Finanční zpravodajství

Akcie / 26. únor 2020 23:08

Makroekonomické události USA: Indexy PCE v prosinci blízko očekávání trhu naznačily mírný vzestup inflace

Ve Spojených státech amerických v prosinci index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně vzrostl 0,3 % trh čekal jeho růst 0,2 % po růstu 0,1 % (revize z 0,2 %) v listopadu. Jeho meziroční růst vzrostl dle očekávání trhu na 1,6 % z 1,4 % (revize z 1,5 %) v listopadu. Jádrový index cen PCE (bez potravin a energií) meziměsíčně vzrostl 0,2 %, trh čekal jeho zvýšení 0,1 %. Jeho meziroční růst vzrostl dle očekávání trhu na 1,6 % z 1,5 % (revize z 1,6 %) v listopadu. Inflace měřená tímto ukazatelem přibližně odpovídá očekávání. Tato inflační série je slabá včetně její jádrové složky bez cen potravin a energií, podobně jako  v posledních měsících i Index produkčních cen (PPI), oba ukazatele ale začátkem roku vykázaly přiblížení inflace zpět k cíli centrální banky USA, Federálního rezervního systému, 2,0 %. Další inflační indikátor, Index spotřebitelských cen (CPI) kolísá blízko cíle centrální banky na anuální úrovni 2,0 %.

Akcie / 25. únor 2020 20:46

Události minulého týdne: Eurozóna naznačila větší fiskální pomoc ekonomice, indexy ZEW v únoru nečekaně silně klesly, Čína dál uvolňuje otěže obchodní války s USA, lednová data (PPI, nová výstavba) a únorová data (indexy ek. aktivity NY a Philadelphia) ne

Ministři financí eurozóny společným prohlášením průlomově signalizovali větší fiskální podporu ekonomice. Indexy ZEW Německa očekávání i současné situace v únoru nečekaně silně klesly. Čínská lidová republika oznámila další osvobození dalšího dovozu zboží Spojených států amerických do Číny od importních cel uvalených během současných obchodních válek. Makroekonomická data USA v lednu (index produkčních cen PPI, zahájení a povolení staveb domů) a v únoru (indexy ekonomické aktivity Federálních rezervních bank New Yorku a Philadelphie) nečekaně silně vzrostly. Parlamentní volby Íránu jasně vyhráli radikální konzervativci.

Akcie / 25. únor 2020 20:44

Írán: Parlamentní volby vyhráli radikální konzervativci

Parlamentní volby Islámské republiky Íránu do Islámského poradního shromáždění podle předběžných výsledků po 12 letech vyhráli konzervativně radikální strany při silném poklesu volební účasti. Volby vytvoří větší tlak na reformí vládu prezidenta Hasana Rúháního, kterou tak oslabí.

Akcie / 25. únor 2020 0:11

Akciový trh USA: Obavy koronaviru srazily Wall Street

Akcie Spojených států amerických se v pátek ocitly v silném výprodeji. Hlavní akciový index USA Nasdaq Composite v pátek klesl procentuálně nejsilněji za poslední přibližně tři týdny. Důvodem prodejní nálady akciového trhu je vzestup nových případů koronaviru v jiných zemích světa než v Čínské lidové republice. Ty zvýšily obavy jeho rozšíření a dopadu na světovou ekonomiku. Obavy ekonomického dopadu nejistoty nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 trvají.

Akcie / 25. únor 2020 0:10

Očekávané události USA týdne: Index spotřebitelského sentimentu, prodeje nových domů, PCE, Firemní barometr Chicaga

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (2 2020, 25.2.), Prodeje nových domů (1 2020, 26.2), Index cen spotřebitelských výdajů PCE (1 2020, 28.2.) a Firemní barometr Chicaga (2 2020, 28.2.) jsou hlavní makroekonomické události týdne Spojených států amerických. Robustní spotřebitelský centiment má drobně posílit, prodeje nových domů mají nadále silně růst, inflace by se měla poněkud zvýšit a recese regionální ekonomiky snížit, byť by měla zůstat značná.

Akcie / 25. únor 2020 0:06

Makroekonomické události eurozóna: Eurozóna a Německo se opatrně vyslovily pro větší fiskální podporu, dílčí fiskální průlom

Eurozóna by měla být připravena podpořit ekonomiku fiskální politikou více, pokud hospodářství zasáhne slabost. Prohlášení ministrů financí eurozóny podpořilo i Německo, které se dosud k větší fiskální podpoře stavělo zdrženlivě. Jedná se o dílčí průlom, eurozóna i přes apel Evropské centrální banky a pomaleji rostoucích států jako je třeba zadlužená Itálie dosud spíše prosazovala neutrální fiskální politiku.

Akcie / 21. únor 2020 19:22

Očekávané události eurozóna: Index Ifo vážným testem ekonomického trendu, inflace zůstává slabá

Index Ifo (2 2020, 24.2.) mapující podnikatelské klima Německa a index spotřebitelských cen CPI eurozóny (2 2020, 28.2.) jsou hlavní makroekonomické události příštího týdne eurozóny. Únorové předstihové indikátory eurozóny v únoru byly smíšené, když uvolnění napětí a nejistot nebezpečí obchodních válek a brexitu zastínilo zcela nové nebezpečí koronaviru. Únorový Index Ifo je z tohoto pohledu divokou kartou. Inflace eurozóny včetně její jádrové složky bez cen potravin a energií pravděpodobně zůstane nízká.

Akcie / 21. únor 2020 19:20

Akciový trh USA: Pokles akcií Wall Streetu vedly technologie s růstem obav rozšíření koronaviru

Akcie Spojených států amerických ve čtvrtek klesly. Pokles byl veden oslabením akcií velkých technologických firem. Předcházely tomu zprávy nových případů koronaviru v Čínské lidové republice a v jiných zemích. Ty zvýšily obavy jeho rozšíření a dopadu na světovou ekonomiku. Obavy ekonomického dopadu nejistoty nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 trvají.

Akcie / 21. únor 2020 19:05

Makroekonomické události eurozóna: Index Ifo v lednu kvůli nečekanému poklesu očekávání překvapivě klesl

V Německu v lednu Index Ifo nečekaně klesl. Důvodem je překvapivé snížení jeho poddindexu očekávání. Menší růst jeho poddindexu současné situace naplnil očekávání. Index Ifo klesl na 95,9 bodů z prosincových 96,3 bodů ač trh čekal jeho zvýšení na 97,0 bodů. Podindex současné situace posílil podle očekávání trhu na 99,1 bodů z 98,8 bodů v prosinci. Podindex očekávání oslabil na 92,9 bodů z 93,9 bodů (revize z 93,8 bodů) dosažených v prosinci. Trh čekal jeho růst na 94,8. Kvůli značné recesi zpracovatelského průmyslu a stále oslabených očekávání Německa je stále ekonomická situace země slabá, od loňského podzimu nicméně je patrný obrat do té doby slábnoucího trendu zejména s oslabením stisku obchodních válek a brexitu. Nástup nového rizika na globální scénu, koronaviru ale činí ekonomický výhled nejistý.

Akcie / 21. únor 2020 15:54

Makroekonomické události USA: Prodeje existujících/starších domů v prosinci vzrostly silněji, než se čekalo

Objem prodejů existujících/starších domů Spojených států amerických v anualizovaném vyjádření v prosinci vzrostly na 5 540 000 z 5 350 000 v listopadu, trh čekal  5 430 000. Jejich meziměsíční růst 3,6 % tak překonal odhad trhu růstu 1,5 % po poklesu 1,7 % v listopadu. Trh domů v posledních měsících potvrzuje obnovení růstového trendu. Vedle trvaleji silně rostoucích prodejů nových domů se probudily do růstu i prodeje starších/existujících domů a taky zahájení/povolení staveb domů a to kvůli loňskému poklesu úrokových sazeb včetně zlevnění úrokových nákladů hypotečních úvěrů.

Akcie / 20. únor 2020 20:47

Akciový trh USA: S&P 500 a Nasdaq Composite zasáhly rekordní zavírací maxima s pomocí nadějí čínské další podpory ekonomice

Hlavní akciové indexy Spojených států amerických S&P 500 a Nasdaq Composite ve středu vzrostly na svá historicky rekordní zavírací maxima s tím jak optimismus očekávání, že Čínská lidová republika podnikne další opatření k podpoře své ekonomiky snížil obavy ekonomického dopadu nejistoty nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 na firmy USA.

Akcie / 20. únor 2020 20:43

Makroekonomické události USA: Index ekonomické aktivity Fedu Philadelphia v únoru prudce vzrostl na dvouleté maximum

Index ek. aktivity Fed Philadelphia v únoru nečekaně a prudce vzrostl  na dvé fvoulerté maximum 36,7 bodů z 17 bodů v lednu. Trh naopak čekal jeho pokles na 11,0 bodů. Solidní růst ek. aktivity dle průmyslových firem regionu z ledna tak v únoru překvapivě raketově vzrostl na silnou rychlost ač měl podle trhu klesnout. Výhled ekonomické aktivity průmyslových firem regionu Philadelphia v únoru vůči lednu vzrostl a zůstává solidní. Data ukazují oživení ekonomického růstu z pohledu celkových Spojených států amerických přičemž ekonomický výhled pro druhé pololetí 2020 se zlepšuje a zůstává solidní.

Akcie / 20. únor 2020 20:41

Makroekonomické události USA: Zápis Fedu ze zasedání monetární politiky 28.-29.1. nepřekvapil, zmínil pokles rizik výhledu ekonomické aktivity

Zápis ze zasedání centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému 18.-29.1. (na kterém centrální banka svou hlavní úrokovou sazbu podle očekávání nezměnila) nepřekvapil. Zápis asi podle očekávání vyznívá poněkud optimisticky. Hlavně, Fed zmiňuje pokles rizik výhledu ekonomické aktivity, zejména tlaků mezinárodního obchodu. Taky proto Fed zmiňuje rovněž optimisticky výhled firemního sektoru, růst exportu s růstem či alespoň stabilizací investic. Fed rovněž potvrdil stabilitu finančního systému a očekávání síly trhu práce. Dokument tak potvrzuje dosavadní očekávání, že centrální banka letos cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate měnit nebude.

Akcie / 20. únor 2020 20:37

Makroekonomické události eurozóna: Lednové Indexy PMI ukázaly větší zlepšení průmyslu a oslabení služeb, než se čekalo, data Německa nad očekáváním

V lednu Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomiky Německa, Francie a eurozóny opět vykázaly nerovnoměrný vývoj. Zlepšení znatelně nad očekávání trhu vykázal zpracovatelský průmysl eurozóny a jako celek i Německo. Hlavní ekonomiky eurozóny nicméně stále rostou málo, silnější recese německého zpracovatelského průmyslu přetrvává a stahuje do ní i zpracovatelský průmysl celé eurozóny. Vůči očekávání jsou data smíšená. Na vině ekonomické slabosti zůstávají dozvuky obchodních válek a odcházení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie. Data potvrzují pokračování slabého růstu ekonomik Francie, Německa a eurozóny.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby