S&P 500 a Nasdaq Composite mírně vzrostly, firemní výsledky vyvážily obavy obchodu

11. 2. 2019 17:52
S&P 500 a Nasdaq Composite v pátek mírně vzrostly. Posílení cen akcií uzavřelo dvoudenní ztrátový sled. Za úspěchem stojí příznivá korporátní data, která kompenzovala skepsi ze stále nepředvídatelného vyjednávání na trase USA a Čína.

Obchodní rozhovory USA - Čína pokračují

Během první části pátečního obchodování akcie USA stahovaly nejistoty obav nebezpečí mezinárodního obchodu v podobě protekcionismu včetně obchodních a celních válek. Prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že se neplánuje sejít s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem před termínem 1. března. Ten byl stanoven pro uzavření obchodní dohody. Podle vyjádření Bílého domu obchodní reprezentant USA Robert Lightizer a ministr financí Steven Mnuchin míří do Peking k jednáním na vysoké úrovni 14.-15.2.

Trh se tak obává další série zvyšování vzájemného zvyšování obchodních cel USA a Číny. Přesto však stále věří uzavření obchodní dohody obou zemí. S dalším průběhem obchodní seance hlavní akciové indexy Wall Streetu své úvodní ztráty otočily.

Electronic Arts odmazal středeční ztráty

Firmy Coty, Mattel a Motorola Solutions zveřejnily kvartální výsledky, které překonaly odhady trhu. Jejich akcie po nich posílily.

Navíc akcie Electronic Arts v pátek silně vzrostly. Pomohlo k tomu oznámení firmy o úspěších hry Apex Legends. Akcie firmy ve středu padly o 13,3 % po čtvrtletních výsledcích společnosti. EA a Motorola Solutions však v pátek patřily k nejvýznamnějším tahounům růstu indexu S&P 500.

Zisky firem USA mají v prvním čtvrtletí meziročně dokonce oslabit

Z firem indexu S&P, které již reportovaly své výsledky za čtvrtý kvartál, dle dat IBES Refinitivu 71,5 % zisky překonaly očekávání trhu. Analytici ale nyní čekají pro probíhající první čtvrtletí meziroční pokles zisku o 0,1 %. Ekonomové své odhady letos redukují. Začátkem roku přitom čekali meziroční růst zisku 5,3 %.

V pátek akciový index širšího trhu S&P 500 zpevnil 0,1 % na 2 708 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average klesl 0,3 % na 25 106 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite posílil 0,1 % na 7 298 bodů.

V týdenním srovnání index S&P 500 vzrostl 0,1 %, index Dow Jones Industrial Average posílil 0,2 % a index Nasdaq Composite přidal 0,5 %.

Své majitele v pátek na burzách USA změnilo kolem 6,83 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo 7,46 mld. akcií.

Data obchodních objemů v posledních týdnech byly zvýšené vzhledem k říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace burzovní aktivity 11. října se s výprodejní akciovou vlnou obchodovalo 11,44 mld. akcií. Nadprůměrná obchodní aktivita, volatilita a poklesy akciového trhu USA se přenesla i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry nicméně v lednu volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Zpět