Finanční zpravodajství

Akcie / 26. červen 2020 20:03

Události minulého týdne: Trump potvrdil obchodní dohodu s ČLR, případy C-19 v USA rekordně vzrostly, Powell čeká těžké oživení, v květnu v USA prodeje starších domů opět padly, prodeje nových domů silně vzrostly, červnové PMI a Ifo v EMU silně vzrostly

Prezident Spojených států amerických Donald Trump potvrdil plnou platnosdt obchodní dohody s Čínskou lidovou republikou, ač ji krátce předtím jeho čelní obchodní náměstek popřel. Počet onemocnění koronavirem COVID-19 ve Spojených státech amerických v posledních dnech překonal rekordní počty nákazy touto nemocí. Guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powell řekl, že oživení ekonomiky bude náročné a že neexistuje rychlý návrat. V květnu v USA prodeje starších/existujících domů opět padly, víc, než se čekalo, naopak prodeje nových domů silně vzrostly, ovšem vůči revizí značně ponížených prodejích v předchozím měsíci. V eurozóně data ukázala zmírnění hospodářského útlumu vyvolaného koronavirem. V červnu indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity nečekaně silně vzrostly, hlavně ve Francii, podobně i sentiment německých firem nečekaně silně vzrostl hlavně s prudce zlepšeným očekáváním firem.

Akcie / 26. červen 2020 20:02

Světová ekonomika: OECD letos predikuje největší pokles ekonomiky za posledních 100 let

Světová ekonomika letos utrpí největší pokles pokles časů míru za posledních 100 let. Poté příští rok z pádu vyvolaného koronavirem vybředne sdelila Organizace zemí ekonomické spolupráce a rozvoje. Podle OECD světová ekonomika letos klesne 6,0 % předtím, než příští rok otočí do růstu 5,2 % za předpokladuá, že pandemie bude udržena pod kontrolou. Pokud ne, druhá vlna pandemie přivodí pád globálního hrubého domácího produktu 7,6 % před tím, než vzroste 2,8 % příští rok.

Akcie / 26. červen 2020 19:59

Makroekonomické události USA: Inflace (PCE) v květnu mírně nad očekáváním trhu

Ve Spojených státech amerických v květnu index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně vzrostl 0,1 % po poklesu 0,5 % v dubnu. Jeho meziroční růst klesl na 0,5 % z dubnového růstu 0,6 % (revize z růstu 0,5 %), trh čekal jeho stagnaci. Jádrový index cen PCE (bez potravin a energií) meziměsíčně vzrostl 0,1 % po poklesu 0,4 % v dubnu, trh čekal jeho stagnaci. Jeho meziroční růst stagnoval na dubnových 1,0 %, trh čekal jeho pokles na 0,9 %.  V dubnu meziměsíčně kvůli koronavirové krizi ceny silně klesaly, podobně ostře klesala i meziroční inflace. Propad cen připomíná vývoj ekonomiky v minulé krizi, světové finanční a hospodářské krizi 2008 - 2009. Tehdy se ale jednalo pouze o výkyv několika kvartálů, současná krize by měla být kratší a cenový efekt možná rovněž ještě méně trvající.

Akcie / 25. červen 2020 16:36

Makroekonomické události USA: Počet onemocnění COVID-19 silně vzrostl

Počet onemocnění koronavirem COVID-19 ve Spojených státech amerických v posledních dnech překonal rekordní počty nákazy touto nemocí. Ohnisko růstu nákaz se vyskytuje ve státech, které otevíraly své ekonomiky možná příliš brzo. Ke zhoršení situace přispěly i protirasistické demonstrace. Vedoucí představitelé vlády i centrální banky USA již dříve naznačovali, že ekonomika se již celá zavírat nebude a že potenciálně půjde spíš o regionální restriktivní řešení.

Akcie / 25. červen 2020 16:34

Makroekonomické události eurozóna: Index Ifo v červnu vzrostl silněji, než se čekalo s podporou zlepšení očekávání, slabost ale zůstává

V Německu v červnu index Ifo značně vzrostl, víc, než se čekalo kvůli silnému růstu podindexu očekávání, podindex současné situace stoupl méně, než se čekalo. Index Ifo vzrostl na 86,2 bodů z květnových 79,7 bodů (revize z 79,5 bodů), trh čekal jeho zvýšení jen na 85,0 bodů. Podindex současné situace vzrostl na 81,3 bodů z 78,9 bodů v květnu, trh čekal jeho větší růst na 84,0 bodů. Podindex očekávání robustně vzrostll na 91,4 bodů z 80,5 bodů v květnu (revize z 80,1 bodů), trh čekal jeho menší růst na 87,0 bodů. Firemní sentiment se zvedá z úderu koronavirového šoku zejména s podporou očekávání firem, hodnocení současné situace se zlepšuje jen mírně. Přesto firemní klima zůstává stále značně oslabeno.

Akcie / 25. červen 2020 16:33

Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v květnu po dubnovém propadu vzrostly víc, než se čekalo, jejich solidní růstový trend přes koronavirový šok trvá

Prodeje nových rezidenčních domů USA v květnu v anualizovaném vyjádření vzrostly na 676 000 z 580 000 v dubnu (revize z 623 000), trh čekal jejich růst jen na 640 000. Vůči dubnu tak vzrostly 16,6 %, trh čekal jejich menší růst 2,9 % po poklesu 5,2 % v dubnu (revize z růstu 0,6 %). Koronavirový šok amerického trhu domů se v segmentu nových domů příliš neprojevuje. Březnový a dubnový útlum tak spíše představuje pouze korekci dlouhodobě solidního růstového trendu.

Akcie / 24. červen 2020 21:05

Makroekonomické události Česká republika: ČNB dle očekávání úr. sazby nezměnila, ani komentáři nepřekvapila

Česká národní banka úrokové sazby podle očekávání nezměnila. Banka svoji hlavní úrokovou sazbu, 2týdenní repo sazbu, ponechala na 0,25 %. Lombardní úroková sazba byla potvrzena na dosavadních 1,00 % a diskontní úroková sazba zůstala nezměněna 0,05 %. Pro rozhodnutí nezměnit úrokové sazby zvedlo ruku všech 7 členů bankovní rady. Banka obecně potvrdila platnost svých makroekonomických projekcí z května včetně návratu inflace na svůj cíl 2 % ke konci tohoto roku z aktuálních hodnot lehce pod 3 %, tedy mírně pod horní hranicí svého tolerančního intervalu 1 - 3 % inflačního cíle 2 %. ČNB rovněž tak jako dle květnové projekce čeká pokračování nízkých úrokových sazeb. Rozhodnutí a komentáře ČNB tak nepřináší mnoho překvapení.

Akcie / 24. červen 2020 21:01

Makroekonomické události eurozóna: Index PMI v červnu nečekaně silně vzrostly, slabost ustoupila hlavně ve Francii

V eurozóně v červnu Index PMI zpracovatelského průmyslu vzrostl na 46,9 bodů z 39,4 bodů v květnu, trh čekal jeho citelně menší zvýšení jen na 44,5 bod. Index PMI služeb vzrostl na 47,3 bodů z 30,5 bodů v květnu, trh čekal jeho mnohem menší růst na 41,0 bodů. Index PMI ekonomické aktivity vzrostl na 47,5 bodů z 31,9 bodů v květnu, trh čekal jeho mnojem menší růst na 42,4 bodů. Ve všech případech se pokles aktivity meziměsíčně významně snížil z velmi silného tempa na nižší rychlost. Podobně to v červnu dopadlo v německých odvětvích a ekonomice, i když v nich i v červnu jejich poklesy přes jejich oslabení byly značné. Francie vykázala ještě silné meziměsíční zlepšení, když silný pokles zpracovatelského průmyslu a vemi silný pokles služeb a celé ekonomiky z května v červnu vystřídal dokonce mírný růst aktivity odvětví a celé ekonomiky. Data ukazují nečekaně silný oživení ekonomické aktivity resp. ustávání jejího silného poklesu z května.

Akcie / 24. červen 2020 20:59

Makroekonomické události USA: Prodeje starších/existujících domů v USA v květnu propadly víc, než se čekalo, NAR ale vyhlíží obrat

Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v květnu v anualizovaním vyjádření klesly na 3 910 000 z 4 330 000 v dubnu, trh čekal jejich pokles jen na 4 120 000. Meziměsíční pokles - 9,7 % byl větší poklesu očekáváného - 3,0 %. Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i začátkem tohoto roku, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů zatím během koronavirového šoku vykazuje oslabení, další měsíce by ale měly přinést zlepšení s otevíráním ekonomiky a nízkými úrokovými sazbami. Vedoucí představitelé Národní asociace obchodníků s nemovitostmi vyjádřili optimismus posílení prodejů starších/existujících domů do budoucna.

