Finanční zpravodajství

Akcie / 6. březen 2020 19:38

Ropa: Rusko se odmítlo připojit k dohodě OPECu navýšení redukce produkce ropy, bez dohody od dubna trh nebude regulován, ropa padá

Rusko oznámilo, že se se nepřipojí k dohodě OPECu z 5.3. s tím, že je předčasné predikovat dopad koronaviru na světovou poptávku energií. Významný zdroj Ruska a dva zdroje OPECu 6.3. Reuters řekl, že ministr energetiky Ruska Alexander Novak OPECu sdělil, že Rusko je připraveno jednat pouze o prodloužení stávající restrikce ropné redukce 2,1 mil. barelů denně pro skupinu zemí OPEC+, tedy OPEC a země spolupracující s OPECem, která vyprší v březnu. Rusko tak nesplnilo podmínku redukčních programů OPECu. OPEC tak reagoval odstraněním všech limitů své vlastní produkce.

Akcie / 6. březen 2020 19:37

Akciový trh USA: Wall Street oslabil více než 3 % s obavami viru, padaly ceny akcií dopravních společností

Akcie Spojených států amerických ve čtvrtek silně klesly. Úder akciových prodejců směřoval do akciových sektorů bank a dopravy s tím jak nová vlna obav šíření koronaviru a jeho ekonomického dopadu stiskla investory jen den poté, co výsledky primárních prezidentských voleb Demokratické strany nominace letošních voleb USA táhly oživení akciového trhu.

Akcie / 6. březen 2020 19:35

Očekávané události Česká republika: Obchodní bilance, průmyslová výroba, CPI, maloobchodní tržby

Obchodní bilance (1 2020, 9.3.), index spotřebitelských cen CPI (2 2020, 10.3.), průmyslová výroba (1 2020, 12.3.) a maloobchodní tržby (1 2020, 13.3.) jsou hlavní makroekonomické události týdne České republiky. Zahraniční obchod pokračuje v trendu přebytků obchodní bilance, poslední data ale ukazují slábnutí exportu v důsledku slabosti ekonomiky Evropy. Inflace v lednu nečekaně vyskočila značně nad rámec tolerančního intervalu České národní banky, hlavně však kvůli silnějšímu růstu cen potravin. Pokračuje slábnutí průmyslové výroby a síla růstu spotřebitelských výdajů.

Akcie / 6. březen 2020 19:34

Makroekonomické události Česká republika: Obchodní bilance v prosinci v deficitu

Obchodní bilance České republiky podle sezónně neupravených dat v prosinci skončila deficitem 6,7 mld. Kč po přebytku 11,02 mld. Kč v listopadu. Obchodní bilance dlouhodobě setrvává v solidních přebytcích díky růstu exportu a přebytkové bilance automobilů. Začíná se ale ukazovat slabost ekonomiky Německa a nižší poptávky po českém exportu.

Akcie / 6. březen 2020 0:00

Ropa: OPEC odsouhlasil největší škrty produkce ropy od krize 2008 - 2009, nesouhlas Ruska hrozí rozpadem dohody

Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se 5.3. 2020 pod taktovkou svého neformálního lídra Saúdské Arábie dohodla na dodatečném navýšení redukce produkce ropy o dalších 1,5 mil. barelů denně pro druhé čtvrtletí 2020 a prodloužení stávající redukce produkce ropy 2,1 mil. barelů denně, která vyprší v březnu do konce roku 2020 k podpoře cen ropy s bezprecedentním ohrožením poptávky ropy s šířením epidemie koronaviru. Celkově s dosavadní redukcí 2,1 mil. barelů ropy denně by tedy minimálně v prvním čtvrtletí 2020 šlo o 3,6 mil. barelů ropy denně zadržených OPECem+. Šlo by o nejsilnější dobrovolný výpadek OPECu a s ním spolupracujících zemí od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Dohoda ale je podmíněna souhlasem Ruska a dalších zemí s OPECem spolupracujících v rámci skupiny OPEC+. Rusko se zatím k dohodě stavělo vlažně až odmítavě. OPEC ale odmítá zátěž další redukce brát výhradně na sebe a zdroje OPECu naznačují, že Saúdská Arábie, hlavní koordinátor a nositel dosavadní redukce ropné produkce by mohla tlačit na plném zrušení dosavadních redukčních opatření platných od roku 2016 a dílem chránící ceny ropy od propadu a vrátit se ke své plné produkci. Ministři skupiny OPEC+ budou situaci řešit 6.3.

Akcie / 5. březen 2020 23:58

Akciové trhy USA: Wall Street vzedmul růstovou vlnu s obratem a růstem Bidena v primárních volbách

Většinu posledních dnů musel Wall Street skousnout velké ztráty, ve středu ale podnikl prudké oživení. Oba hlavní akciové indexy Spojených států amerických, Dow Jones Industrial Average a S&P 500 ve středu silně vzrostly více než 4 % poté, co růst a silné výsledky v “Superúterý” primárních prezidentských voleb Demokratické strany USA bývalého víceprezidenta prezidenta Baracka Obamy (2009 - 2017) Joe Bidena přinesly zásadní zvrat dosavadního průběhu primárek a nalilo tím akciovému trhu dávku optimismu.

Akcie / 5. březen 2020 23:53

Události minulého týdne: Akciový trh USA v korekci, Guvernér Fedu Powell naznačil redukci úr. sazeb, silné prodeje nových domů USA a index Chicaga, Eurozóna pro fiskální podporu ekonomiky, CDU v Německu pro fiskální restrikci, volby Slovenska pro pravici

Akciový trh Spojených států amerických kvůli epidemii koronaviru spadl do neprudší korekce od světové finanční a ekonomické krize let 2008 - 2009. Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell v mimořádném prohlášení naznačil připravenost snížit úrokové sazby vzhledem k rizikům koronaviru. Makroekonomická data USA, lednové prodeje nových domů a únorový Firemní barometr Chicaga vzrostly nečekaně silně. Prodeje trhu domů zůstávají silné, regionální ekonomická aktivita regionu Chicaga slábne, byť mnohem méně než v lednu. Ministři financí eurozóny včetně Německa naznačily připravenost větší podpory ekonomice fiskální politikou. Jenže v Německu o větším zapojení fiskální politiky není jasno, aktivitu ministra financí Sociální demokratické strany Německa odmítají pravicoví konzervativci. Parlamentní volby Slovenska ovládly opoziční středopravicové strany a po 8 letech vystřídají ve vládě levicový Směr - Sociální demokracie. Tato strana v parlamentních volbách vítězila dokonce od roku 2006. Dosavadní vládní koaliční strany, Slovenská národní strana a Most - Híd, se do parlamentu ani nedostaly.

Akcie / 5. březen 2020 23:51

Makroekonomické události USA: Produktivita práce mírně za očekáváním, růst mezd a jednotkových pracovních nákladů lehce nad očekáváním

Ve Spojených státech amerických mimo zemědělský sektor ve čtvrtém čtvrtletí produktivita práce vzrostla 1,4 %, o něco víc, než se čekalo. Trh čekal její růst 1,5 %. V předchozím čtvrtletí klesla 0,2 %. Jednotkové pracovní náklady vzrostly 1,4 %, trh čekal jejich růst 1,0 %. Odchylka od očekávání je dána mírným překonáním očekávání růstu nominálních mezd. Za celý loňský rok produktivita práce vzrostla 1,7 %, nejvíce od roku 2010, kdy posílila 3,4 %. Data podle očekávání potvrzují návrat trendu růstu produktivity práce po jeho vzestupu v prvním pololetí do pásma slabosti. Vzestup trendu růstu produktivity práce tak zřejmě byl jen přechodný výkyv. Růst mezd a jednotkových pracovních nákladů obecně zůstávají mírné.

Akcie / 4. březen 2020 23:27

Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v únoru nečekaně vzrostl na roční maximum

Index ISM služeb USA v únoru překvapivě vzrostl na 57,3 z 55,5 v lednu, ač podle trhu měl klesnout na 54,8. Růst aktivity služeb tak v únoru vůči lednu neklesl jak se čekalo nýbrž vzrostl na své roční maximum, zůstal solidní a zůstává oporou stále vcelku slušného růstu americké ekonomiky. Zpráva potvrzuje sílu domácího segmentu ekonomiky. Nepříznivý dopad koronaviru na ekonomiku se nicméně teprve bude projevovat.

Akcie / 4. březen 2020 23:25

Politika USA: “Superúterý” primárních voleb Demokratické strany potvrdilo obrat a návrat Bidena, akcie vzrostly

Primární volby Demokratické strany 14 států Spojených států amerických, které se konaly volební Superúterý 3.3. přinesly zásadní zvrat dosavadního průběhu. Ve většině států zabodoval centristický “umírněný” kandidát, Joe Biden a po nepřesvědčivých výsledcích primárek prvních států potvrdil roli favorita, který se střetne o nominaci strany do letošních prezidentských voleb s Bernie Sandersem progresivním liberálem resp. demokratickým socialistou. Vítěz primárek Demokratické strany vyzve soka Republikánské strany, kterým pravděpodobně nebude nikdo jiný než současný prezident Donald Trump.

Akcie / 4. březen 2020 23:23

Makroekonomické události USA: Fed “překvapivě" snížil cíl své hlavní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, mimo rozvrh zasedání

Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, snížila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,5 procentního bodu na 1,00 - 1,25 %. Prohlášení k rozhodnutí opakuje komentáře guvernéra Fedu Jeromea Powella z 28.2. zdůvodňující zákrok riziky koronaviru s ujištěním síly fundamentu americké ekonomiky a připravenosti centrální banky jednat k podpoře ekonomiky. Trh podle tržních indikátorů předpokládal zhruba na 100 %, že Fed sníží cíl Federal Funds Rate o 50 bazických bodů, i když nebylo jasné kdy se tak stane. Krok Fedu zesílil obavy rozsahu dopadu koronaviru podobného chřipce na ekonomiku.

Akcie / 4. březen 2020 23:19

Akciový trh USA: Další den poklesu Wall Streetu poté, co Fed “překvapivě” snížil cíl své hlavní úrokové sazby

Akciový trh Spojených států amerických v úterní volatilní obchodní seanci silně klesl poté, co centrální banka USA Federální rezervní systém “nečekaně” snížila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o půl procentního bodu a zesílila tak obavy rozsahu dopadu koronaviru podobného chřipce na ekonomiku.

Akcie / 3. březen 2020 23:22

Makroekonomické události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová v prohlášení uvedla připravenost centrální banky pomoci ekonomice

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v mimořádném prohlášení na webových stránkách banky zmínila rizika koronaviru ekonomické aktivity. Lagardeová slíbila podle potřeby podporu ekonomiky, na které trhy v posledních dnech hodně věří. V praxi jde o snížení úrokových sazeb, na které trhy v posledních dnech hodně vsází, ale i další nástroje expanzivní monetární politiky (např. akcelerace výkupu cenných papírů/dluhopisů, ultralevné úvěry firmám či více operací likvidity) k podpoře ekonomiky.

Akcie / 3. březen 2020 23:21

Makroekonomické události USA: Guvernér Fedu Powell v prohlášení uvedl připravenost centrální banky pomoci ekonomice

Guvernér centrální banky Spojených států amerických Jerome Powell v mimořádném prohlášení na webových stránkách banky zmínil rizika koronaviru ekonomické aktivity, jejíž fundamenty zůstávají silné. Powell slíbil podle potřeby podporu ekonomiky, v praxi jde o snížení úrokových sazeb, na které trhy v posledních dnech hodně vsází.

Akcie / 2. březen 2020 19:53

Akciový trh USA: S&P 500 klesl 7. den v řadě, utrpěl největší týdenní ztrátu od krize 2008

Hlavní akciový index Spojených států amerických S&P 500 v pátek klesl sedmý obchodní den v řadě. Index rovněž utrpěl svoji největší týdenní ztrátu od světové finanční a ekonomické krize v letech 2008 - 2009 s růstem obav, že by rychle se šířící koronavirus mohl zatlačit ekonomiku do recese. Akcie nicméně na konci dne volatilního obchodování získaly část ztrát zpět.

Akcie / 2. březen 2020 19:52

Politika eurozóna: Parlamentní volby na Slovensku ovládla opozice, Směr po letech skončil 2., vládní koaliční strany mimo parlament

Parlamentní volby Slovenska ovládlo vcelku jasně poprvé v historii středopravicové konzervativní hnutí OL’aNO a vůči předchozím parlamentním volbám do Národní rady Slovenska ze všech politických stran posílilo. Volby naopak skončily velkou porážkou vládních stran. Vládní koalici tak pravděpodobně bude skládat OL’aNO se skupinou menších středopravicových a mírně konzervativních stran: Jsme rodina, Svoboda a solidarita a Pro lidi.

Akcie / 2. březen 2020 15:55

Očekávané události USA: Indexy ISM průmyslu a služeb, produktivita práce/mzdy/jednotkové pracovní náklady a zaměstnanost

Index ISM zpracovatelského průmyslu (2 2020, 2.3. 16.00 SEČ), Index ISM služeb (2 2020, 4.3.), produktivita práce/mzdy/jednotkové pracovní náklady (4Q 2019, revize, 5.3.) a měsíční zpráva trhu práce včetně zaměstnanosti, míry nezaměstnanosti a mezd (2 2020, 6.3.) jsou hlavní makroekonomické události Spojených statů amerických. Nízký růst aktivity zpracovatelského průmyslu a solidní růst aktivity služeb by se měly meziměsíčně poněkud snížit, revize produktivity práce, mezd a jednotkových pracovních nákladů by prakticky neměla přinést změnu vůči původnímu odhadu zpomalení nízkéhor růstu produktivity práce, mírného růstu mezd a jednotkových pracovních nákladů a stabilní solidní růst trhu práce včetně zaměstnnanosti, rekordně nízké nezaměstnanosti a mírně nadprůměrného růstu mezd.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby