Finanční zpravodajství

Akcie / 19. leden 2021 20:28

Finanční trhy: 90 % investorů vidí bubliny (průzkum Deutsche Bank)

Přibližně 90 % respondentů měsíčního průzkumu investorů Deutsche Bank řeklo, že finanční trhy nyní mají řadu cenových bublin, nejvíce kryptoměna bitcoin a americké technologické akcie. Studie rovněž ukázala, že 71 % 627 dotazovaných tržních profesionálů si nemyslí, že americká centrální banka, Federální rezervní systém zahájí snižování monetární expanze ještě před koncem tohoto roku.

Akcie / 19. leden 2021 20:26

Makroekonomické události eurozóna: Lednové indexy ZEW mírně vzrostly a příjemně překvapily, silně roste inflační očekávání

V lednu v Německu Index ZEW sentimentu ek. očekávání vzrostl na 61,8 bodů z 55,0 bodů v prosinci, trh čekal o něco menší růst jen na 60,0 bodů. Index ZEW sentimentu současné ek. situace nepatrně vzrostl na - 66,4 bodů - 66,5 bodů v prosinci, trh čekal jeho pokles na - 68,5 bodů. Zlepšení očekávání mohla pomoci obchodní dohoda odchodu Spojeného království a Severního Irska z Evropské unie. Vůči prosinci nedošlo v indexech k větším změnám, ekonomické podmínky jsou v Německu resp. eurozóně velmi slabé. Ekonomická slabost je způsobena nejistotou nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto roce souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a omezením vlivu koronaviru a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničené ekonomiky centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou růst nadějí, že význam viru bude konečně již příští rok s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských volbách. Růst očekávání ekonomické veřejnosti pro přelom pololetí příštího roku nad odhadem trhu a rovněž k očekávání trhu o něco lepší hodnocení současné situace je příznivým překvapením přes šíření koronavirové pandemie s s tím spojenými adekvátními dopady uzavírek ekonomické aktivity, na druhou stranu velikost a význam dat očekávání ekonomického oživení je obtížně interpretovatelná, neboť změnu zlepšení resp. oživení srovnává s velkou slabostí ekonomiky. Nelze tak proto stále stanovit, jak silné oživení ekonomiky je očekáváno. Lednový průzkum je zajímavý i dalším silným růstem inflačních očekávání.

Akcie / 19. leden 2021 20:22

Makroekonomické události USA: Inflace (CPI) v prosinci mírně vzrostla, trochu víc, než se čekalo, zůstává oslabena

V prosinci ve Spojených státech amerických inflace mírně vzrostla, trochu víc, než se čekalo, nicméně zůstává oslabena. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl podle očekávání trhu 0,4 % po jeho růstu 0,2 % v listopadu, jeho meziroční růst vzrostl na 1,4 % z listopadových 1,2 %, o něco víc, než čekal trh, který předpokládal jeho zvýšení na 1,3 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií v prosinci meziměsíčně vzrostl dle očekávání ekonomů 0,1 %, poté, co v listopadu vzrostl 0,2 %. Na meziroční úrovni jeho růst dle očekávání analytiků stagnoval na listopadových 1,6 %. Inflace hlavně v dubnu propadem cen ropy a koronavirovým šokem citelně oslabila a vzdálila se cíli centrální banky USA Federálního rezervního systému, tento trend pokračoval dílem i v  květnu. V červnu ale došlo ke stabilizaci inflace s tím, jak cena ropy opětovně posílila, v červenci už ceny rostly silně včetně cen energií, benzínu i jádrových cen (bez cen potravin a energií). V srpnu tento tah podržely jádrové ceny. Od září inflace nevykázala větší změny. Její aktuální velikost včetně jejího jádra bez cen potravin a energií zůstává vzdálena za cílem Fedu 2 %.

Akcie / 19. leden 2021 16:19

Očekávané makroekonomické a finanční události týdne USA: Yellenová v Senátu, inaugurace Bidena, index ek. aktivity Fedu Philadelphia, nová výstavba, existující domy

Vystoupení kandidátky ministryně financí Janet Yellenové v Senátu (19.1., 16.00 SEČ), inaugurace nově zvoleného prezidenta Joe Bidena (20.1.), Index ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu Philadelphia (1 2021, 21.1.), zahájení a povolení staveb domů (12 2020, 21.1.) a prodeje starších/existujících domů (12 2020, 22.1.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne Spojených států amerických. Yellenová potvrdí podporu posílení fiskální expanze, proto hlavní pozornost bude směřovat k druhé významné a zatím neznámé politice ministerstva financí: kursové poltiice dolaru. Joe Biden zahajuje vládu nad největší ekonomikou světa. Solidní růst regionální ekonomické aktivity má drobně posílit. Aktivita trhu domů včetně nové výstavby a prodejů starších/existujících domů se má vůči listopadu stáhnout, zůstane ale robustní.

Akcie / 18. leden 2021 22:31

Očekávané makroekonomické a finační události eurozóna: Indexy ZEW a PMI v lednu oslabily, ECB úrokové sazby nezmění

Indexy ZEW sentimentu současné ekonomické situace a očekávání Německa (1 2021, 19.1.), rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (21.1.) a Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (1 2021, 22.1.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události eurozóny týdne. Trh čeká, že v Německu sentiment současné situace oslabí a že půlroční očekávání posílí. Centrální banka eurozóny úrokové sazby nezmění čeká trh stejně jako poklesy indexů PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny s další vlnou pandemie.

Akcie / 18. leden 2021 22:27

Makroekonomické události Čína: Růst ekonomiky zrychluje na velmi silné tempo

Růst hrubého domácího produktu Čínské lidové republiky ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně vzrostl 2,6 %, trh čekal jeho silnější růst 3,2 % po růstu 3,0% ve třetím čtvrtletí, který ale byl revizí navýšen z 2,7 %. Meziročně růst ekonomiky se vyhoupl na 6,5 % z 4,9 % ve třetím  kvartálu, trh čekal méně silný růst 6,1 %. Za celý rok 2020 růst ekonomiky klesl na 2,3 % z 6,0 % v roce 2019. Ekonomika Číny po prudkém propadu v prvním čtvrtletí vlivem koronavirového šoku razantně oživuje, ve třetím čtvrtletí na velmi silná tempa. Probouzí se například export. V roce 2020 Čínu zasáhla koronavirová pandemie jako první z hlavních ekonomik drtivě již v prvním kvartálu (jiné světové ekonomiky od druhého čtvrtletí), pak však druhá největší ekonomika světa zvládla přísnými opatřeními vir potlačit a od druhého čtvrtletí poté, co vládnoucí komunistická strana v březnu ohlásila vítězství nad koronavirem ekonomika otevřela a roztočila své obrátky k plnému výkonu a celý rok 2020 zpečetila v dobré kondici. Tím dokázala ve zbylých čtvrtletích kompenzovat propad prvních tří měsíců rok a jako jediná z hlavních ekonomik světa, které se dosud potýkají s rekordně masivní pandemií ohlásit za loňský rok růst. Jedná se o cenný výsledek i kvůli tomu, že vztahy s hlavním obchodním partnerem, Spojenými státy americkými, jsou nadále poznamenány napjatými obchodními válkami a jinými spory.  Přesto lo%nský růst ekonomiky je na čínské poměry posledních let (6 - 7 %) mimořádně nízký, nejnižší od roku 1976, kdy země posledním rokem procházela dekádu trvající Kulturní revolucí, která tehdy poškodila ekonomiku. Rychlost hospodářského růstu Číny před úderem koronaviru postupně zpomalovala hlavně obchodními válkami s USA, a důsledky restrukturalizační a stabilizační politiky. V roce 2017 bylo 6,8 procenta, v roce 2018 6,6 procenta a v roce 2019 šest procent. V dalších čtvrtletích číhají další rizika pokračování pandemie a slabost světové ekonomiky, která má s koronavirem víc problémů než Čína, navíc i v Číně v posledních týdnech počet případů koronaviru vzrostl. K dalším nebezpečím či nejistotám patří další vývoj americkočínských vztahů nástupu Joe Bidena do Bílého domu a po přeskupení sil v Kongresu, v kterém od ledna 2021 v obou komorách má převahu Bidenova Demokratická strana. Přesto se pro tento rok čeká dle průzkumu agentury Reuters celoroční růst HDP Číny kolem 8,4 %, nejsilněji za posledních 10 let, značně však i kvůli nízké srovnávací základně loňského roku, když země ještě do loňska postupný pokles růstu k 6 %.

Akcie / 15. leden 2021 19:30

Očekávané makroekonomické události Čína: Růst ekonomiky má zesílit k hladinám před koronavirem

Hrubý domácí produkt (4Q 2020, 18.1.) je hlavní makroekonomickou událostí týdne Čínské lidové republiky. Mezikvartální růst ekonomiky se má ve čtvrtém čtvrtletí zvýšit na 3,2 % z 2,7 %. Trh rovněž čeká posílení růstu druhé největší ekonomiky světa k úrovním před úderem koronaviru, v meziročním vyjádření na 6,1 % z 4,9 % ve třetím čtvrtletí. Podle odhadu ekonomů dle agentury Reuters má růst čínské ekonomiky letos zesílit na 8,4 % z 2,1 % v roce 2020, v roce 2022 má oslabit na 5,5 % s tím, že centrální banka má ponechat úrokové sazby stabilní. Růst ekonomiky má zesílit s podporou poptávky doma i v zahraničí a rovněž s podporou politik, které by ekonomice měly pomáhat i letos.

Akcie / 15. leden 2021 19:26

Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v prosinci nečekaně propadly

V prosinci ve Spojených státech amerických meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb po měsících silných růstu tentokrát druhý měsíc v řadě silně klesly, když trh čekal jejich stagnaci. Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb zase značně klesly 0,7 %, trh čekal jejich stagnaci, navíc byl jejich listopadový pokles 1,1 % revizí zvýšen na pokles 1,4 %. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí silně klesly 1,4 %, trh čekal jejich pokles 0,1 %. Jejich propad za listopad 0,9 % byl navíc revizí zvýšen na pokles 1,3 %. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí a prodejů benzínových čerpadel taky dost klesly, 2,1 %. Jejich růst za listopad 0,8 % byl revizí zvýšen na pokles 1,3 %. Dubnový propad se zavřenými obchody a lidmi v karanténě a na vynucených dovolených znamenal absolutní dno, umístěné značně níže, než se čekalo. Do dalších měsíců s otevíráním ekonomiky se předpokládalo oživení spotřeby domácností, které v rapidní podobě přišlo nečekaně brzo, již květnu s klíčovou pomocí vzestupu prodejů automobilů. Červen, červenec, srpen, září a říjen květnové oživení potvrdily většinou značně nad očekáváním trhu, přestože část ekonomiky opět musela zavírat s obnovením případů nemoci Covid-19. Pandemie ale neustupuje, lidé jsou ve větší míře nemocní, obchody jsou často zavřené a navíc lidé čelí ekonomické nejistotě jejich zranitelných zaměstnavatelů a tak oživení spotřeby domácností zřejmě do konce roku bude stále zranitelné a křehké. Navíc dobíhají vládní podpory domácností. To se možná ukazuje za listopad a prosinec poklesem maloobchodních tržeb byť možná jde o korekci silných růstů spotřeby domácností posledního pololetí.

Akcie / 15. leden 2021 19:25

Makroekonomické události USA: Nastupující prezident Biden představil další státní pomoc ekonomiky, 1,9 bil. USD, chystá další balíčky

Nastupující prezident Spojených států amerických Joe Biden představil plán další státní pomoci ekonomice objemu 1,9 bil. USD. Navíc představitelé předávání exekutivní moci sdělili, že Bidenlv plán bude záchranným balíčkem, který bude následován další podporou oživení v příštích týdnech. Oba nejvyšší představitelé Bidenovy Demokratické strany Kongresu, lídři většin Demokratické strany v Kongresu, v dolní komoře, Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová a v horní komoře Senátu Chuck Schumer slíbili rychlé řešení Bidenova návrhu, ocenili jej jako “správný přístup”. Balíček oceňují i trhy, i když se již ozývají hlasy obav, že objemná fiskální pomoc vyvolá zvýšení daní a/nebo úrokových sazeb či inflace.

Akcie / 14. leden 2021 20:44

Politika USA: Trump 1. prezident podruhé ústavně žalován, jeho předčasný odchod z funkce je nepravděpodobný, hrozí mu zákaz další prezidentské kandidatury

Prezident Spojených států amerických Donald Trump se stal prvním prezidentem v historii, který byl dolní komorou Kongresu, Sněmovnou reprezentantů, dvakrát ústavně obžalován, je však pravděpodpobné, že nebude 1. prezidentem USA historii odovolaným z funkce na základě impeachmentu. Tentokrát ho sněmovna obžalovala z jediného bodu, podněcování povstání. O jeho setrvání ve funkci do 20.1., kdy v pravé poledne se novým prezidentem USA stane Joe Biden rozhodne horní komora Kongresu, Senát. Ten pravděpodobně ani nestihne obžalobu do 20.1. projednat. I když může Trumpa odsoudit, kdy již prezidentem nebude, není jisté a spíš ani pravděpodobné, že jej senátoři odsoudí. Senát pak ještě může hlasovat o zákazu další Trumpovi prezidentské kandidatury. V tomto případě je pravděpodobné, že senátoři zákaz podpoří.

Akcie / 14. leden 2021 20:42

Makroekonomické události eurozóna: HDP Německa loni prudce klesl, o něco méně než čekal trh, letos od 2H oživení

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa v reálném vyjádření v roce 2020 značně klesl, 5,0 %, trh čekal snížení 5,1 % po růstu 0,6 % v předchozím roce. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů HDP loni klesl 5,3 % po růstu 0,6 % v roce 2019. Propad ekonomiky je nejsilnější od světové ekonomické a finanční krize. Tehdy v roce 2009 ekonomika odepsala 5,7 % resp. 5,6 % po očištění o rozdílný počet pracovních dnů. Tak jako jinde na světě ekonomiku stlačily pandemie a s ní spojené omezení ekonomické aktivity mířené ke kontrole pandemie a k redukci zdravotních rizik na úkor ekonomiky. Letos by již měla německá ekonomika oživovat z pandemie, hlavně ve druhém pololetí.

Akcie / 14. leden 2021 20:39

Očekávané makroekonomické události eurozóna: HDP Německa 2020 vystaví účet za koromnavir, dle trhu prudce klesl

Hrubý domácí produkt Německa (2020, 14.1.) je hlavní makroekonomickou událostí týdne eurozóny. Koronavirový šok podle trhu stlačil největší evropskou ekonomiku do prudkého poklesu, ale méně než světová finanční a hospodářská krize. Letos by již měla německá ekonomika oživovat z pandemie, hlavně ve druhém pololetí.

Akcie / 13. leden 2021 19:22

Makroekonomické události ČR: Spotřebitelská inflace v prosinci oslabila značně víc, než se čekalo, ještě zůstává mírně zvýšená

Index spotřebitelských cen CPI v České republice v prosinci meziměsíčně nečekaně klesl 0,2 % po růstu 0,2 % v listopadu (revize ze stagnace), trh čekal jeho stagnaci. Meziroční růst spotřebitelských cen klesl značně víc než čekal trh na 2,3 % z 2,7 % v listopadu, trh čekal jeho jen mírný pokles na 2,6 %. Inflace se v prosinci opět zmírnila, tentokrát výrazně. Silný pokles meziroční inflace ovlivnilo hlavně zastavení růstu cen potravin z listopadu resp. jeho přechod do jejich menšího poklesu. Během jarního koronavirového šoku inflace klesala jen mírně méně, než se čekalo, v červnu a červenci ale opět udeřila a nečekaně silně vzrostla, v červenci hlavně s pomocí rychlejšího meziměsíčního růstu cen ropy, energií a benzínu, jenž značně zkrátil jejich meziroční pokles. Meziroční růst cen jádra inflace, tj. bez cen potravin a energií téměř všech hlavních kategorií tehdy vůči červnu zrychlil. Srpen a září ukázaly drobný pokles meziroční inflace, který se více projevil v říjnu, listopadu a prosinci. Inflace nicméně zůstává zvýšená. Inflace je v posledních měsících nadprůměrná resp. nad cílem České národní banky 2 % hlavně kvůli pokračujícímu silnému tahu oddílu alkoholických nápojů a tabáku. Inflace tak míří tolerančním pásmem  inflačního cíle České národní banky 2 % (1 - 3 %) zpět k jeho středu, tedy k inflačnímu cíli. Ekonomika prožívá s koronavirovou pandemií silný šok recese, přesto v některých ohledech méně než se čekalo. Ekonomika otevřela a s podporou vlády a ČNB ekonomice nezaměstnanost dosud roste jen málo a obecně situace se nepodobá katastrofě. Proto inflace klesá až teď. Ačkoliv inflace patří k hlavním cílům banky, ta musí hlídat i inflační stabilitu a dílem i vývoj ekonomiky s velkými riziky koronavirového šoku. S uklidněním inflace a naopak pokračující agresivitě koronavirové pandemie ČNB drží úrokové sazby u nuly a předpokládá jejich zvyšování od druhého pololetí 2021 s vakcinací obyvatelstva a se snížením významu koronaviru.

Akcie / 13. leden 2021 19:16

Makroekonomické události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová se ohradila proti pesimistickým prognózám a potvrdila výhled oživení

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se ve středu ohradila proti ekonomickému pesimismu. Argumentovala, že odraz k oživení přijde s tím, jak nejistota pandemie klesne s tím, že Evropa má všechny nástroje potřebné k překonání krize. Potvrdila projekci ekonomického růstu 3,9 % v roce 2021. Lagardeová nicméně připustila znepokojení, pokud by uzavírky ekonomické aktivity Evropy pokračovaly i ve druhém čtvrtletí 2021 resp. v případě zpomalení vakcinačních programů.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby