Finanční zpravodajství

Akcie / 16. říjen 2020 23:54

Brexit: Jednání obchodní dohody UK a EU se vyhrotilo

Jednání obchodní dohody Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a Evropské unie po odchodu UK z EU k 1.2. 2020, která má navázat na překlenující období končící 31.12. 2020 se zkomplikovalo. Summit Evropské unie brexitu 15.10. EU do Londýna vzkázala ultimátum. EU vyjádřila znepokojení nedostatku progresu a vyzvala UK aby ustoupil v klíčových sporných bodech, jinak od 1.1. uvidí zlom vztahů s EU. Den nato britský ministerský předseda Boris Johnson, že přišel čas na přípravu na tvrdý brexit, bez dohody, pokud EU fundamentálně nezmění kurz. Johnson jasně řekl, že i když dohodu preferuje, nicméně úspěšný bude dle něj i brexit bez dohody a další jednání nemají smysl. Názor pak potvrdil mluvčí premiéra, že jednání skončila a ať hlavní vyjednavač Michel Barnier do Londýna příští týden k jednáním necestuje, pokud nedojde k změnám přístupu. Přesto podle Downing Street 10 Barnier a jeho britský protějšek David Frost se domluvili, že budou opět hovořit začátkem příštího týdne.

Akcie / 16. říjen 2020 23:46

Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v září opět nečekaně silně vzrostly

V září ve Spojených státech amerických meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb opět silně vzrostly, tentokrát nad očekáváním trhu. Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb zase značně vzrostly 1,9 %, trh čekal jejich růst jen 0,7 %. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí opět silně vzrostly 1,5 %, trh čekal jejich vzestup 0,5 %. Jejich silný vzestup ze srpna byl snížen na 0,5 % z 0,7 %. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí a prodejů benzínových čerpadel taky znovu robustně vzrostly, 1,5 %. Jejich silný růst ze srpna byl snížen na 0,5 % z 0,7%. Dubnový propad se zavřenými obchody a lidmi v karanténě a na vynucených dovolených znamenal absolutní dno, umístěné značně níže, než se čekalo. Do dalších měsíců s otevíráním ekonomiky se předpokládalo oživení spotřeby domácností, které v rapidní podobě přišlo nečekaně brzo, již květnu s klíčovou pomocí vzestupu prodejů automobilů. Červen, červenec, srpen a září květnové oživení potvrdily většinou značně nad očekáváním trhu, přestože část ekonomiky opět musela zavírat s obnovením případů nemoci Covid-19. Pandemie ale neustupuje a tak oživení spotřeby domácností zřejmě do konce roku bude stále zranitelné a křehké.

Akcie / 16. říjen 2020 23:45

Akciový trh USA: S&P 500 končil ztrátou s patem podpory ekonomiky

Hlavní akciový index Spojených států amerických S&P 500 ve čtvrtek ztratil poté, co vzestup týdenních žádosti o podporu v nezaměstnanosti zintenzivnil obavy ustávajícího ekonomického oživení a vadnoucích nadějí další fiskální pomoci ekonomice před vyvrcholením prezidentských a kongresových voleb 3.11.

Akcie / 15. říjen 2020 23:48

Makroekonomické události USA: Index Fedu Philadelphia v říjnu nečekaně a silně vzrostl

Index ek. aktivity Fedu Philadelphia v říjnu nečekaně a silně vzrostl na 32,3 bodů z 15,0 bodů v září, trh čekal jeho pokles na 14,0 bodů. Solidní růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu Philadelphia ze září v říjnu nečekaně výrazně vzrostl na silnou úroveň, trh čekal jeho drobné oslabení. Půlroční výhled ekonomické aktivity průmyslových firem regionu Philadelphia vůči září dál vzrostl a zůstal silný. Očekávání ekonomického oživení ve druhém pololetí trvá stejně jako jeho silný výhled pro první pololetí příštího roku. Obecně a celkově, data podobně jako zpráva ekonomické aktivity regionu New Yorku ukazuje její razantní zlepšení z dubnového dna propadů, zastavení jejích poklesů a přechod do solidního růstu. Ekonomický výhled pro druhé pololetí roku 2020 se citelně zlepšil vůči začátku jara, potvrzuje do zbytku roku a první pololetí roku příštího silné ekonomické oživení.

Akcie / 15. říjen 2020 23:46

Makroekonomické události eurozóna: ECB dumá, co se strategií monetární politiky vzhledem k trvale podcílové inflaci

Bankéři Evropské centrální banky včetně její prezidentky Christine Lagardeové v posledních dnech nastínili změny monetární politiky ECB řízení inflace eurozóny. Ta je, včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií dlouhodobě příliš nízká ve vztahu k cíli ECB střednědobě těsně pod 2 %, navíc během koronavirového šoku oslabila na nové minimum. Návrhy bankéřů variují od nákupu zelených dluhopisů po posunutí inflačního cíle výše po vzoru americké centrální banky Federálního rezervního systému, jiný návrh zní změny neprovádět.

Akcie / 15. říjen 2020 23:46

Makroekonomické události USA: Index Fedu NY v říjnu silně klesl, víc, než se čekalo

Index ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku dle průmyslových firem v říjnu nečekaně silně klesl na 10,5 bodů z 17,0 bodů v září, trh čekal jeho pokles jen na 15,0 bodů. Extrémní historicky nejsilnějí pokles indexu na extrémní historicky nízkou hodnotu z dubna v květnu, červnu a červenci vystřídalo postupně zmírnění slabosti a až na přechod do solidního růstu ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu v červenci, značně víc než se čekalo. V srpnu ale růst ek. aktivity zpomalil ze solidního na nízké tempo, značně víc, než se čekalo, aby se v září vrátil zpět do solidních hodnot značně nad očekávání trhu. V říjnu ovšem její růst opět značně zeslábl, zůstal ale solidní. Srpnové a říjnové oslabení růstu aktivity může odrážet koincidující vlny infekčního růstu koronaviru v USA. Výhled průmyslových firem regionu pro druhé pololetí se v říjnu vůči září značně snížil, ale zůstává solidní. Pro druhé pololetí průmyslové firmy čekají oživení růstu ekonomické aktivity a počítají pro první pololetí 2021 se solidním růstem ekonomické aktivity. Růst ekonomické aktivity ze září v srpnu nečekaně silně klesl, ale zůstal solidní. Pro druhé pololetí roku se čeká její oživení se solidním růstem ekonomické aktivity začátkem roku 2021, poněkud méně než v září.

Akcie / 14. říjen 2020 19:12

Makroekonomické události USA: Produkční inflace (PPI) v září vzrostla víc, než se čekalo

V září ve Spojených státech amerických meziměsíčně index cen průmyslových výrobců PPI vzrostl 0,4 %, silněji, než čekal trh, který předpokládal jeho růst 0,2 % po růstu 0,3 % v srpnu. Index PPI bez cen potravin a energií vzrostl 0,4 %, víc, než čekal trh 0,2 % po růstu 0,4 % v srpnu. Meziročně se index PPI dostal  poprvé od března, když vzrostl 0,4 % po poklesu 0,2 % v srpnu, trh čekal jeho přechod do růstu jen na 0,2 %. Růst indexu PPI bez cen potravin a energií silně vzrostl na 1,2 % z 0,6 % v srpnu, trh čekal jeho méně silný vzestup na 0,9 %. Produkční ceny zboží i služeb vzrostly meziměsíčně shodně 0,4 %. Inflace je během koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni značně vzdálena cíli centrální banky Spojených států amerických 2,0 %. Přesto, spotřebitelská, hlavně jádrová inflace se k cíli přibližuje a silnou růstovou dynamiku vykazuje v posledních měsících i produkční inflace.

Akcie / 14. říjen 2020 19:08

Makroekonomické události USA: Inflace včetně jádra (CPI) v září vzrostla přibližně dle očekávání

V září ve Spojených státech amerických index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl dle očekávání 0,2 % po růstu 0,4 % v srpnu, jeho meziroční růst vzrostl v souladu s odhadem trhu na 1,4 % z 1,3 % v srpnu. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií v září meziměsíčně růstem 0,2 % po růstu 0,4 % v srpnu naplnil očekávání trhu. Na meziroční úrovni jeho růst zaostal za projekcemi 1,8 %, když stagnoval na srpnových 1,7 %. Inflace hlavně v dubnu propadem cen ropy a koronavirovým šokem citelně oslabila a vzdálila se cíli centrální banky USA Federálního rezervního systému, tento trend pokračoval dílem i v  květnu. V červnu ale došlo ke stabilizaci inflace s tím, jak cena ropy opětovně posílila, v červenci už ceny rostly silně včetně cen energií, benzínu i jádrových cen (bez cen potravin a energií). V srpnu tento tah podržely jádrové ceny. Přes zářijový další útlum slabosti inflace její aktuální velikost včetně jejího jádra bez cen potravin a energií zůstává vzdálena za cílem Fedu 2 %.

Akcie / 14. říjen 2020 19:07

Události minulého týdne: 2. kolo senátních voleb ČR potvrdilo výhru STAN resp. pravice na úkor ČSSD, Index ISM služeb v září nečekaně vzrostl, růst jejich aktivity zůstal silný

2. kolo senátních voleb ČR potvrdilo výhru hnutí Starostové a nezávislí STAN resp. pravice na úkor České strany sociálně demokratické ČSSD. Z pohledu celkové proměny Senátu se ještě výrazně zvýšila nadvláda pravicově centristických stran, které nyní Senátu dominují, ilustrativní je ostrůvek ryzí levice, kterou nyní v 81-členné komoře zastupuje právě Šípová a tři senátoři ČSSD, kteří budou mandáty obhajovat až v příštích volbách. Index ISM služeb v září nečekaně vzrostl, růst jejich aktivity zůstal silný.

Akcie / 13. říjen 2020 18:02

Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW v říjnu smíšeně

V říjnu v Německu Index ZEW sentimentu ek. očekávání překvapivě silně klesl na 56,1 bodů z 77,4 bodů v září, trh čekal jeho jen drobný pokles jen 73,0 bodů. Index ZEW současné ek. situace opět značně vzrostl na - 59,5 bodů z - 66,2 bodů v září, trh čekal jeho o něco menší vzestup na - 60,0 bodů. Extrémní slabost hospodářství se podle ekonomické veřejnosti v říjnu vůči září stáhla o něco víc, než se čekalo. Nečekaně silný pokles očekávání ekonomické veřejnosti pro první kvartál příštího roku byl nepříznivým překvapením, na druhou stranu velikost a význam dat očekávání je obtížně interpretovatelná, neboť změnu zlepšení resp. oživení srovnává s velkou slabostí ekonomiky. Nelze tak proto stále stanovit, jak silné oživení ekonomiky je očekáváno. Ekonomická slabost je způsobena nejistotou nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Zlepšení očekávání souvisí s nadějemi nových léků a vakcín, otevíráním ekonomik a štědrou monetární a fiskální politikou.

Akcie / 13. říjen 2020 18:00

Makroekonomické události Česká republika: Inflace v září nečekaně oslabila

Index spotřebitelských cen CPI v České republice v září meziměsíčně klesl 0,6 % po růstu 0,4 % (revize z meziměsíční stagnace) v srpnu, značně víc, než čekal trh, 0,3 %. Meziroční růst spotřebitelských cen nečekaně klesl na 3,2 % z 3,3 % v srpnu, trh čekal jeho růst na 3,5 %. Inflace se v září opět lehce zmírnila. Během jarního koronavirového šoku inflace klesala jen mírně méně, než se čekalo, v červnu a červenci ale opět udeřila a nečekaně silně vzrostla, v červenci hlavně s pomocí rychlejšího meziměsíčního růstu cen ropy, energií a benzínu, jenž značně zkrátil jejich meziroční pokles. Meziroční růst cen jádra inflace, tj. bez cen potravin a energií téměř všech hlavních kategorií vůči červnu zrychlil. Srpen a září ukázaly drobný pokles meziroční inflace, ta nicméně zůstává zvýšená. Inflace začne k cíli banky dle ČNB klesat až začátkem příštího roku. Data tak opakovaně příliš nevykazují dezinflační tlaky koronavirové recese. Inflace je v posledních měsících resp. letech nadprůměrná resp. nad cílem České národní banky 2 % hlavně kvůli silnému tahu oddílu alkoholických nápojů a tabáku v posledních měsících, dále inflaci navyšuje v posledních kvartálech s koronavirovým šokem spojený silnější růst cen potravin a nealkoholických nápojů vedle dlouhodobě silně rostoucích cen bydlení (a voda, energie, paliva). Inflace se tak usadila zpět nad toleranční pásmo inflačního cíle České národní banky 2 % (1 - 3 %). Ekonomika prožívá s koronavirovou pandemií silný šok recese, přesto v některých ohledech méně než se čekalo. Ekonomika otevřela a s podporou vlády a ČNB ekonomice nezaměstnanost dosud roste jen málo a obecně situace se nepodobá katastrofě. Proto ani ceny neklesají. Ačkoliv inflace patří k hlavním cílům banky, ta musí hlídat i inflační stabilitu a dílem i vývoj ekonomiky s velkými riziky koronavirového šoku. Proto banka v nejbližších měsících patrně bude vyčkávat na další inflační data, pokud by inflace byla markantně silnější vůči očekávání, s ohledem na vývoj koronavirové pandemie a její možné kontrole by ČNB mohla přikročit ke zvyšování úrokových sazeb dříve než se čekalo, zcela reálně již možná příští rok.

Akcie / 13. říjen 2020 17:59

Akciový trh USA: Apple a Amazon řídily růst Wall Streetu

Wall Street v pondělí končil prudce výš nasycen očekáváními koronavirového podpůrného programu státu ekonomice a růstem cen akcií producenta iPhonů Apple, online maloobchodního giganta Amazon.com a dalších technologických firem před kvartální firemní výsledkovou sezónou.

Akcie / 13. říjen 2020 14:26

Očekávané makroekonomické události USA: CPI, PPI, Indexy Fedů NY a Philadelphia, maloobchodní tržby

Index spotřebitelských cen CPI (9 2020, 13.10, 14.30 SEČ), Index produkčních cen PPI (9 2020, 14.10.), Index ekonomické aktivity Federální rezervní banky New York (10 2020, 15.10.), Index ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphia (10 2020, 15.10.) a maloobchodní tržby (9 2020, 16.10.) jsou hlavní makroekonomické události Spojených států amerických týdne. Růst inflace posledních měsíců by měl pokračovat, růst ekonomické aktivity dle regionálních průmyslových firem by měl lehce zvolnit, měl by ale zůstat solidní a růst spotřeby domácností má zůstat robustní.

Akcie / 12. říjen 2020 21:27

Politika Česká republika: 2. kolo senátních voleb potvrdilo výhru STAN resp. pravice na úkor ČSSD

2. kolo voleb do horní komory parlamentu České republiky, Senátu ovládlo pravostředové hnutí Starostové a nezávislí STAN. Volba 1/3 Senátu poslala do parlamentu až na výjimky kandidáty středopravicových stran. Pravicové strany středu zvýšily své senátní zastoupení i výhrami kandidátů koalic s jinými pravicovými stranami. Už po prvním kole senátních voleb bylo jasné, že Česká strana sociálně demokratická utrpí drtivou porážku, což 2. kolo potvrdilo. Čestný úspěch levice tak zaznamenala jen pirátka Adéla Šípová v obvodu Kladno. Z pohledu celkové proměny Senátu se ještě výrazně zvýšila nadvláda pravicově centristických stran, které nyní Senátu dominují, ilustrativní je ostrůvek ryzí levice, kterou nyní v 81-členné komoře zastupuje právě Šípová a tři senátoři ČSSD, kteří budou mandáty obhajovat až v příštích volbách. Volební účast byla opět nízká, 16,7 %, avšak na úrovni 2. kol senátních voleb. Senátní volby a volby do krajských zastupitelstev ze začátku října poslaly určitý signál pro volby Poslanecké sněmovny, které se budou konat v roce 2021. Pokud by se situace těchto voleb podobala výsledkům dolní komory parlamentu příští rok, pak by se k vládní moci mohla dostat současná, spíše pravicová opozice.

Akcie / 12. říjen 2020 21:25

Makroekonomické události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová komentáři nepřekvapila, žádá podporu ekonomice

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová komentáři nepřekvapila. Opět se silně vyslovila pro podporu ekonomice. V této souvislosti taky připomněla, že i když nezaměstnanost zatím neroste, zaměstnání spousta lidí závisí na přechodných podpůrných programech. Nezaměstnanost podle bankéřky ještě výrazně vzroste příští rok. Vyjádřila rovněž důležitost jednoty Evropy i pohledem průzkumu veřejného mínění.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby