Report z kapitálových trhů 29.1.2018

Zveřejněno 29. 1. 2018

Shrnutí minulého týdne

Evropská centrální banka nemění svou politiku

Evropská centrální banka (ECB) na svém prvním letošním zasedání podle očekávání nechala úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k žádné úpravě programu nákupů cenných papírů. Základní sazba tak zůstává na dlouhodobém minimu nula procent. Podle šéfa ECB Maria Draghiho ekonomika eurozóny navzdory oživení nadále potřebuje podporu ze strany měnové politiky. Draghi rovněž poukázal na nejistotu spojenou s posilováním eura.


D. Trump si v Davosu pustil pusu na špacír

Americký prezident Donald Trump vyzval k denuklearizaci Korejského poloostrova. Apeloval také na partnery Spojených států, aby zabránili Íránu vyvinout jadernou zbraň. Většinu svého projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu ale Trump věnoval obchodním záležitostem.

Šéf Bílého domu vyzval například zahraniční podnikatele k investicím ve Spojených státech, protože podle něj je k tomu teď nejvhodnější doba. Varoval však, že Washington nebude tolerovat nekalé obchodní praktiky. Americký prezident také vysvětlil, že bude vždycky upřednostňovat Ameriku, ale že jeho heslo "Amerika především" neznamená Ameriku osamělou. Nakonec požádal spojence, aby plnili své finanční závazky a investovali do vlastní obrany. Boj proti teroristům totiž podle Trumpa stále není u konce. Prezident Spojených států Donald Trump se už dříve vyslovil pro silný dolar. Uvedl rovněž, že výroky jeho ministra financí Stevena Mnuchina o příznivém vlivu slabého dolaru byly špatně interpretovány. Dolar po jeho slovech zamířil vzhůru.Vývoj na trzích

Německý index DAX v součtu týdne klesl o 0,7 %. Americký průmyslový index DJIA v minulém týdnu přidal 2,1 %. Index S&P 500 vzrostl o 2,2 %. Technologický Nasdaq přidal 2,8 %.


Cena ropy Brent v závěru minulého týdne narostla nad hladinu 70 USD za barel. K ziskům ropy přispěla zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) o poklesu zásob v minulém týdnu.

Cena zlata se drží u hladiny 1 350 USD za trojskou unci.Klíčové události nadcházejícího týdne

V České republice se bude sledovat zasedání bankovní rady České národní banky. Její sazby by měly tentokrát vzrůst.

V USA se bude sledovat především zasedání americké centrální banky. Její sazby by měly zůstat v pásmu 1,25 – 1,50 %.

V USA vyjdou také čísla z trhu práce. Míra nezaměstnanosti by měla stagnovat. Pozor ale na to, že čísla může zhoršit vliv silné zimy. Sníh totiž na přelomu roku částečně paralyzoval americkou ekonomiku.Glosa ze světa trhů:

Zatímco Česko žilo volbou prezidenta, finanční trhy nechává domácí politický veletoč v klidu. Víc než výsledek voleb vyhlíží česká koruna zasedání ČNB, na kterém dojde pravděpodobně k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. I proto se koruna nadále pohybuje na dostřel od post-intervenčních maxim a nijak ji nevyvádějí z míry ani prudké globální zisky eura.
Investiční doporučení pro nákup – konzervativní profil zákazníka

SPDR S&P Insurance ETF

Fondů sázející na banky najdeme mnoho. Nabízí se však i sázka na finanční sektor, která je méně riziková - pojišťovny. Fond SPDR S&P Insurance ETF se snaží co nejpřesněji kopírovat KBW Insurance Index. Fond používá pasivní strategii řízení, která je určená ke sledování celkové návratnosti indexu pojištění.

Za poslední rok hodnota indexu narostla o více než 12 %, za posledních 5 let výkonnost dosáhla téměř 128 %.

Ratingové hodnocení indexu je skvělé. Z pohledu celkové návratnosti i nákladů dosahuje index nadprůměrného hodnocení.


Investiční doporučení pro nákup – aktivní profil zákazníka

Lyxor Stoxx Europe 600 FinancialServices UCITS ETF

Zástupcem eurozóny je fond Lyxor Stoxx Europe 600 FinancialServices UCITS ETF. Jeho cílem je navázat na výkonnost indexu STOXX Europe 600 Construction & Materials Net Total Return. A to znamená, že fond investuje na poli evropských finančních služeb.

Dlouhodobá výkonnost fondu je skvělá. Za poslední rok index investorům vydělal přes 20 %, za posledních 5 let téměř 120 %.

Návratnost fondu je nadprůměrná. To z něj činí zajímavou sázku na poli výnosu s přijatelným rizikem.


Investiční doporučení pro nákup – dynamický profil zákazníka

First Trust NASDAQ Global Auto Index Fund

Automobilky už jasně překonaly krizi a přinášejí investorům výrazné zisky. First Trust NASDAQ Global Auto Index Fund usiluje o investiční výsledky, které obecně odpovídají výnosu indexu NASDAQ OMX. Index sleduje výkon největších a nejlikvidnějších společností zabývajících se výrobou automobilů.

Fond se může v období posledního roku chlubit téměř čtvrtinovým zhodnocením. Zajímavé zisky přinesl i v posledních 5 letech – 58,3 %.

Z pohledu ratingu fond dostává poměrně nízké známky. I to svědčí o rizikovosti daného fondu. Jenže právě tato rizikovost může přinést investorům vysoké zisky jednoznačně překračující výkonnost globálních akciových indexů.
Vypracoval: analytické oddělení Finin groupFinanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům. Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit anebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Tento dokument je majetkem společnosti Finin group s.r.o. a bez jejího svolení nesmí být kopírován, rozmnožován, znovu zveřejňován, nahráván, přenášen nebo jiným způsobem distribuován. Neoprávněné použití textu nebo ilustračního materiálu, včetně jeho částečného použití, bude ze zákona stíháno jako porušení autorských nebo jiných vlastnických práv.
Zpět na úvodní stránku