Finanční zpravodajství

Akcie / 3. červen 2020 18:10

Očekávané makroekonomické události Česká republika: Růst mezd slábne, zůstane ale solidní (1Q), maloobchodní tržby v dubnu s krizí padnou

Mzdy (1Q 2020, 4.6.) a maloobchodní tržby (4 2020, 5.6.) jsou hlavní makroekonomické události týdne České republiky. S trhem lze čekat pokles růstu reálných mezd, dost možná ale tržní odhad je příliš pesimistický. Přes snižování zůstává mzdový růst solidní. O propadu maloobchodních tržeb v dubnu s plnou uzavírkou ekonomiky není prakticky nejmenších pochyb.

Akcie / 3. červen 2020 18:05

Makroekonomické události USA: Spotřebitelské ceny (PCE) v dubnu s krizí silně slábly

Ve Spojených státech amerických v dubnu index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně klesl 0,5 % po poklesu 0,2 % v březnu. Jeho meziroční růst klesl na 0,5 % z březnových 1,3 %. Jádrový index cen PCE (bez potravin a energií) meziměsíčně klesl 0,4 % po stagnaci v březnu, trh čekal jeho o něco menší pokles 0,3 %. Jeho meziroční růst klesl na 1,0 % z 1,7 % v březnu, trh čekal jeho snížení na 1,1 %. V dubnu meziměsíčně kvůli koronavirové krizi ceny silně klesaly, podobně ostře klesala i meziroční inflace. Propad cen odpovídá vývoji ekonomiky v minulé krizi, světové finanční a hospodářské krizi 2008 - 2009. Tehdy se ale jednalo pouze o výkyv několika kvartálů, současná krize by měla být kratší a cenový efekt možná rovněž ještě méně trvající.

Akcie / 2. červen 2020 16:00

Makroekonomické události Česká republika: Propad HDP (1Q) revizí snížen, v úvodu koronavirové krize pád firemních investic a zahraničního obchodu tlumila spotřeba vlády

Hrubý domácí produkt České republiky prvního čtvrtletí klesl mezikvartálně 3,3 % (revize z původně hlášeného poklesu 3,6 %) a meziročně 2,0 % (revize z dříve hlášeného snížení 2,2 %). Podrobnější struktura dat ukazuje, že pokles ekonomiky přivodil propad firemních investic, pokles zahraniční poptávky i spotřeby domnácností. Naopak silně rostla spotřeba vlády. Z pohledu sektorů pád ekonomiky přišel podle očekávání ze strany služeb, zejména podsektoru obchod, pohostinství, doprava a zpracovatelského průmyslu. Data nepřekvapují, hlavní pokles ekonomiky přinese až čtvrtletí druhé, od druhého pololetí by se mělo prosazovat mírnější oživení ekonomické aktivity.

Akcie / 2. červen 2020 15:58

Makroekonomické události Česká republika: Míra nezaměstnanosti v dubnu vzrostla jen mírně, silně klesly odpracované hodiny

Obecná míra nezaměstnanosti České republiky pracujících věku 15 - 64 let v dubnu vzrostla na 2,3 %, maximum od srpna 2018 (2,5 %) z 2,0 % v březnu resp. z 2,1 % v dubnu 2019. Míra zaměstnanosti 75,2 % zůstává na úrovních dlouhodobých maxim, ve srovnání s loňským dubnem beze změny. Prohloubil se však počet odpracovaných hodin. Meziročně již v březnu jejich průměr klesl 10 %, v dubnu jejich počet oslabil 22 %. Značně vyšší je dopad na sebezaměstnané, jejichž odpracované hodiny klesly 31 %, pokles odpracovaného času zaměstnanců byl méně silný, 19 %. Data ačkoliv jsou za duben do značné míry zahrnují i květen, práce jejich sběru byly ukončeny 21.5. Český statistický úřad k výsledkům nezaměstnosti lakonicky uvedl: “Dopady protiinfekčních opatření na dubnovou nezaměstnanost i na počet lidí se zaměstnáním nebyly výrazné.”

Akcie / 2. červen 2020 15:56

Makroekonomické události USA: Firemní barometr Chicaga v květnu nečekaně opět klesl, na minimum od roku 1982

Firemní barometr Chicaga v květnu po dubnovém propadu na minimum světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009 35,4 bodů kvůli koronavirové krizi překvapivě dále klesl na minimum od března 1982 32,3 bodů, ač trh čekal zvýšení na 40.0. Velmi silný pokles ekonomické aktivity regionu Chicaga silně zastoupené automobilovým průmyslem z dubna se tak v květnu nezmírnil jak čekal trhu ale ještě o něco zvýšil. To je překvapení, jiné indikátory regionální ekonomické aktivity USA v květnu ukázaly po dubnovém dnu koronavirové krize odraz a zmírnění jejich slabosti.

Akcie / 1. červen 2020 19:36

Čína - Hongkong - USA: Prezident USA Trump zahrozil Číně za Hongkong méně, než se čekalo, riziko slábne

Prezident Spojených států amerických Donald Trump v pátek 29.5. oznámil, že nařídil své administrativě zahájit proces eliminace speciálního postavení Hongkongu ve vztazích s USA v odpovědi na čínské plány zavést novou bezpečnostní legislativu v teritoriu Hongkongu. Trump sice Čínskou lidovou republiku nezvykle silně kritizoval, ale komentáře v konkrétních nástinech sankcí ukazují jen periferní zákroky. A hlavně Trump nezmínil obchodní dohodu s Čínou, jejíž zpochybnění visí od vypuknutí pandemie v USA ve vzduchu a které by značně dolehlo na světovou ekonomiku a trhy. Komentáře Trumpa ukazují, že USA jsou smířeny s přechodem kontroly Hongkongu a jeho synchronizace s řízením Číny. USA si nemohou v situaci demolice ekonomiky Covidem-19 hospodářství dále bodnout. To významně snižuje rizika světových trhů.

Akcie / 1. červen 2020 19:34

Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v květnu vzrostl o něco víc, než se čekalo

Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v květnu vzrostl na 43,1 bodů z 41,5 bodů v dubnu, trh čekal jeho posílení jen na 43,0 bodů. Pokles aktivity se tak vůči dubnu o něco snížil, o něco víc, než čekal trh, zůstal ale silný. Skutečnou slabost sektoru stále maskuje stále velmi silné prodlužování dodacích lhůt kvůli výpadkům dodavatelskoodběratelských vazeb pandemii nemoci Covid-19. Bez ní poklesy aktivity odvětví jsou stále velmi silné. Prodlužování termínů dodávek nicméně slábne stejně jako slabost aktivity, situace odvětví jako celé ekonomiky se pozvolna normalizuje.

Akcie / 1. červen 2020 19:28

Akciový trh USA: Wall Street vzrostl, spor USA a Číny vaří

Akcie Spojených států amerických v pátek končily výše poté, co prezident USA Donald Trump oznámil opatření proti Čínské lidové republice v odpovědi na novou bezpečnostní legislativu této asijské velmoci pro Hongkong. Rétorika prezidenta ale nehrozí americké ekonomice tolik, jak se investoři obávali.

Akcie / 1. červen 2020 15:36

Očekávané události USA: Indexy ISM průmyslu, služeb, produktivita práce/mzdy/jednotkové pracovní náklady, zaměstnanost

Index ISM zpracovatelského průmyslu (5 2020, 1.6., 16.00 SEČ), Index ISM služeb (5 2020, 3.6.), produktivita práce, mzdy a jednotkové pracovní náklady (1Q 2020, revize, 4.6.) a měsíční zpráva trhu práce (5 2020, 5.6.) jsou hlavní makroekonomické zprávy týdne Spojených států amerických. Slabost produkčního sektoru, služeb a trhu práce by se měla snížit, měla by ale zůstat značná.

Akcie / 29. květen 2020 20:54

Události minulého týdne: Čína zákony omezuje Hongkong, zrušila cíl růstu HDP 6 %, nová výstavba a prodeje starších domů v dubnu propadla, Index Fedu Philadelphia v květnu silně vzrostl, PMI eurozóny zmírňují slabost, Indexy ZEW v květnu smíšeně

Čínská lidová republika navrhuje parlamentu ke schválení kontroverzní legislativu omezující lidská práva, demokracii a autonomii Hongkongu. Zato Čína může očekávat trest Západu, což může opět vyostřit vztahy severoatlantické hemisféry s asijskou velmocí a opět skřípnout nervy trhů. Čína mimo to zrušila svůj tradiční růstový cíl ekonomiky 6 % a to kvůli koronavirové krizi. Čínský prezident Si Ťin-pching potvrdil, že Čína kvůli této katastrofě si nebude dávat ambiciózní růstové cíle. Indexy ZEW ekonomického sentimentu Německa a eurozóny byly v květnu smíšený, Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a celkové ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny v květnu z dubnového dna vzrostly a potvrdily tak útlum prudké slabosti z dubna, pravděpodobného dna koronavirové krize. Přesto její poklesy zůstávají velmi silné. Zahájení/povolení staveb domů a prodeje starších/existujících domů Spojených států amerických v dubnu propadly. Index ekonomické aktivity Fedu Philadelphia v květnu silně vzrostl, pokles ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu ale přes utlumení z ostrého tempa zůstával velmi silný.

Akcie / 29. květen 2020 20:50

Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v dubnu překvapivě nepropadly, dno krize přineslo vůči březnu přineslo dokonce drobný růst

Prodeje nových domů USA v dubnu v anualizovaném vyjádření překvapivě vzrostly na 623 000 z 619 000 v březnu, ač trh čekal jejich pád na 480 000. Očekávaný pokles 21,9 % po poklesu 13,7 % v březnu se tak nekonal, prodeje naopak vzrostly 0,6 %. Dubnové dno koronavirové krize amerického trhu domů přineslo první větší pozitivní překvapení. Přes březnovou korekci je celkový objem prodejů stále solidní a solidní růstový trend zůstává.

Akcie / 29. květen 2020 20:48

Makroekonomické události USA: Index spotřebitelského sentimentu v květnu drobně vzrostl, o něco méně, než se čekalo

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board USA v květnu drobně povyrostl na 86,6 bodů z 85,7 bodů v dubnu, trh čekal o něco větší růst na 87,5 bodů. Malý růst spotřebitelské nálady byl způsoben nevýrazným posílením očekávání domácností, naopak hodnocení současné situace o něco kleslo. Po dubnovém pádu spotřebitelské nálady květen přináší její stabilizaci.

Akcie / 29. květen 2020 20:47

Akciový trh USA: Pozdní výprodej uvrhl Wall Street do denní ztráty, závažím Facebook a Čína

Wall Street ve čtvrtek uzavřel se ztrátou s obratem v pozdní části obchodní seance. Trh poklesem zatížily akcie Facebooku poté, co prezident Spojených států amerických Donald Trump řekl, že podepíše exekutivní příkaz firem sociálních médií. Tiskovou koferenci k Čínské lidové republice Trump pořádá v pátek. Na ní oznámí možná velmi důležitou odpověď Spojených států amerických na schválení návhnu zákona omezující lidská práva Hongkongu Čínou.

Akcie / 28. květen 2020 21:31

Makroekonomické události USA: Prodeje starších/existujících domů v dubnu padly o něco méně, než se čekalo

Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v dubnu v anualizovaním vyjádření klesly na 4 330 000 z 5 270 000, trh čekal jejich pokles na 4 300 000. Meziměsíční pokles - 17,8 % byl nižší poklesu očekáváného - 18,9 %. Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i začátkem tohoto roku, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů.

Akcie / 28. květen 2020 21:30

Čína-Hongkong-USA: Ministr zahraničí USA Pompeo říká, že Hongkong již nesplňuje podmínky speciálních vztahů a výhod USA

Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo ve středu 27.5. v americkém Kongresu zákondárcům řekl, že Hongkong si již více nezasluhuje speciální status dle zákona USA. Tím naznačil možný důrazný a pro Hongkong ničivý úder USA, které i tímto způsobem možná odpoví na kontroverzní zákony Číny uvalené na Hongkong a které zřejmě omezí demokracii a lidská práva. Prezident USA Donald Trumo teď má plnou pravomoc rozhodnout nakolik případně budou výhody Hongkongu odejmuty.

Akcie / 28. květen 2020 21:28

Čína-Hongkong-USA: Čínský parlament podle očekávání schválil kontroverzní zákony národní bezpečnosti Hongkongu, USA chystají odvetu

Parlament Čínské lidové republiky podle očekávání schválil rozporuplné zákony národní bezpečnosti Hongkongu. Podle nich Čína může omezit lidská práva a demokracii Hongkongu. Spojené státy americké avizovaly, omezení autonomie Hongkongu nenechají bez odpovědi. Prezident USA Donald Trump již dříve oznámil, že odpověď USA bude oznámena ještě do konce tohoto týdne a že bude dobře slyšet. Signály z USA naznačují, že sankce budou vedeny směrem k Hongkongu. To by dávalo smysl, Čínu omezení bude bolet, ale nebyl by ohrožen vzájemný obchod obou největších ekonomik světa a tím by byla potlačena základní rizika finančních a komoditních trhů. K dalším spekulovanzým možnostem odpovědi USA patří vízové a ekonomickíé sankce na osoby a právnické entity Číny aktivní s uzákoněním sporné legislativy.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby