Akcie

Akciový trh USA: S&P 500 zavřel mírně výše, poté, co Fed vyslal smíšené signály

Čtvrtek 19. září 2019 17:37

Hlavní akciový index Spojených států amerických S&P 500 ve středu zavřel mírně výše. Federální rezervní systém, centrální banka USA, předtím snížila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o čtvrt procentního bodu na 1,75 - 2,00 % jak čekal trh. Vydala však smíšené signály jeho dalšího pohybu.

Rozhodnutí Fedu bylo nezvykle rozpolcené v poměru 7/3. Prezident Federální rezervní banky Saint Louis Jamer Bullard hlasoval pro snížení cíle Federal Funds Rate o půl procentního bodu, naopak Esther Georgeová, prezidentka federální rezervní banky Kansas City a prezident federální rezervní banky Boston Eric Rosengren zvedly ruku pro stagnaci cíle klíčového úrokové sazby Fedu.

Makroekononomické projekce rovněž ukázaly dělbu názorů na další trajektorii cíle Federal Funds Rate, v celku resp. mediánu ovšem centrální banka čeká jeho stagnaci letos i příští rok. To není dobrá zpráva pro investory doufající v další redukci cíle Federal Funds Rate k pomoci zvládnout globální hospodářské oslabení kvůli dlouhodobě stále eskalujujícímu vařícímu vleklému neklidu nejistot obav nebezpečí tlaků mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek USA, které rozpoutaly na více frontách se svými hlavními obchodními partnery, Čínskou lidovou republikou, Evropskou unií, Mexikem, Kanadou apod. Dalším důvodem je stále odkládané nejisté odcházení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. Ty faktory stále přikládají k hrozícím rostoucím signálům slábnutí růstu ekonomik globálních hospodářských center, hlavně eurozóny a celé světové ekonomiky a děsí finanční a komoditní trhy.

Komentář Fedu bez významných změn a překvapení


Jinak ovšem projekce makroekonomických veličin ani doprovodný komentář Fedu k rozhodnutí nepřinesly větší změny ani překvapení. Fed opakoval, že nejpravděpodobnějším scénářem zůstává pokračování ekonomického růstu a silný růst zaměstnanosti. Centrální banka nicméně opět zmínila “nejistoty" výhledu a slíbila “jednat přiměřeně”, aby udržela expanzi. To je výraz flexibility centrální banky reagovat dle nových dat ekonomiky, v současnosti případným dalším snížením cíle Federal Funds Rate nebo jeho stagnací.

Akcie prošly prodejní vlnou hned po oznámení Fedu závěrů zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb, později však trh otočil do růstu během tiskové konference guvernéra Fedu Jeromea Powella. Ten například naznačil, že v případě eskalace slabosti ekonomiky Fed pomůže dalším snížením cíle své hlavní úrokové sazby. Powell přímo řekl, že Fed je připraven být, pokud to bude nezbytné, “agresivní”.

Očekávání nižších úrokových sazeb letos pomohlo růstu akciových trhů. Hlavní akciový index USA S&P 500 od začátku roku posílil téměř 20 % a za svým historickým rekordním závíracím maximem z letošního července zaostává asi kolem 1 %.

Akcie FedExu propadly s nepříznivým výhledem letošního zisku


Akcie FedExu (FDX.N) ve středu padly 12,9 %, v denním procentuálním srovnání nejvíce od světové ekonomické a finanční krize v letech 2008 a 2009. Předtím firma odůvodnila svůj deprimující celoroční výhled zisku obchodními tlaky USA a Číny a rovněž ukončením spolupráce s online retailovým gigantem Amazon.com (AMZN.O).

Ve středu akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) stagnoval na 3 007 bodech, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average (.DJI) získal 0,1 % na 27 147 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) klesl 0,1 % na 8 177 bodů.

Své majitele ve středu na burzách USA změnilo 6,7 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo zhruba 6,9 mld. akcií.

Data obchodních objemů na konci roku 2018 byly zvýšené kvůli říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace aktivity akciového trhu 11. října se s výprodejní akciovou vlnou a růstem volatility obchodovalo 11,44 mld. akcií. Pády akciového trhu USA, nadprůměrná obchodní aktivita a volatilita se přenesly i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry ale letos volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly a vrátily k normálu. Letní vyostření obchodních válek USA a Číny ale opět akceleruje pády akciové burzy a tím i volatilitu s obchodními objemy.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby