Akcie

Akciový trh USA: S&P 500 a Nasdaq Composite vybojovaly nová zavírací maxima

Středa 12. únor 2020 23:26

Hlavní akciové indexy Spojených států amerických S&P 500 a Nasdaq Composite se v úterý druhý obchodní den v řadě posunuly na svá historicky rekordní zavírací maxima s tím jak představitelé Čínské lidové republiky oznámili, že smrtelný epidemie koronaviru by mohla být pod kontrolou od dubna.

Světová zdravotnická organizace WHO řekla, že čínský koronavirus je “veřejný nepřítel číslo 1”. Hlavní zdravotnický poradce Číny na tuto epidemii ale řekl, že tato krize by mohla do dubnu pominout a uklidnil tak nervozitu rychle se šířící epidemie, i když se přerušují dodavatelské vazby a čínské firmy začaly propouštět zaměstnance. 

Obavy koronaviru udržovaly trh v napětí. Počet obětí epidemie již vyrostl na 908 a Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že nové případy koronaviru mimo Čínu by mohly být "jiskrou, která se stane větším požárem”. Rychle se šířící koronavirus již nyní usmrtil více lidí, než epidemie syndromu náhlého selhání dýchání SARS v letech 2002 - 2003 a postihla široké spektrum firem a sektorů. 

Pracovníci Čínské lidové republiky a firmy se nicméně pomalu vrací do práce po svátcích lunárního Nové roku prodloužených smrtelnou epidemií koronaviru. 

Koronavirus v lednu hlavní brzdou akciových trhů, ztráty ale zatím nejsou dramatické


Podle pozorovatelů Wall Streetu trh vyhlíží horizont hrozby koronaviru. V minulosti se právě podobné globální paniky nebezpečí virových epidemií stávaly nejnižším bodem akciového trhu a stávaly se tak nákupními příležitostmi. 

Akciový trh zatím epidemii koronaviru statečně odolává. Taky vzhledem k preventivním a nápravným opatřením se dívá zřejmě za horizont kulminace epidemie a vyhlíží zlepšení. 

Někteří investoři nevidí pravděpodobné, že by virus přinesl jakýkoliv dlouhodobý hospodářský dopad na základě zkušeností minulosti s virovými epidemiemi. Po vypuknutí SARS v roce 2003 index S&P 500 posílil více než 10 % od začátku vypuknutí epidemie po oznámení, že je pod kontrolou.

Akciový trh nemá rád nejistotu a virus má dostatečnou schopnost šířit nejistotu na trzích. Současně však je přízrak koronaviru dobrou odpovědí pro investory hledající důvod vybrat zisky akciového trhu posledních týdnů.

Trh se obává velkých hospodářských ztrát


Čína uzavřela několik měst s miliony lidí a omezila dopravu ve snaze dostat vir pod kontrolu. To investorům připomnělo smrtící virus SARS. Ekonomové se obávají, že by tento nový druh koronaviru mohl mít větší dopad než koronavir syndrom náhlého selhání dýchání SARS, který zabil kolem 800 lidí v letech 2002 - 2003 a světovou ekonomiku stál kolem 33 mld. USD. A to proto, neboť podíl Číny na světové ekonomice značně vzrostl. 

Navíc ekonom vlády Číny byl citován, že ekonomický růst země by mohl klesnout k 5 % nebo ještě dokonce níže. 

Firmy zápolí s problémy nabídky i poptávky kvůli epidemii koronaviru, která podle Světové zdravotnické organizace WHO odpovídá globální nouzi. 

Poté, co Centra kontroly a prevence nemocí reportovala první případ přenosu viru mezi lidmi v USA, WHO uvedla, že v posledních týdnech došlo k bezprecedentnímu vzplanutí epidemie nemoci i k bezprecedentní odpovědi. Svět přijímá preventivní opatření aby omezil virový atak. 

Žádost FTC velkým technologickým firmám o informace spojení s jinými firmami oslabila jejich akcie


Hlavní akciový index USA Dow Jones Industrial Average ale v úterý uzavřel na pondělní úrovni a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zkrátily své zisky poté, co Federální obchodní komise (FTC) vydala příkazy velkým technologickým firmám poskytnout informace spojení s jinými firmami, které jsou příliš “malé”, aby byly reportovány antimonopolním regulátorům. 

Všechny tři hlavní akciové indexy USA proto nejvíce stáhly akcie softwarového gigantu Microsoft. Data mají dodat i matka Googlu Alphabet, Amazon.com, Apple a Facebook. 

Guvernér Fedu Powell potvrdil výhled stagnace úr. sazeb, varoval před koronavirem


Guvernér centrální banky USA, Federálního rezervního systému Jerome Powell ve svém pololetním vystoupení ve Výboru finančních služeb Sněmovny reprezentantů USA k prezentaci pololetní zprávy monetární monetární politiky Kongresu aktualizujícím ekonomický vývoj řekl, že  současná monetární politika stagnujících úrokových sazeb Fedu je přiměřená. 

Komentáře Powella nejsou překvapivé. Trhy mohou zatím počítat s výhledem, že se cíl hlavní monetární politiky Fedu Federal Funds Rate, momentálně nastavený na 1,50 - 1,75 % letos pravděpodobně měnit nebude. 

Powell rovněž řekl, že vyzdvihl odolnost a pevnost americké ekonomiky ale s tím, že centrální banka pozorně monitoruje potenciální rizika včetně koronaviru. To je rovněž znamení, že by se tento jev mohl stát důvodem snížení cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate.

Federální soud posvětil koupi Sprintu T - Mobile a vyslal akcie obou firem k silnému růstu


Akcie firmy T - Mobile v úterý vyskočily 11,8 % poté, co federální soud schválil jeho koupi společnosti Sprint a uvolnit tak cestu obchodu původně oceněného na 26 mld. USD. Akcie Sprintu raketově vzlétly 77,5 % zatímco akcie jeho většího konkurenta Verizon Communications klesly 2,6 %. Akcie provozovatelů vysílacích věží mobilních operátorů včetně SBA Communications, American Tower a Crown Castle International taky proto v úterý silně vzrostly 4 - 7 % s očekáváním, že by tento obchod zvýšit poptávku po službách těchto vysílačů. 

V úterý akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) získal 0,17 % na 3 358 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average (.DJI) stagnoval, a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) vzrostl 0,11 % na 9 639 bodů. 

Své majitele v úterý na burzách USA změnilo podprůměrných 7,33 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo poněkud víc, 7,67 mld. akcií.  

Data obchodních objemů na konci roku 2018 byly zvýšené kvůli říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace aktivity akciového trhu 11. října se s výprodejní akciovou vlnou a růstem volatility obchodovalo 11,44 mld. akcií. Pády akciového trhu USA, nadprůměrná obchodní aktivita a volatilita se přenesly i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry ale letos volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly a vrátily k normálu. Letní vyostření obchodních válek USA a Číny ale opět akceleruje pády akciové burzy a tím i volatilitu s obchodními objemy.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby