Finanční zpravodajství

Akcie / 28. červenec 2021 21:57

Makroekonomické události USA: Silný spotřebitelský sentiment v červenci nečekaně vzrostl

Silný index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v červenci nečekaně vzrostl. Zůstává tak v oblasti předpandemických silných hodnot, tedy nejvíc od začátku koronavirové pandemie. Březnový a dubnový růst spotřebitelského sentimentu v roce 2020 vymazaly téměž celý nárazový pád spotřebitelské morálky v počátku pandemie. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001. Lidé v USA cítí aktuální i očekáváné podstatné zlepšení ekonomiky i trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky, s pokračující silnou podporou fiskální a monetární politiky hospodářství a se souvisejícím růstem akciového trhu. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností může uvolnit významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu překvapivě vzrostl na 129,1 bodů z 128,9 bodů (revize z 127,3 bodů) v červnu, trh čekal jeho pokles na 123,9 bodů. Podindex současné situace lehce vzrostl, naopak očekávání nepatrně ztratila. Pokles nebezpečí pandemie koronaviru v budoucnu vzhledem k progresivní vakcinační kampani tento rok ve spojení s otevíráním obchodů, firem a ekonomiky by měly táhnout oživení ekonomiky a trhu práce s podporou ekonomiky státem a centrální bankou a robustním růstem akciových trhů. To by mělo spotřebitelskou morálku a sklon ke spotřebě domácností dále posilovat.

Akcie / 28. červenec 2021 21:56

Makroekonomické a finanční události USA: Fed úrokovou sazbu nezměnil, přiznal pokrok ekonomiky a progres k útlumu QE

Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. V prohlášení Fed zohlednil pokrok k dosažení cílů inflace a zaměstnanosti. Rovněž naznačil další zlepšení sektorů nejvíce postižených pandemií. Jinak prohlášení neobsahuje větší změny. Fed již v červnu oznámil zahájení diskuse prvního stupně redukce ultraexpanzivní monetární politiky, snížení kvantitativního uvolňování (QE). K té je podle centrální banky potřeba dosažení podstatného pokroku k dosažení cílů Fedu inflace 2 % a plné zaměstnanosti. Komentáře Fedu tak signalizují pokrok nejen ekonomiky ale i k redukci QE a potvrzují naše očekávání termínu zahájení redukce QE ve druhém pololetí 2021. Projekce z předchozího červnového zasedání monetární politiky včetně úr. sazeb a QE Fedu rovněž ukazují, že na zvyšování cíle Federal Funds Rate se nebude čekat mnoho let, ale možná jen roky 2. Celkově komentáře a projekce Fedu potvrzují trvání silně expanzivní monetární politiky v nejbližších letech včetně nulových úrokových sazeb.

Akcie / 28. červenec 2021 21:52

Finační trhy: Neutrální politika dolaru pouze brzdí jeho slábnutí

Ministryně financí Spojených států amerických Janet Yellenová jako jednu z prvních strategií nové administrativy oznámila kurzovou politiku dolaru. Yellenová řekla, že hodnota dolaru by měla být určována trhy a že cílování měnových kurzů pro dosažení komerční výhody jinými zeměmi je nekaceptovatelné. Významné přepnutí dolarové politiky ze strategie oslabení americké měny do neutrální polohy ale zřejmě nebude stačit na odvrácení dlouhodobého poklesu dolaru.

Akcie / 28. červenec 2021 21:51

Akciový trh USA: Wall Street přerušil 5-denní růstovou šňůru s růstem opatrnosti před výsledky technologií a Fedem

Akcie Spojených států amerických v úterý klesly. Ukončily taky 5-denní růstový sled třech hlavních akciových indexů USA. Investoři byli před výsledky hlavních technologických a internetových firem a před středečním oznámením monetární politiky centrální bankou USA, Federálním rezervním systémem, opatrní.

Akcie / 23. červenec 2021 21:37

Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 26. - 30.7. USA: Prodeje nových domů v červnu a červencové spotřebitelský sentiment a Firemní barometr Chicaga stále robustní, Fed úrokové sazby nezmění, debatuje QE, růst HDP 2Q a inflace akcelerují

Prodeje nových domů (6 2021, 26.7.), index spotřebitelského sentimentu Conference Board (7 2021, 27.7.), rozhodnutí centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a nákupu cenných papírů (28.7.), hrubý domácí produkt (2Q, 29.7.), index cen spotřebitelských výdajů PCE (6 2021, 30.7.) a Firemní barometr Chicaga (7 2021, 30.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 26.7. - 30.7. Spojených států amerických. Prodeje nových domů, spotřebitelský sentiment i regionální data ekonomické aktivity si mají udržet sílu i na přelomu pololetí. Růst ekonomiky se má zvýšit. Centrální banka úrokové sazby nezmění, ale oznámila debatu případného programu první fáze redukce expanze monetární politiky, kvantitativního uvolňování. Inflace je již silná a stále dravě roste.

Akcie / 23. červenec 2021 21:36

Očekávané makroekonomické události týdne 26. - 30.7. eurozóny: Ifo v červenci měl opět vzrůst, HDP (2Q) Německa, Francie, Itálie a eurozóny zvýšil růst

Index Ifo podnikatelského sentimentu (7 2021, 26.7.) a hrubý domácí produkty Německa, Francie, Itálie a eurozóny (2Q 2021, 30.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 26. - 30.7. eurozóny. Trh se domnívá, že firemní klima Německa se v červenci opět meziměsíčně zvýšilo, podobně i růst hlavních ekonomik eurozóny i celého eurobloku od druhého čtvrtletí vzrostl.

Akcie / 23. červenec 2021 21:35

Očekávané makroekonomické události týdne 26. - 30.7. ČR: Růst ekonomického sentimentu i začátkem druhého pololetí, oživení ekonomiky (2Q), trh práce na křižovatce

Ekonomický sentiment (7 2021, 26.7.), hrubý domácí produkt (2Q 2021, 30.7.) a měsíční data trhu práce Českého statistického úřadu (6 2021, 30.7.) jsou hlavní makroekonomická data týdne 26. - 30.7. České republiky. Otevřená ekonomika nabírala na obrátkách oživení i začátkem druhého pololetí, v souhrnu za druhé čtvrtetí se vzestup hospodářství projeví taky. Trh práce vykazoval ve druhém kvartálu pokračující trend růstu nezaměstnanosti.

Akcie / 22. červenec 2021 23:02

Makroekonomické události USA: Prodeje starších domů v červnu posílily trochu méně, než se čekalo

Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v červnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně vzrostly o něco méně, než se čekalo. Prodeje meziměsíčně vzrostly na 5 860 000 z 5 780 000 (revize z 5 800 000) v květnu, trh čekal jejich větší růst na 5 900 000. Meziměsíčně tak vzrostly 1,4 % po poklesu 1,2 % (revize snížení z poklesu 0,9 %) v květnu. Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i začátkem roku 2020, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů ještě i v květnu 2020 během koronavirového šoku vykazoval oslabení, až v létě, v červnu, červenci, srpnu, září a říjnu ale zabral prudkým růstem, skočil na maxima víc, než čekal trh. V dalších měsících pak trh korigoval. Hlavní ekonom Národní asociace obchodníků s nemovitostmi (NAR) Lawrence Yun korekci vidí v převisu poptávky nad nabídkou, která není tolik flexibilní, aby se růstem přizpůsobila. Vlastníci domů se dle Yuna nemusí obávat poklesu cen domů, přesto cenový růst by měl podle něj do konce roku zpomalit. Yun nadále vyjadřuje optimismus posílení prodejů starších/existujících domů do budoucna v souvislosti s růstem nabídky domů a tím i tlakem na rekordní ceny domů. Další měsíce by měly potvrdit zlepšení s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru, nízkými úrokovými sazbami a podpůrnými programy centrální banky a státu. Trh domů obecně od léta 2020 silně expanduje, trvale hlavně prodeje nových domů ale i povolení a zahájení staveb domů.

Akcie / 22. červenec 2021 23:00

Makroekonomické a finanční události eurozóna: ECB úrokové sazby ani nastavení kvantitativního uvolňování nezměnila, komentáře nepřekvapily

Evropská centrální banka podle očekávání nezměnila své hlavní úrokové sazby. V komentářích k rozhodnutí vůči předchozímu červnovému rozhodnutí monetární politiky včetně kvantitatiivního uvolňování a úrokových sazeb zvýšila optimismus ekonomické aktivity, upozornila ale rizika spojená s více dominujícím koronavirovým kmenem delta a zmínila trvalejší slabost některých segmentů ekonomiky jako např. trh práce. Hlavní úr. sazba hlavních refinančních operací ECB tak zůstala nulová. Nulové úr. sazby dle ECB zůstanou do doby, než se inflace včetně její podkladové složky v projekcích přiblíží cíli inflace banky, tj. těsně pod 2,0 %. Banka dále potvrdila rámec objemu kvantitativního uvolňování spojeného s koronakrizí (PEPP) 1,85 bil. EUR a jeho minimální platnost do konce března 2022. Banka rovněž potvrdila jiné programy kvantitativního uvolňování, posilování likvidity a obecně monetární expanze. Potvrdila rovněž rovnováhu rizik krátkodobého výhledu ekonomické aktivity. Banka dle očekávání potvrdila pokračování ultraexpanzivní monetární politiky s tím, že úrokové sazby zůstanou dlouhodobě nízké, tedy nulové. Zpráva nepřináší větší překvapení.

Akcie / 22. červenec 2021 22:58

Makroekonomické události eurozóna: ECB revolučně po 20 letech změnila inflační cíl, strategii monetární politiky a podpořila tak monetární expanzi

Evropská centrální banka po dlouhé době změnila svůj inflační cíl. Ten již nebude definován vágně těsně pod 2 %, ale bude nastaven na 2 % symetricky. Banka připouští i zájem o inflaci nad 2 % po přechodné období. Kromě toho ECB bude zařazovat do měření inflace i náklady bydlení. Banka rovněž schválila akční plán klimatu. Změna cíle inflace a strategie monetární politiky nepřináší větší překvapení. Ve stopách centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému ECB ve skutečnosti mírně navýšila inflační cíl. Zařazení nákladů bydlení do inflačních parametrů vykazovanou inflaci zvýší.

Akcie / 21. červenec 2021 23:00

Makroekonomické a finanční události USA: Powell naznačil, že se ekonomika blíží ke stavu útlumu monetární politiky

Guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému Jerome Powell řekl, že se ekonomika blíží ke stavu útlumu monetární politiky. Uvedl, že by inflace měla polevit a oživení trhu práce by mělo zesílit. Celkově guvernér komentáři nepřekvapil. Komentáře Powella vyznívají optimisticky. Komentáře jsou v souladu s očekáváním, že Fed začne utlumovat ultraexpanzivní monetární politiku redukcí kvantitativního uvolňování ve druhém pololetí 2021. Časování případného zvýšení úrokových sazeb je zahaleno větší nejistotou, momentálně jej Fed vidí jako optimální v roce 2023.

Akcie / 21. červenec 2021 22:57

Makroekonomické a finanční události USA: Podle Fedu by se inflace měla vrátit k cíli Fedu

Centrální banka Spojerných států amerických, Federální rezervní systém, sdělila, že by se momentálně značně zvýšená inflace měla vrátit k cíli Fedu 2 %. Instituce jádra finančního systému zůstávají podle Fedu odolné. Lidé zůstávající stále ve značném množství mimo oficiální statistiky trhu práce by se na něj měly vracet. Komentáře Fedu vyznívají optimisticky: inflace se má snížit k rovnovážné úrovni, zaměstnanost se má zvýšit při stabilitě inflačního systému. Lze předpokládat, že Fed ve druhém pololetí 2021 zahájí první fázi redukce ultrexpanzivní monetární politiky snížením kvantitativního uvolňování. Časování případného zvýšení úrokových sazeb je zahaleno větší nejistotou, momentálně jej Fed vidí jako optimální v roce 2023.

Akcie / 21. červenec 2021 22:57

Covid-19: Fauci říká, že vakcíny si udržují vysokou efektivitu ochrany před koronavirem

Delta varianta koronaviru je podle hlavního experta infekčních nemocí USA Anthony Fauciho příčinou více než 80 % nových případů Covid-19 Spojených států amerických. Fauci během slyšení v horní komoře Kongresu USA Senátu ale řekl, že autorizivané vakcíny zůstávají z 90 % efektivní v ochraně před hospoitalizacemi a úmrtími.

Akcie / 19. červenec 2021 20:22

Očekávané makroekonomické události týdne 19. - 23.7. eurozóna: ECB úrokové sazby nezmění, červencové PMI mají ještě vzrůst

Rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování (22.7.) a indexy PMI Francie, Německa a eurozóny zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity (7 2021, 23.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 19. - 23.7. eurozóny. ECB úrokové sazby dle trhu nezmění, zatímco silný růst ekonomické aktivity eurozóny by se měl v porovnání s červnem ještě zvýšit.

Akcie / 19. červenec 2021 20:21

Ropa: OPEC+ odsouhlasil posílení nabídky ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se zeměmi s organizací spolupracujících, tzv. OPEC+ schválily posílení nabídky ropy. Od srpna do prosince 2021 skupina posílí nabídku o dalších 2 mil. barelů ropy denně, tj. 400 000 měsíčně. Organizace cíluje plné odstavení škrtů nabídky ropy do září 2022.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby