Finanční zpravodajství

Akcie / 4. červenec 2020 0:01

Události minulého týdne: Fauci s pesimismem i optimismem, spotřebitelský sentiment, Index ISM průmyslu a trh práce vykázaly nečekaně silnou redukci slabosti, ta zůstává hlavně na trhu práce velmi silná, Firemní barometr Chicaga vzrostl překvapivě málo

Hlavní expert infekčních nemocí vlády Spojených států amerických Anthony Fauci zchladil optimismus nadějí řešení koronaviru nemoci Covid-19. Řekl, že neexistuje garance efektivní vakcíny nemoci Covid-19, šíření viru může být podle něj velmi špatné. Počet nových infekcí v posledních dnech v USA rekordně roste a podle Fauciho se tento růst může již brzo zdvojnásobit, pokud se celostátním zákrokem oživující virus nebude tlumit. Přesto Fauci řekl, že první data vakcín jsou nadějná, epidemiolog tak věří, že by dávky mohly být k dispozici již začátkem příštího roku. Index spotřebitelského sentimentu Conference Board, Index ISM zpracovatelského průmyslu a zaměstnanost v červnu nečekaně silně posílily. Spotřbeitelská nálada se pohybuje kolem historického průměru, aktivita průmyslu nezmírnila jen recesi ale dokonce začala drobně růst, ale trh práce zůstává velmi oslaben. Firemní barometr Chicaga v červnu vzrostl mnohem méně než se čekalo, takže recese regionální ekonomiky Chicaga ustoupila jen překvapivě málo a zůstávala i v červnu velmi silná.

Akcie / 4. červenec 2020 0:00

Makroekonomické události USA: Trump vzácně chválil Powella, další jeho nominaci ale neslíbil

Prezident Spojených států amerických Donald Trump po sérii velmi ostré kritiky na adresu guvernéra americké centrální banky, Federálního rezervního systému Jerome Powella v posledních kvartálech otočil a guvernéra pochválil za prudké navýšení monetární podpory ekonomice s úderem koronaviru. Na otáku potvrzení Powella na další 4-letý mandát v čele centrální banky ale Trump odpověděl pouze vyhýbavě.

Akcie / 3. červenec 2020 23:57

Akciový trh USA: Wall Street zavřel výše po nejsilnějším růstu zaměstnanosti v dějinách

Ve čtvrtek Wall Street zavřel se ziskem a hlavní akciový index Spojených států amerických Nasdaq Composite dosáhl rekordní historické zavírací maximum s tím, jak investoři mířili do z obchodního pohledu prodlouženého víkendu kvůli sobotnímu svátku Dne nezávislosti s podporou rekordního růstu zaměstnanosti mimo zemědělský sektor, který poskytl ujištění, že ekonomické oživení USA již značně pokračuje.

Akcie / 2. červenec 2020 22:33

Rusko: Referendum schválilo ústavní změny umožňující Putinovi vládnout další dvě funkční období

Referendum Ruské federace schválilo ústavní změny umožňující současnému prezidentovi Vladimiru Putinovi vládnout jako prezident další dvě 6-letá funkční období až do roku 2036, pokud se rozhodne opět kandidovat. Současné funkční období Putinovi vyprší v roce 2024. Referendum rozhodlo podle Centrální volební komice o pstavních změnách 77,9 % hlasů, proti bylo 21,2 % hlasů. Opozice volby zpochybňuje jako zfalšované.

Akcie / 2. červenec 2020 22:31

Makroekonomické události USA: Slabost trhu práce odchází rychleji, než se čekalo, stále ale je masivní

V červnu ve Spojených státech amerických, zaměstnanost nečekaně vzrostla 4 800 000, trh čekal její růst 3 000 000. Za duben byl pokles zaměstnanosti navýšen o 100 000 na 20 787 000, naopak za květen byl růst zaměstnanosti zvýšen o 190 000 na 2 699 000. Adekvátně míra nezaměstnanosti nečekaně silně klesla na 11,3 % z 13,3 % v květnu, trh čekal její menší pokles na 12,3 %. Průměrná hodinová mzda meziměsíčně klesla 1,2 %, víc, než čekal trh, 0,7 %. Její meziroční růst klesl na 5,0 % z 6,7 % v květnu, trh čekal jeho pokles na 5,3 %. Zdá se, že dno amerického trhu práce bylo dosaženo již v dubnu. Přestože se lidé se zpožděním ještě hlásily na úřadech práce a trvalá nezaměstnanost rostla, všechny tyto efekty byly v květnu červnu smeteny návratem lidí do zaměstnání. Nezaměstnanost by v dalších měsících měla pokračovat poklesem právě kvůli tomuto efektu.

Akcie / 2. červenec 2020 22:30

Makroekonomické události USA: Zápis Fedu rozhodnutí monetární politiky (9.-10.6.) nepřekvapil

Zápis ze zasedání americké centrální banky, Federálního rezervního systému, monetární politiky 9.-10.6. nepřekvapil. Na zasedání Fed cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 % dle očekávání nezměnil. Banka po zasedání v prohlášení naznačila útlum finančního tlaku, ujistila investory svou podporou ekonomiky a vydala projekce hlavních makroekonomických agregátů příštích let věštící spíše rychlejší oživení ekonomiky a uzdravení ekonomiky v delším horizontu. Fed rovněž naznačil přesun pozornosti k aktuálním tíživým ekonomickým tématům od zdravotních rizik. Detailnější zápis potvrdil pokračování silně expanzivní monetární politiky včetně nulových úrokových sazeb  a výkupu cenných papírů, kvantitativního uvolňování.

Akcie / 1. červenec 2020 19:47

Makroekonomické události USA: Index ISM průmyslu v červnu vzrostl nejsilně za posledních 40 let, značně víc, než se čekalo, aktivita odvětví se v červnu vrátila do růstu

Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v červnu vzrostl nečekaně silně na 52,6 bodů z 43,1 bodů v květnu, trh čekal jeho posílení jen na 49,5 bodů. Trh čekal, že se velmi silný pokles aktivity odvětví z května v červnu sníží na minimum, místo toho ale přešel do menšího růstu. Červnový obrat indexu byl navíc nejsilnější za posledních 40 let (od srpna 1980). Data podobně jako jiná regionální data ekonomické aktivity potvrzují až nečekaně velmi silné oživení sektoru zpracovatelského průmyslu.

Akcie / 1. červenec 2020 19:45

Makroekonomické události USA: Hlavní epidemiolog USA Fauci varuje, že neexistuje garance efektivní vakcíny nemoci Covid-19, šíření viru může být velmi špatné, přesto vakcínám věří

Hlavní expert infekčních nemocí vlády Spojených států amerických Anthony Fauci zchladil optimismus nadějí řešení koronaviru nemoci Covid-19. Řekl, že neexistuje garance efektivní vakcíny nemoci Covid-19, šíření viru může být podle něj velmi špatné. Počet nových infekcí v posledních dnech v USA rekordně roste a podle Fauciho se tento růst může již brzo zdvojnásobit, pokud se celostátním zákrokem oživující virus nebude tlumit. Přesto Fauci řekl, že první data vakcín jsou nadějná, epidemiolog tak věří, že by dávky mohly být k dispozici již začátkem příštího roku.

Akcie / 1. červenec 2020 19:41

Makroekonomické události USA: Firemní barometr Chicaga v červnu vzrostl méně, než se čekalo, recese regionální ekonomiky se tak snížila překvapivě jen málo a zůstala velmi silná

Firemní barometr Chicaga v červnu vzrostl na 36,6 bodů z 32,3 bodů v květnu, méně než se čekalo, když trh předpokládal růst jen na 45,0 bodů. Recese aktivity regionální ekonomiky měla značně klesnout byť stále na robustní úroveň, ve skutečnosti ale klesla jen drobně a zůstala velmi silná. Předtím po dubnovém propadu na minimum světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009 35,4 bodů kvůli koronavirové krizi Firemní barometr Chicaga v květnu překvapivě dále klesl na minimum od března 1982 32,3 bodů. Velmi silný pokles ekonomické aktivity regionu Chicaga silně zastoupené automobilovým průmyslem z dubna se tak v květnu nezmírnil jak čekal trh, ale ještě o něco zvýšil. Červnová data jiných regionálních ekonomiky USA ale ukazují spíše mnohe silnější oživení jejich aktivity.

Akcie / 30. červen 2020 20:00

Makroekonomické události USA: Guvernér Fedu Powell vystoupením nepřekvapil, když řekl, že ekonomický výhled je mimořádně nejistý, závisí hlavně na kontrole viru a na podpoře ekonomiky, její pokračování potvrdil

Guvernér americké centrální banky, Federálního rezervního systému Jerome Powell ve vystoupení v americkém Kongresu nepřekvapil, když řekl, že ekonomický výhled je mimořádně nejistý, závisí hlavně na kontrole viru a na podpoře ekonomiky. Plné oživení ekonomiky je dle Powella nepravděpodobné, dokud lidé nebudou mít důvěru, že je bezpečné zapojit se do širokého spektra aktivit. Powell reflektoval i ekonomické oživení s otevíráním ekonomiky, z projevu ale vyznělo, že dispečerský post ekonomiky stále pevně třímá nový koronavirus způsobující nemoc Covid-19. Navíc Powell potvrdil že významná slabost včetně trhu práce ekonomiky přes oživení aktivity druhé poloviny jara trvá. Komentáře potvrzují, že Fed bude nadále ekonomiku podporovat ultraexpanzivní monetární politikou vzhledem k její vyjímečné slabosti, tím víc, že hrozba koronaviru trvá.

Akcie / 30. červen 2020 19:55

Makroekonomické události USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board v červnu posílil značně víc, než se čekalo, za maximy zimy zůstává ale velmi oslaben

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board USA v červnu silně vzrostl na 98,1 bodů z 85,9 bodů v květnu (revize z 86,6 bodů), trh čekal méně výrazný růst na 91,8 bodů. Malý růst spotřebitelské nálady byl způsoben hlavně ostrým růstem hodnocení současné situace, její index vzrostl na 82,2 bodů z 68,4 bodů (revize z 71,1 bodů) v květnu). K meziměsíčnímu růstu spotřebitelské nálady přispělo i zvýšení hodnocení očekávání, jehož index posílil na 106,0 bodů z květnových 97,6 bodů (revize z 96,9 bodů). Index spotřebitelského sentimentu Conference Board tak v červnu vůči květnu posílil značně víc, než se čekalo, za maximy zimy zůstává ale velmi oslaben.

Akcie / 30. červen 2020 19:53

Makroekonomické události eurozóna: Inflace v červnu vzrostla nad očekávání, zůstává ale slabá

V eurozóně v červnu meziročně, růst Harmonizovaného Indexu  spotřebitelských cen (HICP) vzrostl na 0,3 % z 0,1 % v květnu, trh čekal jeho růst stejně jako v květnu 0,1 %. Růst indexu bez cen potravin, alkoholu, tabáku a energií (jádrová inflace) klesl dle očekávání trhu na 0,8 % z květnových 0,9 %. Inflace prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy. Obrat cen ropy v druhé polovině jara ale inflační kyvadlo otáčí zpět. Jádrová inflace zůstává slabá kolem 1 % na předkrizových úrovních.

Akcie / 30. červen 2020 19:52

Akciový trh USA: Wall Street zakončil výše se skokem Boeingu a s pozorností k podpoře ekonomiky

Akcie Wall Streetu v pondělí zavřely výše a hlavní akciový index Spojených států amerických S&P 500 byl připraven uzavřít svůj největší kvartální procentuální zisk od roku 1998 s tím jak investoři doufali v ekonomickými stimuly tažený hospodářský obrat zatímco vzestup akcií producenta letadel Boeing pomohl podpořit hlavní akciový index nejvýznamnějších firem USA Dow Jones Industrial Average.

Akcie / 29. červen 2020 22:12

Očekávané makroekonomické a finanční události Česká republika: Zápis rozhodnutí ČNB nezměnit úrokové sazby pravděpodobně nepřekvapí

Zápis České národní banky z rozhodnutí monetární politiky včetně úrokových sazeb 24.6. je hlavní makroekonomickou a finanční událostí České republiky týdne. Dokument pravděpodobně nepřekvapí. Česká národní banka úrokové sazby podle očekávání jednomyslně nezměnila. ČNB rovněž tak jako dle květnové projekce čekala pokračování nízkých úrokových sazeb. Rozhodnutí a komentáře ČNB nepřinesly mnoho překvapení.

Akcie / 29. červen 2020 22:09

Očekávané makroekonomické a finanční události USA: Firemní barometr Chicaga, spotřebitelský sentiment, Powell, zápis Fedu, ISM průmyslu, zaměstnanost

Firemní barometr Chicaga (6 2020, 30.6.), Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (6 2020, 30.6.), vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powella v Kongresu USA (30.6.), zápis Fedu rozhodnutí monetární politiky 9.-10.6. (1.7.), Index ISM zpracovatelského průmyslu (6 2020, 1.7.) a měsíční zpráva trhu práce (6 2020, 2.7.)  jsou hlavní makroekonomické události týdne USA. Trhy čekají značné zmírnění recese regionální ekonomické aktivity i aktivity národního zpracovatelského průmyslu, posílení spotřebitelského sentimentu, opatrnější výhled ekonomiky a potvrzení ultraexpanzivní monetární politiky Fedu. Překvapivý růst zaměstnanosti z května by se měl v červnu v ještě výraznější podobě opakovat s návratem lidí do práce s otevíráním ekonomiky a s tím souvisejícím poklesem nezaměstnanosti.

Akcie / 29. červen 2020 22:08

Očekávané makroekonomické a finanční události eurozóna: Inflace eurozóny v červnu dle trhu zůstala minimální

Harmonizovaný Index spotřebitelských cen (HCPI) eurozóny (6 2020, 30.6.) je hlavní makroekonomické a finanční události eurozóny týdne. Inflace eurozóny v meziročním vyjádření dle trhu i na sklonku prvního pololetí zůstane těsně nad nulou kvůli pádu cen energií, setrvale nízká bez ohledu na koronavirový šok zůstane i jádrová inflace bez cen potravin, tabákových výrobků, nealkoholických nápojů a energií.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby