Report z kapitálových trhů 22.1.2018

Zveřejněno 24. 1. 2018

Shrnutí minulého týdne

Americkému průmyslu pomohla zima k lepšímu výsledku

Průmyslová produkce ve Spojených státech se v prosinci zvýšila o 0,9 procenta po 0,1procentním poklesu v listopadu. Na tomto vývoji má zásluhu především poptávka po vytápění kvůli chladnému počasí koncem měsíce, ale i výkon těžebního sektoru. Za celý loňský rok americký průmysl zvýšil výrobu o 1,8 procenta, a vykázal tak největší růst od roku 2014.

Inflace v eurozóně slábne

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v prosinci podle očekávání kleslo na 1,4 % z 1,5 % v předchozím měsíci. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v prosinci zůstala na listopadových 0,9%.

Evropská centrální banka přitom usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně u dvou procent. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Ekonomika eurozóny roste nejrychleji za deset let a nezaměstnanost klesla na devítileté minimum. Jenže v rychlejším růstu cen se to ne a ne odrazit.

Vývoj na trzích

Německý index DAX v součtu minulého týdne vzrostl o 1,4 %. Americký průmyslový index DJIA v minulém týdnu přidal 1,9 %. Index S&P 500 vzrostl o 1,5 %. Technologický Nasdaq přidal 1,9%.

Cena ropy Brent v závěru minulého týdne zůstávala u hladiny 69 USD za barel. Trh podpořila zpráva o citelném snížení zásob suroviny v USA. Obchodníci navíc očekávají, že dohoda členských a nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby povede ke zvýšení dodávek z USA.

Cena zlata mírně poklesla k hladině 1 330 USD za trojskou unci. I tak ale zlato zažívá úspěšný start tohoto roku.

Klíčové události nadcházejícího týdne

V Německu se bude sledovat index Ifo. Ten bude stagnovat poblíž sympatické hladiny 117 bodů.

V eurozóně se bude sledovat zasedání Evropské centrální banky. Její sazby ani objem kvantitativního uvolňování se nebudou měnit. Budou se sledovat náznaky toho, jak moc banky změní svůj výhled směrem k přísnější měnové politice.

V USA vyjde údaj o HDP. Počítáme s atraktivním 3% anualizovaným růstem.

Glosa ze světa trhů:

Tak se to znovu potvrdilo… Ceny bytů a domů v Česku rostly ve třetím čtvrtletí loňského roku podobně jako v předchozích měsících nejrychleji ze zemí Evropské unie. Meziročně se zvýšily o 12,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Více než desetiprocentním tempem rostly ceny také v Irsku, Portugalsku, Maďarsku a Nizozemsku, naopak v Itálii o 0,9 procenta klesly. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,6 procenta.

Investiční doporučení pro nákup akcií – konzervativní profil zákazníka

VanEck Vectors Gold Miners ETF

Do zlata je možné investovat mnoha způsoby. Nabízí se mít zlatou cihličku přímo v sejfu nebo skrze certifikáty sázet na žlutý kov. Je ale také možné se zaměřit na fondy, které investují do těžařů zlata. Mezi takovéto fondy patří také VanEck Vectors Gold Miners ETF. Tento fond usiluje o co nejpřesnější kopírování výkonnosti indexu NYSE Arca Gold Miners Index (GDMNTR). V případě VanEck Vectors Gold Miners ETF se jedná o upravený index, který se zaměřuje na veřejně obchodované společnosti, které se celosvětově podílejí na těžbě zlata. Nejedná se ale jen o mamutí těžaře zlata. V indexu jsou zastoupeny i akcie malých a středních těžařských společností žlutého kovu.

Index se během posledního měsíce vyznačuje skvělou výkonností, která přesahuje 4 %. Navíc index během posledního roku vydělal přes 12 %. Za poslední 3 roky dokonce přes 28 %. Index je tak vhodnou volbou pro střednědobou investici.

Z celkového ratingového hodnocení vyplývá, že celková návratnost je průměrná. Z pohledu nákladů a daní však index získal nejvyšší možné zhodnocení.

Index VanEck Vectors Gold Miners ETF tak může sloužit jako stabilní doplněk portfolia.

Investiční doporučení pro nákup akcií – aktivní profil zákazníka

ComStage ETF EURO STOXX 50 Daily Leverage UCITS ETF

V eurozóně patří index EURO STOXX 50 k nejdůležitějším indexům z oblasti Blue-chip. Index pokrývá 50 akciových titulů z 11 zemí eurozóny, které jsou zpravidla lídry ve svých oborech. Pomocí indexu ComStage ETF EURO STOXX 50 Daily Leverage UCITS ETF si tak můžete vsadit na růst nejvýznamnějších evropských akciových společností.

Index v posledním měsíci koriguje předchozí zisky. I tak je ale dlouhodobá výkonnost fondu skvělá. Za poslední rok index investorům vydělal přes 18 %, za posledních 5 let téměř 100 %.

Návratnost fondu je průměrná. Nejvyšší hodnocení má z pohledu nákladů.

Tento Fond může být zajímavou sázkou na vývoj nejdůležitějších evropských akciových titulů.

Investiční doporučení pro nákup akcií – dynamický profil zákazníka

ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF

Index se zaměřuje na společnosti, které jsou součástí prestižního amerického indexu S&P 500. Navíc v něm nalezneme společnosti, které pravidelně vyplácejí dividendy. A to zvyšuje výkonnost fondu. Je přitom brán zřetel na to, aby měly jednotlivé firmy dostatečnou tržní kapitalizaci a likviditu. To pro změnu snižuje rizikovost fondu.

Fond se může v období posledního roku chlubit dvouciferným zhodnocením – téměř 12 %. Zajímavé zisky přinesl i v posledních 3 letech – 35,7 %.

Fond získává jedno z nejlepších ratingových hodnocení z oblasti fondů. Celková návratnost získala druhou nejlepší známku. Skvělé hodnocení má fond také z pohledu nákladů a daní.

Výnosy z dividend mohou kompenzovat ztráty v kurzech akciových titulů. To je velkou předností tohoto fondu.

Vypracoval: analytické oddělení Finin group

Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům. Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit anebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Tento dokument je majetkem společnosti Finin group s.r.o. a bez jejího svolení nesmí být kopírován, rozmnožován, znovu zveřejňován, nahráván, přenášen nebo jiným způsobem distribuován. Neoprávněné použití textu nebo ilustračního materiálu, včetně jeho částečného použití, bude ze zákona stíháno jako porušení autorských nebo jiných vlastnických práv. 

Zpět na úvodní stránku