Maloobchodní tržby USA v lednu vzrostly víc, než se čekalo

13. 3. 2019 18:29
V lednu v USA meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb vzrostly 0,2 %, trh čekal jejich stagnaci. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a benzínu vzrostly 1,2 %, trh čekal jeho růst 0,6 %.

Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb (01 2019, meziměsíční změna)

Skutečnost: 0,2 %
Očekávání:  0,0 %
Předchozí: - 1,6 % (revize z - 1,2 %)

Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí (01 2019, meziměsíční změna)

Skutečnost: 0,9 %
Očekávání:  0,3 %
Předchozí: - 2,1 % (revize z - 1,8 %)

Maloobchodní tržby bez prodeje automobilů a jejich částí a bez tržeb benzínových čerpadel (01 2019, meziměsíční změna)

Skutečnost: 1,2 %
Očekávání:  0,6 %
Předchozí: - 1,6 % (revize z - 1,4 %)

Rozbor: Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb v lednu meziročně vzrostly 2,3 %. Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí v lednu meziročně vzrostly 2,8 %. Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí a bez tržeb benzínových čerpadel v lednu meziročně vzrostly 3,7 %.

Hodnocení: Data i přes revizi v podobě zvýšení poklesů maloobchodních tržeb v prosinci byla v lednu lepší, než se čekalo.

Po podezřele silném poklesu maloobchodních tržeb v prosinci (jenž možná souvisel s částečným uzavřením vlády v prosinci a lednu) maloobchodní tržby vzrostly. Růst nicméně nestačil zcela kompenzovat prosincový propad.

Růst spotřeby domácností sice může stahovat jinak klesající růst celého hospodářství.Na druhou stranu dosud spotřeba domácností rostla silně kvůli robustnímu trhu práce a stabilnímu normálovému růstu mezd. Teprve další data maloobchodních tržeb vyvrátí či potvrdí případnou změnu dosavadního solidního růstového trendu.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Zpět