Akcie / 23. červen 2020 20:19

Mezinárodní obchod: Podle Trumpa obchodní dohoda s Čínou plně platí, čelní obchodní poradce USA Navarro předtím řekl, že s obchodní dohodou je konec, Navarro později otočil

Prezident Spojených států amerických Donald Trump 22.6. tweetoval, že obchodní dohoda s Čínskou lidovou republikou zůstává plně v platnosti. Předtím čelní obchodní poradce Spojených států amerických Peter Navarro předtím řekl, že s obchodní dohodou je konec, později však poradce své stanovisko popřel. Další nejistota klíčové obchodní dohody dvou největších ekonomik světa, která na přelomu let 2019 a 2020 přitlumila jejich obchodní války snižující růst světové ekonomiky přivodila výkyvy akciového trhu.

Akcie / 23. červen 2020 20:17

Události minulého týdne: Makroekonomická data USA května (maloobchodní tržby) a června (Indexy ek. aktivity Fedu New York a Philadelphia) vykázala nečekaně silné zlepšení včetně výhledů

Ve Spojených státech amerických maloobchodní tržby po dubnovém propadu v souvislosti se zavřením ekonomiky v květnu nečekaně prudce vzrostly hlavně kvůli rapidnímu růstu prodejů automobilů. Červnové indexy ekonomické aktivity Fedu New York a Philadelphia vůči květnu vzrostly mnohem víc, než se čekalo. Ukázaly, že ekonomická aktivita dle průmyslových firem obou regionů ze silného květnového poklesu oživila nečekaně rychle a silně, v případě New Yorku jen do nepatrného poklesu, v případě Philadelphie do solidního růstu. Navíc výhled ekonomické aktivity dle těchto firem v obou regionech naznačují vůči květnu rovněž razantní zlepšení a očekávání jejího rychlejšího oživení ve druhém pololetí se silným růstem na jeho konci.

Akcie / 23. červen 2020 20:16

Očekávané události Česká republika: ČNB dle trhu úr. sazby nezmění

Rozhodnutí České národní banky úrokových sazeb a monetární politiky (24.6.) je hlavní makroekonomickou událostí týdne České republiky. Trhy nečekají změnu hlavní úrokové sazby banky. Na posledním zasedání monetární politiky ČNB snížila hlavní úrokovou sazbu nečekaně silně o 0,75 bazických bodů. Pro rozhodnutí snížit 2Týdenní repo sazbu 75 bps zvedlo ruku 5 členů bankovní rady, 2 preferovali zvýšení o 50 bps.

Akcie / 22. červen 2020 19:22

Makroekonomické události USA: Podle guvernéra Fedu Powella oživení ekonomiky bude náročné, neexistuje rychlý návrat

Guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powell řekl, že oživení ekonomiky bude náročné a že neexistuje rychlý návrat. Komentáře Powella nepřekvapují. Opatrnější komentáře hlavy centrální banky potvrzují současný vzestup případů pandemie koronaviru a současně setrvalé podpory ekonomiky velmi expanzivní monetární politikou.

Akcie / 22. červen 2020 19:21

Očekávané makroekonomické události USA: Index PMI průmyslu, služeb a ekonomiky Francie, Německa a eurozóny a Index Ifo mají v květnu potvrdit další zmírnění slabosti

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomiky Francie, Německa a eurozóny (6 2020, 23.6.) a Index Ifo (6 2020, 24.6.) jsou hlavní makroekonomické události týdne Německa a eurozóny. Trh za červen vůči květnu čeká jejich další zmírnění slabosti.

Akcie / 22. červen 2020 17:11

Očekávané makroekonomické události USA: V květnu prodeje starších domů měly zůstat slabé, prodeje nových domů solidní, inflace slábla (PCE)

Prodeje existujích/starších domů (5 2020, 22.6.), prodeje nových domů (5 2020, 23.6.) a Index cen spotřebitelských výdajů PCE (5 2020, 26.6.) jsou hlavní makroekonomické události Spojených států amerických týdne. Koronavirový šok v březnu a dubnu se zavřením ekonomiky prudce oslabil hlavně prodeje starších/existujících domů ale i prodeje nových domů a rovněž cen. V květnu se měly prodeje starších/existujích i nových domů vůči dubnu jen drobně zvýšit nicméně měly zůstat ve velké vzdálenosti od svých zimních maxim. Podobně měl v květnu pokračovat pokles cen (meziměsíčně) resp. inflace (meziročně).

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby