3 %. Americký průmyslový index DJIA v minulém týdnu odepsal 5,2 %. Index S&P 500 klesnul o 5,2 %. Technologický Nasdaq propadl o 5,1 %.

Cena ropy Brent kvůli nervozitě na trzích propadla od hladiny 70 USD za barel pod úroveň 63 USD za barel.

Cena zlata mírně klesá směrem k hladině1 316 USD za trojskou unci.

Americký dolar posílil v minulém týdnu o 2 centy na hladinu 1,233 USD/EUR.


Klíčové události nadcházejícího týdne

V České republice se budou sledovat nová data o inflaci. Její tempo mírně zpomalí.

V eurozóně meziměsíčně poklesne tempo průmyslové produkce o 0,1 %.

V USA také vyjdou průmyslová data. Tempo růstu průmyslu zpomalí na 0,4 %.Glosa ze světa trhů:

A je to tady… Britská Lloyds Banking Group oznámila, že v rámci všech svých institucí zahrnujících mateřskou Lloyds Bank, Bank of Scotland, Halifax a MBNA nadále nebude svým klientům umožňovat využívat k nákupu kryptoměn kreditní karty.

Banka se tak přidává k americkým bankám JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup, které tento krok oznámily již v pátek. Zmíněné banky se obávají, že probíhající korekce na trhu kryptoměn by mohla podpořit výraznější zájem jejich klientů o nákupy "na dluh", které kreditní karty umožňují. Případný nepříznivý vývoj cen by pak mohl působit klientům problémy se splácením jejich závazků. Problém banky vidí také ve vysoké volatilitě a celkově enormní rizikovosti takových investic.
Investiční doporučení pro nákup akcií – konzervativní profil zákazníka

PowerShares DB Agriculture Fund

Přes fondy je možné investovat také do zemědělství. Konkrétně PowerShares DB Agriculture Fund se snaží o dosažení optimálního výnosu při investicích do zemědělství.
Ačkoliv index přinášel dlouhodobě ztrátu, v letošním roce je v plusu. Investice do zemědělství může být ideálním bezpečným přístavem ve chvíli, kdy na akciové trhy vtrhne nervozita.


Z pohledu ratingu je jasné, že fond přináší průměrnou celkovou návratnost. Průměrné hodnocení dostal fond také z pohledu nákladů. Nejvyšší hodnocení dostal fond z hlediska daňové efektivity.

Investiční doporučení pro nákup akcií – aktivní profil zákazníka

ETFS Sugar

Přes fondy je možné investovat i do takových konkrétních
instrumentů, jako je cukr. Cukr spadá do kategorie komodit, s nimiž se aktivně obchoduje na burzách po celém světě. Investice do sladidla je přitom běžně dostupná i drobnému investorovi. V současnosti je tato komodita často spojována s výrobou biopaliv, která jsou částečnými substituty za drahé pohonné hmoty vyráběné z ropy. Fond ETFS Sugar je navržen tak, aby sledoval DJ-AIG Sugar Sub-IndexSM. Zásadní je to, že vyplácí kapitalizovaný výnos z úroků, který se kumuluje denně.

Fond přináší stabilní výsledky – během posledního měsíce zhodnocení přes 3 %, během posledních 12 měsíců přes 11 %.

Na volném trhu se obchoduje jen necelá třetina této produkce (asi 31 %). Převážná část zemí, které pěstují cukrovou třtinu či řepu, totiž většinu svého cukru spotřebuje a na export jdou pouze přebytky. I malá změna v produkci či spotřebě tak může vyvolat výrazné cenové pohyby. Zdrojem cukru jsou dvě hlavní plodiny – cukrová třtina a řepa. Jejich pěstování mohou výrazně ovlivnit výkyvy počasí.Investiční doporučení pro nákup – dynamický profil zákazníka

First Trust NASDAQ-100 Tech Sector Index Fund

Technologie zažily v posledních dnech výrazné ztráty. I tak ale dlouhodobě patří k nejvýnosnějším investicím. Fond First Trust NASDAQ-100 Tech Sector Index usiluje o investiční výsledky, které obecně odpovídají ceně a výnosu akciového indexu NASDAQ-100. Fond investuje nejméně 90 % svých celkových aktiv do běžných akcií, které zahrnují technologický index.

Fond se může v období posledního půl roku chlubit více než pětinovým zhodnocením. Zajímavé zisky přinesl i v posledních 5 letech, téměř 200 %.

Z pohledu ratingu fond skvělé známky z pohledu celkové návratnosti, daňové efektivitě a nákladů.


Vypracoval: analytické oddělení Finin group

Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům. Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit anebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Tento dokument je majetkem společnosti Finin group s.r.o. a bez jejího svolení nesmí být kopírován, rozmnožován, znovu zveřejňován, nahráván, přenášen nebo jiným způsobem distribuován. Neoprávněné použití textu nebo ilustračního materiálu, včetně jeho částečného použití, bude ze zákona stíháno jako porušení autorských nebo jiných vlastnických práv.

Zpět na úvodní stránku