Wall Street otočil do zisku s robustní zaměstnaností a mírnější rétorikou Fedu

7. 1. 2019 13:10
Akcie zakončily týden na dvoutýdenním maximu. Pomohla jim k tomu nečekaně silná zpráva zaměstnanosti a prohlášení guvernéra Fedu. Ten se nechal slyšet, že centrální banka bude trpělivá a flexibilní v řízení směru úrokových sazeb.

Páteční obchodní seanci opět symbolizovala zvýšená volatilita a obchodní objemy. Tyto jevy provázejí trhy již od října. Všechny tři hlavní akciové indexy USA v pátek vzrostly o více než 3 %. Růst akcií, což se týče šíře akciového trhu byl jeden z nejplošnějších za poslední roky. Zisky akciového trhu více než vymazaly ztráty předchozího dne. Růst Wall Streetu byl v pátek veden sektorem technologií. Ten se odrazil po svém největším denním poklesu za více než sedm let poté, co Apple snížil svůj výhled tržeb za čtvrtém čtvrtletí.

S poklesem na 20-měsíční minimum na Štědrý den akciový trh téměř potvrzoval medvědí klesající trh. Od té doby hlavní akciový index USA S&P 500 získal 7,7 %. Páteční růst akciového trhu dle poměru počtu růstových a klesajících akcií byl nejplošnější za posledních osm let. Hlavním důvodem růstu cen akcií byla zpráva zaměstnanosti za prosinec respektive za čtvrté čtvrtletí a uklidňující komentáře šéfa Fedu Jerome Powella.

Ekonomika slábne, trh práce sílí

Zpráva zaměstnanosti značně překonala odhady ekonomů. Růst byl nejsilnější za posledních 10 měsíců. V dlouhodobém průměru nicméně zaměstnanost nadále solidně expanduje v průměru kolem 200 000 již řadu let. Tlak na kapacity volné pracovní síly zůstává značný. Míra nezaměstnanosti osciluje kolem multidekádního minima. Takže i tento ukazatel potvrzuje sílu trhu práce.

Růst mezd překonal očekávání a dlouhodobě mírně zrychluje. Jiné indikátory zatím nevykazují jednoznačnou tendenci. Spíše se shodují na tom, že růst mezd zůstává mírný. Další statistiky ukáží, jestli tato data znamenají změnu a akceleraci růstového trendu mezd, nebo jak se v minulosti dělo půjde jen o přechodný výkyv. Vzhledem k vyčerpanosti trhu práce by zrychlení růstu mezd překvapivé tolik nebylo.

Celkově zpráva zaměstnanosti potvrzuje, že robustní trh práce pokračuje v solidním posilování, značně víc, než se čekalo. Dlouhodobý pokles míry nezaměstnanosti na historické minimum potvrzuje krátící se kapacity volné pracovní síly. Růst mezd poněkud zrychluje. Současné oslabení růstu ek. aktivity patrné v řadě makroekonomických ukazatelů ale může přinést oslabení růstu zaměstnanosti a síly trhu práce.

Guvernér Fedu Powell uklidňoval trhy

Powell ve vystoupení v Americké ekonomické asociaci v Atlantě trhy uklidňoval ujištěními, že centrální banka je citlivá vůči rizikům, které investory zneklidňují. Opakoval dlouhodobý postoj Fedu, že neuplatňuje strategii fixně přednastavené trajektorie zvyšování úrokových sazeb.

Vzkaz Powella akciovým trhům přichází vhod, neboť ty se v obavách a nejistotách momentálně topí. Trh se potýká hlavně s obchodními válkami, možností nadměrného zvyšování úr. sazeb, slábnutím růstu HDP hlavních hospodářských center včetně Číny a Evropy, uzavřením vládních budov kvůli sporu prezidenta a Kongresu o financování budování zdi na hranicích USA a Mexika, Brexitu, politickými nejistotami USA apod. 

Na druhou stranu ekonomové varují před dalšími slabými agregátními daty a pokračováním zmíněných nejistot a tím i pokračování obchodního stylu akciového trhu USA posledních měsíců ve stylu horské dráhy. 

Powell rovněž řekl slíbil, že ze své funkce neodstoupí. A to i v případě, že by k tomu byl požádán prezidentem USA Donaldem Trumpem. Ten Powella v poslední době několikrát ostře veřejně kritizoval kvůli opakovanému zvyšování úrokových sazeb. Vyšší úrokové sazby mají přitom za cíl regulovat rostoucí ekonomiku. Tento nadčasový a apolitický makroekonomický úkol centrální banky ovšem bývá v rozporu s přáním politiků, zejména aktuálních státních politických elit.

Technologie v pátek zabraly

Akcie Applu pátečním růstem 4,3 % táhly zisky akcií technologického sektoru. Titul se začíná vzpamatovávat ze ztrát po svém středečním varování nižších tržeb za čtvrté čtvrtletí.

Každá z prestižní skupiny dlouhodobě silně rostoucích technologických akcií FAANG obsahující Facebook, Apple, Amazon.com, Netflix a matku Googlu Alphabet v pátek rostla.

Akcie vysílatele online videí Netflix v pátek silně vzrostly 9,7 % poté, co investiční banka Goldman Sachs akciový titul zařadila do svého seznamu potenciálu.

USA a Čína míří k dalšímu obchodnímu jednání

Informace, že tento týden USA a Čína, dvě největší ekonomiky světa, povedou obchodní jednání v Pekingu pomohly k růstu akciím sektoru průmysl. Ten je vzhledem ke své globalizovanosti a expozici vůči světové ekonomice citlivý na dění mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek. Právě průmyslové firmy táhly v pátek územím zisků i akciový index nejprestižnějších akcií Dow Jones Industrial Average. Do čela tahounů se postavil Caterpillar, United Technologies, 3M a Boeing.

V pátek všech 11 hlavní akciových sektorů indexu S&P 500 končilo obchodní seanci ziskem. Procentuálně nejvíce v pátek rostly akcie sektorů technologie, komunikační služby, materiály a průmysl.

V pátek akciový index širšího trhu S&P 500 vzrostl 3,4 % na 2 532 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average posílil 3,3 % na 23 433 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite přidal 4,3 % na 6 739 bodů.

Své majitele v pátek na burzách USA změnilo kolem 8,68 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo 9,14 mld. akcií.

Data obchodních objemů v posledních týdnech byly zvýšené vzhledem k říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace burzovní aktivity 11. října se s výprodejní akciovou vlnou obchodovalo 11,44 mld. akcií. Nadprůměrná obchodní aktivita, volatilita a poklesy akciového trhu USA se přenesla i do listopadu a prosince.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Zpět