Finanční zpravodajství

Akcie / 15. leden 2021 19:30

Očekávané makroekonomické události Čína: Růst ekonomiky má zesílit k hladinám před koronavirem

Hrubý domácí produkt (4Q 2020, 18.1.) je hlavní makroekonomickou událostí týdne Čínské lidové republiky. Mezikvartální růst ekonomiky se má ve čtvrtém čtvrtletí zvýšit na 3,2 % z 2,7 %. Trh rovněž čeká posílení růstu druhé největší ekonomiky světa k úrovním před úderem koronaviru, v meziročním vyjádření na 6,1 % z 4,9 % ve třetím čtvrtletí. Podle odhadu ekonomů dle agentury Reuters má růst čínské ekonomiky letos zesílit na 8,4 % z 2,1 % v roce 2020, v roce 2022 má oslabit na 5,5 % s tím, že centrální banka má ponechat úrokové sazby stabilní. Růst ekonomiky má zesílit s podporou poptávky doma i v zahraničí a rovněž s podporou politik, které by ekonomice měly pomáhat i letos.

Akcie / 15. leden 2021 19:26

Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v prosinci nečekaně propadly

V prosinci ve Spojených státech amerických meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb po měsících silných růstu tentokrát druhý měsíc v řadě silně klesly, když trh čekal jejich stagnaci. Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb zase značně klesly 0,7 %, trh čekal jejich stagnaci, navíc byl jejich listopadový pokles 1,1 % revizí zvýšen na pokles 1,4 %. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí silně klesly 1,4 %, trh čekal jejich pokles 0,1 %. Jejich propad za listopad 0,9 % byl navíc revizí zvýšen na pokles 1,3 %. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí a prodejů benzínových čerpadel taky dost klesly, 2,1 %. Jejich růst za listopad 0,8 % byl revizí zvýšen na pokles 1,3 %. Dubnový propad se zavřenými obchody a lidmi v karanténě a na vynucených dovolených znamenal absolutní dno, umístěné značně níže, než se čekalo. Do dalších měsíců s otevíráním ekonomiky se předpokládalo oživení spotřeby domácností, které v rapidní podobě přišlo nečekaně brzo, již květnu s klíčovou pomocí vzestupu prodejů automobilů. Červen, červenec, srpen, září a říjen květnové oživení potvrdily většinou značně nad očekáváním trhu, přestože část ekonomiky opět musela zavírat s obnovením případů nemoci Covid-19. Pandemie ale neustupuje, lidé jsou ve větší míře nemocní, obchody jsou často zavřené a navíc lidé čelí ekonomické nejistotě jejich zranitelných zaměstnavatelů a tak oživení spotřeby domácností zřejmě do konce roku bude stále zranitelné a křehké. Navíc dobíhají vládní podpory domácností. To se možná ukazuje za listopad a prosinec poklesem maloobchodních tržeb byť možná jde o korekci silných růstů spotřeby domácností posledního pololetí.

Akcie / 15. leden 2021 19:25

Makroekonomické události USA: Nastupující prezident Biden představil další státní pomoc ekonomiky, 1,9 bil. USD, chystá další balíčky

Nastupující prezident Spojených států amerických Joe Biden představil plán další státní pomoci ekonomice objemu 1,9 bil. USD. Navíc představitelé předávání exekutivní moci sdělili, že Bidenlv plán bude záchranným balíčkem, který bude následován další podporou oživení v příštích týdnech. Oba nejvyšší představitelé Bidenovy Demokratické strany Kongresu, lídři většin Demokratické strany v Kongresu, v dolní komoře, Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová a v horní komoře Senátu Chuck Schumer slíbili rychlé řešení Bidenova návrhu, ocenili jej jako “správný přístup”. Balíček oceňují i trhy, i když se již ozývají hlasy obav, že objemná fiskální pomoc vyvolá zvýšení daní a/nebo úrokových sazeb či inflace.

Akcie / 14. leden 2021 20:44

Politika USA: Trump 1. prezident podruhé ústavně žalován, jeho předčasný odchod z funkce je nepravděpodobný, hrozí mu zákaz další prezidentské kandidatury

Prezident Spojených států amerických Donald Trump se stal prvním prezidentem v historii, který byl dolní komorou Kongresu, Sněmovnou reprezentantů, dvakrát ústavně obžalován, je však pravděpodpobné, že nebude 1. prezidentem USA historii odovolaným z funkce na základě impeachmentu. Tentokrát ho sněmovna obžalovala z jediného bodu, podněcování povstání. O jeho setrvání ve funkci do 20.1., kdy v pravé poledne se novým prezidentem USA stane Joe Biden rozhodne horní komora Kongresu, Senát. Ten pravděpodobně ani nestihne obžalobu do 20.1. projednat. I když může Trumpa odsoudit, kdy již prezidentem nebude, není jisté a spíš ani pravděpodobné, že jej senátoři odsoudí. Senát pak ještě může hlasovat o zákazu další Trumpovi prezidentské kandidatury. V tomto případě je pravděpodobné, že senátoři zákaz podpoří.

Akcie / 14. leden 2021 20:42

Makroekonomické události eurozóna: HDP Německa loni prudce klesl, o něco méně než čekal trh, letos od 2H oživení

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa v reálném vyjádření v roce 2020 značně klesl, 5,0 %, trh čekal snížení 5,1 % po růstu 0,6 % v předchozím roce. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů HDP loni klesl 5,3 % po růstu 0,6 % v roce 2019. Propad ekonomiky je nejsilnější od světové ekonomické a finanční krize. Tehdy v roce 2009 ekonomika odepsala 5,7 % resp. 5,6 % po očištění o rozdílný počet pracovních dnů. Tak jako jinde na světě ekonomiku stlačily pandemie a s ní spojené omezení ekonomické aktivity mířené ke kontrole pandemie a k redukci zdravotních rizik na úkor ekonomiky. Letos by již měla německá ekonomika oživovat z pandemie, hlavně ve druhém pololetí.

Akcie / 14. leden 2021 20:39

Očekávané makroekonomické události eurozóna: HDP Německa 2020 vystaví účet za koromnavir, dle trhu prudce klesl

Hrubý domácí produkt Německa (2020, 14.1.) je hlavní makroekonomickou událostí týdne eurozóny. Koronavirový šok podle trhu stlačil největší evropskou ekonomiku do prudkého poklesu, ale méně než světová finanční a hospodářská krize. Letos by již měla německá ekonomika oživovat z pandemie, hlavně ve druhém pololetí.

Akcie / 13. leden 2021 19:22

Makroekonomické události ČR: Spotřebitelská inflace v prosinci oslabila značně víc, než se čekalo, ještě zůstává mírně zvýšená

Index spotřebitelských cen CPI v České republice v prosinci meziměsíčně nečekaně klesl 0,2 % po růstu 0,2 % v listopadu (revize ze stagnace), trh čekal jeho stagnaci. Meziroční růst spotřebitelských cen klesl značně víc než čekal trh na 2,3 % z 2,7 % v listopadu, trh čekal jeho jen mírný pokles na 2,6 %. Inflace se v prosinci opět zmírnila, tentokrát výrazně. Silný pokles meziroční inflace ovlivnilo hlavně zastavení růstu cen potravin z listopadu resp. jeho přechod do jejich menšího poklesu. Během jarního koronavirového šoku inflace klesala jen mírně méně, než se čekalo, v červnu a červenci ale opět udeřila a nečekaně silně vzrostla, v červenci hlavně s pomocí rychlejšího meziměsíčního růstu cen ropy, energií a benzínu, jenž značně zkrátil jejich meziroční pokles. Meziroční růst cen jádra inflace, tj. bez cen potravin a energií téměř všech hlavních kategorií tehdy vůči červnu zrychlil. Srpen a září ukázaly drobný pokles meziroční inflace, který se více projevil v říjnu, listopadu a prosinci. Inflace nicméně zůstává zvýšená. Inflace je v posledních měsících nadprůměrná resp. nad cílem České národní banky 2 % hlavně kvůli pokračujícímu silnému tahu oddílu alkoholických nápojů a tabáku. Inflace tak míří tolerančním pásmem  inflačního cíle České národní banky 2 % (1 - 3 %) zpět k jeho středu, tedy k inflačnímu cíli. Ekonomika prožívá s koronavirovou pandemií silný šok recese, přesto v některých ohledech méně než se čekalo. Ekonomika otevřela a s podporou vlády a ČNB ekonomice nezaměstnanost dosud roste jen málo a obecně situace se nepodobá katastrofě. Proto inflace klesá až teď. Ačkoliv inflace patří k hlavním cílům banky, ta musí hlídat i inflační stabilitu a dílem i vývoj ekonomiky s velkými riziky koronavirového šoku. S uklidněním inflace a naopak pokračující agresivitě koronavirové pandemie ČNB drží úrokové sazby u nuly a předpokládá jejich zvyšování od druhého pololetí 2021 s vakcinací obyvatelstva a se snížením významu koronaviru.

Akcie / 13. leden 2021 19:16

Makroekonomické události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová se ohradila proti pesimistickým prognózám a potvrdila výhled oživení

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se ve středu ohradila proti ekonomickému pesimismu. Argumentovala, že odraz k oživení přijde s tím, jak nejistota pandemie klesne s tím, že Evropa má všechny nástroje potřebné k překonání krize. Potvrdila projekci ekonomického růstu 3,9 % v roce 2021. Lagardeová nicméně připustila znepokojení, pokud by uzavírky ekonomické aktivity Evropy pokračovaly i ve druhém čtvrtletí 2021 resp. v případě zpomalení vakcinačních programů.

Akcie / 12. leden 2021 22:02

Makroekonomické události ČR: ČNB v zápisu (rozhodnutí úr. sazeb 17.12.) říká, že vývoj ekonomiky nenaplňuje přes uzavírky obavy, střednědobě banka hledí k méně uvolněné monetární politice

Česká národní banka v zápisu k rozhodnutí úrokových sazeb 17.12. sdělila, že nebezpečí ekonomiky spojené s jejími uzavírkami se tolik neprojevuje. Většina členů bankovní rady ČNB vidí tendenci makroekonomického vývoje spíš směrem  méně uvolněné měnové politiky. Komentáře centrální banky ekonomiky a monetární politiky jsou méně pesimistické, než se čekalo, přesto výhled začátku zvyšování úrokových sazeb pro přelom pololetí 2021 se nemění. Banka tak nadále čeká, v příštích letech oživení ekonomiky které bude srovnávat pád hospodářství tohoto roku, pokles inflace k svému cíli 2 %, posilování koruny a postupný růst úrokových sazeb během příštího roku. Ekonomika bude v příštích měsících pod tlakem koronaviru, pak ale by měly úřadovat účinky vakcín, které by virus měly odtlačit do pozadí a uvolnit cestu ekonomickému oživení. Naplní-li se základní scénář, hospodářství může oživovat silněji, než se čeká. Úrokové sazby by se tak mohly začít postupně zvyšovat nejdříve již od druhého čtvrtletí 2021, spíše však od druhého pololetí 2021.

Akcie / 12. leden 2021 22:01

Makroekonomické události ČR: Guvernér ČNB Rusnok věří, že po náročném prvním čtvrtletí se zvládnutím zdravotních rizik ekonomika rychle oživí, ochota bank půjčovat domácnostem má trvat

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok že pro ekonomiku bude náročné hlavně první čtvrtletí, pokud se ale podaří zvládnout zdravotní rizika, ekonomika může rychle oživovat. Guvernér rovněž věří stabilitě českého bankovního sektoru i tomu, že se ochota bank půjčovat domácnostem nesníží. Komentáře Rusnoka nepřekvapily, výhled začátku zvyšování úrokových sazeb pro přelom pololetí 2021 se nemění. Banka tak nadále čeká, v příštích letech oživení ekonomiky které bude srovnávat pád hospodářství tohoto roku, pokles inflace k svému cíli 2 %, posilování koruny a postupný růst úrokových sazeb během příštího roku. Ekonomika bude v příštích měsících pod tlakem koronaviru, pak ale by měly úřadovat účinky vakcín, které by virus měly odtlačit do pozadí a uvolnit cestu ekonomickému oživení. Naplní-li se základní scénář, hospodářství může oživovat silněji, než se čeká. Úrokové sazby by se tak mohly začít postupně zvyšovat nejdříve již od druhého čtvrtletí 2021, spíše však od druhého pololetí 2021.

Akcie / 12. leden 2021 21:59

Makroekonomické události ČR: Guvernér ČNB Rusnok říká, že očekává tlak koronaviru minimálně ještě v prvním pololetí 2021, komentáře nepřekvapily

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok říká, že dle ČNB minimálně v prvním pololetí 2021 bude škodit koronavir dle účinků vakcinace. Hypoteční úr. sazby by podle Rusnoka mohly klesnout už jen mírně. Nemovitosti mohou být podle něj nadhodnoceny 15 - 25 %, riziko prasknutí hypoteční bubliny je ale dle guvernéra malé. Komentáře Rusnoka nepřekvapily, výhled začátku zvyšování úrokových sazeb pro přelom pololetí 2021 se nemění. Banka tak nadále čeká, v příštích letech oživení ekonomiky které bude srovnávat pád hospodářství tohoto roku, pokles inflace k svému cíli 2 %, posilování koruny a postupný růst úrokových sazeb během příštího roku. Ekonomika bude v příštích měsících pod tlakem koronaviru, pak ale by měly úřadovat účinky vakcín, které by virus měly odtlačit do pozadí a uvolnit cestu ekonomickému oživení. Naplní-li se základní scénář, hospodářství může oživovat silněji, než se čeká. Úrokové sazby by se tak mohly začít postupně zvyšovat nejdříve již od druhého čtvrtletí 2021, spíše však od druhého pololetí 2021.

Akcie / 11. leden 2021 20:29

Akciové trhy: Citibank letos již nevidí potenciál světových akcií, snížila hodnocení akcií USA, navýšila doporučení emerging markets a UK

Citibank čeká, že světové akcie se budou v tomto roce pohybovat kolem současných úrovní. Hodnocení amerických akcií snížila na “neutrální” s tím jak uzavírky ekonomické aktivity způsobené novými vlnami infekcí koronaviru rozvířily světové ekonomiky. Banka dále navýšila hodnocení akcií rozvíjejících se trhů/emergin markets a trhů Spojeného království Velké Británie a Severního Irska na “nadvážit” vzhledem k rozumné valuaci, robustnímu impulsu zisků a pomoci slábnoucího dolaru.

Akcie / 11. leden 2021 20:23

Očekávané makroekonomické události USA: Dle trhu v prosinci inflace v prosinci posílila (CPI, PPI) a maloobchodní tržby klesly, index Fedu NY v lednu mírně vzrostl

Index spotřebitelských cen CPI (12 2020, 13.1.), index produkčních cen PPI (12 2020, 15.1.), maloobchodní tržby (12 2020, 15.1.) a index ekonomické aktivity Federální rezervní banky New York (1 2021, 15.1.) jsou hlavní makroekonomické události Spojených států amerických týdne. Trh čeká, že inflace na spotřebitelské i produkční úrovni v prosinci v meziměsíčním srovnání vzrostla, meziročně ale stagnovala a zůstává oslabena. Spotřeba domácností po měsících silných růstů má v prosinci oslabit. Růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu New York se v lednu vůči prosinci mírně zvýšil a zůstal malý.

Akcie / 11. leden 2021 20:22

Očekávané makroekonomické události Česká republika: Inflace v prosinci měla opět klesnout, listopadové maloobchodní tržby s uzavírkami oslabily

Index spotřebitelských cen CPI (12 2020, 13.1.) a maloobchodní tržby (11 2020, 13.1.) jsou hlavní makroekonomické události České republiky týdne. Trh čeká, že inflace na konci roku v meziročním srovnání opět klesla, zatímco spotřeba domácností s uzavírkami ekonomiky oslabila.

Akcie / 11. leden 2021 20:21

Akciový trh USA: Wall Street skončil výše s nadějemi další státní pomoci ekonomiky

Wall Street v pátek vystoupal na další nová historicky rekordní maxima. Naděje další státní pomoci ekonomice z Washingtonu byly trochu otřeseny komentáři senátora Demnokratické strany Joe Manchina podmíněné fiskální pomoci hospodářství, později však byly podpořeny poté, co nově zvolený prezident Spojených států amerických Joe Biden řekl, že jeho státní pomoc ekonomice bude v objemu bilionů dolarů.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby