Akcie

Akciový trh USA: Výprodej Wall Streetu se prohloubil, obavy koronaviru akcelerovaly

Středa 26. únor 2020 23:02

Hlavní akciové indexy Spojených států amerických Dow Jones Industrial Average a S&P 500 v úterý během svého čtvrtého dne poklesů v řadě propadly 3 % s tím jak se koronavirus šířil dál kolem světa a investoři se zbavovali rizikových aktiv k nimž patří i akcie s tím jak se snažili posoudit ekonomický  dopad epidemie.

Tři hlavní akciové indexy Wall Streetu se již v pondělí ponořily hluboko do ztráty. Investoři prchali do aktiv jistoty poté, co vzestup případů koronaviru mimo hlavní ohnisko nebezpečné nemoci, Čínskou lidovou republiku posílil starosti globálního ekonomického dopadu potenciální pandemie. 

Důvodem prodejní nálady akciového trhu je vzestup nových případů koronaviru v jiných zemích světa než v Čínské lidové republice. Ty zvýšily obavy jeho rozšíření a dopadu na světovou ekonomiku. Obavy ekonomického dopadu nejistoty nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu betakoronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové respirační onemocnění 2019 COVID-19 trvají.

Strach z pandemie eskaloval poté, co rozšíření koronaviru hlavně v Itálii, Jižní Koreji, Japonsku a Íránu, kde počet obětí viru vzrostl na 16, což je nejvíce mimo ohnisko a zdroj epidemie Čínskou lidovou republiku, ale i do Španělska a řadě dalších zemí celého světa akcelerovalo nouzová opatření. 

V USA Centra kontroly a prevence nemocí uvedlo, že Američané se mají připravit na možné rozšíření viru ve společnosti.  

Obchodníci prodávali riziková aktiva a spěchali k tradičně bezpečnějším investicím jako jsou zlato a státní dluhopisy USA.

Oba indexy, S&P 500 a Dow Jones Industrial Average zaznamenaly své nejsilnější čtyřdenní procentuální ztráty od masivního výprodeje akcií v prosinci 2018, zatímco výnosy 10-letého státního dluhopisu USA klesly na rekordní minimum. 

Index S&P 500 ztratil podle analytika společnosti provozující hlavní akciové indexy USA S&P Dow Jones Indices Howarda Silverblatta 2,138 bil. USD tržní kapitalizace během posledních 4 obchodních seancí. 

Další hlavní akciový index USA Nasdaq Composite zakončil obchodní den 8,7 % pod svým historickým rekordním zavíracím maximem dosaženým 19.2. zatímco index S&P 500 skončil úterní obchodování 7,6 % pod svým historickým rekordním zavíracím maximem dosaženým rovněž 19.2. Celkově  314 z 500 akciových titulů tohoto indexu bylo v korekčním teritoriu tradičně vnímaném jako pokles 10 % z jejich maxima. Index Dow Jones Industrial Average končil úterní obchodní seanci 8,4 % za svým  historickým rekordním zavíracím maximem z 12.2. 

Jen 10 akciových titulů indexu S&P 500 v úterý posílilo, naopak indexy všech 11 hlavních akciových sektorů indexu S&P 500 oslabily, nejvíce index sektoru energie (.SPNY) 4 % s pádem ceny ropy. 

Ještě v polovině února tři hlavní akciové indexy Wall Streetu zapsaly své historicky rekordní maxima zčásti s optimismem, že globální ekonomika s podporou centrálních bank bude schopna posílit po krátkodobé slabosti kvůli viru.  

Volatilita silně vzrostla

Nejsledovanější ukazatel očekávaných krátkodobých výkyvů indexu S&P 500, CBOE (Chicago Board Options Exchange) index volatility VIX v úterý vzrostl nad 30 bodů poprvé od prosince 2018 a zavřel na 27,85 bodech. 

V pondělí se silnými propady cen akcií a růstem obchodních objemů volatilita prudce vzrostla. Obavy koronaviru akcelerovalo poklesy akciového trhu, obchodní objemy a rovněž tržní volatiitu. 

Index VIX vzhledem k provázanosti volatility s tržní nestabilitou je přezdívaný jako index strachu investorů. 

Volatilita má obecně tendenci růst v případě výraznějších poklesů trhu a sílení obchodních objemů.  A naopak volatilita akciového trhu klesá s návratem kupců na trh a růstem trhu a s poklesem obchodních objemů. 

Index zobrazuje teoretické očekávání volatility akciového trhu v blízké budoucnosti. Současná hodnota indexu VIX kótuje očekávanou anualizovanou změnu indexu S&P 500 během příštích 30 dnů. Index je vypočítán dle teorie založené na opcích ze současných da trhu s opcemi. 

Koronavirus SARS-CoV-2 má zpomalit růst ekonomiky


Čína uzavřela několik měst s miliony lidí a omezila dopravu ve snaze dostat nový koronavirus SARS-CoV-2 pod kontrolu. To investorům připomnělo smrtící virus SARS. Rychle se šířící koronavirus již nyní usmrtil více lidí, než epidemie syndromu náhlého selhání dýchání SARS v letech 2002 - 2003 a postihla široké spektrum firem a sektorů. Ekonomové se obávají, že by tento nový druh koronaviru mohl mít větší dopad než koronavir syndrom náhlého selhání dýchání SARS, který zabil kolem 800 lidí v letech 2002 - 2003 a světovou ekonomiku stál kolem 33 mld. USD. A to proto, neboť podíl Číny na světové ekonomice značně vzrostl. 

Podle posledního průzkumu 40 ekonomů  agentury Reuters respondenti čekají, že růst hospodářství Čínské lidové republiky v prvním čtvrtletí 2020 klesne na nejnižší tempo od světové hospodářské a finanční krize 2008 - 2009. Navíc ekonom vlády Číny byl citován, že ekonomický růst země by mohl klesnout k 5 % nebo ještě dokonce níže. Reálné ekonomické dopady tohoto koronaviru jsou ale stále neznámé a jen velmi hrubě a předběžně odhadované.

Epidemie nového koronaviru včetně karantén, narušení dodavatelských, obchodních a ekonomických vazeb a uzavírkami firem a továren straší trhy. Pracovníci Čínské lidové republiky a firmy se nicméně pomalu vrací do práce po svátcích lunárního Nové roku prodloužených smrtelnou epidemií koronaviru. 

Koronavirus v lednu a únoru hlavní brzdou akciových trhů, přes propady cen akcií trh vyhlíží horizont


Podle pozorovatelů Wall Streetu trh vyhlíží horizont hrozby nového koronaviru. V minulosti se právě podobné globální paniky nebezpečí virových epidemií stávaly nejnižším bodem akciového trhu a stávaly se tak nákupními příležitostmi. Akciový taky vzhledem k preventivním a nápravným opatřením se dívá zřejmě za horizont kulminace epidemie a vyhlíží zlepšení. 

Někteří investoři nevidí pravděpodobné, že by virus přinesl jakýkoliv dlouhodobý hospodářský dopad na základě zkušeností minulosti s virovými epidemiemi. Po vypuknutí SARS v roce 2003 index S&P 500 posílil více než 10 % od začátku vypuknutí epidemie po oznámení, že je pod kontrolou.

Akciový trh nemá rád nejistotu a nový koronavirus má dostatečnou schopnost šířit nejistotu na trzích. Současně však je přízrak nového koronaviru dobrou odpovědí pro investory hledající důvod vybrat zisky akciového trhu posledních týdnů.

Nedávná zmírnění politiky Číny, firemní výsledková sezóna USA 4. čtvrtletí obecně nad očekáváním a naděje, že ekonomický dopad koronaviru bude krátkodobý vytlačily hlavní akciové indexy USA v posledních týdnech na nová historicky rekordní maxima. 

Zatímco účet přesného dopadu epidemie v Číně na růst ekonomiky a firemních výsledků teprve bude vystaven, naděje, že škody budou pouze dočasné během února pomohly podpořit sentiment na Wall Streetu.

WHO bije před SARS-CoV-2 na poplach


Firmy zápolí s problémy nabídky i poptávky kvůli epidemii nového koronaviru, která podle Světové zdravotnické organizace WHO odpovídá globální nouzi. 

V minulých dnech Světová zdravotnická organizace WHO řekla, že čínský koronavirus je “veřejný nepřítel číslo 1”. Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že nové případy koronaviru mimo Čínu by mohly být "jiskrou, která se stane větším požárem”. 

Poté, co Centra kontroly a prevence nemocí reportovala první případ přenosu nového koronaviru mezi lidmi v USA, WHO uvedla, že v posledních týdnech došlo k bezprecedentnímu vzplanutí epidemie nemoci i k bezprecedentní odpovědi. Svět přijímá preventivní opatření aby omezil virový atak. 

Akcie HP vzrostly s plánem firmy bránit se nabídce převzetí


Akcie producenta počítačového vybavení HP (HPQ.N) v úterý nejvíce mírnily pád indexu S&P 500. Sice úvodní zisky akce neudržela, ale přesto zavřela výše 5,7 % poté co uvedla, že posílí snahu snížit náklady a vykoupit své akcie s tím jak firma usilovala o obranu proti nabídce převzetí producenta tiskáren USA Xerox Holdings (XRX.N) za 35 mld. USD. 

V úterý akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) ztratil 3,03 % na 3 128 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average (.DJI) spadl 3,15 % na 27 081 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) oslabil  2,77 % na 8 966 bodů.

Své majitele v úterý na burzách USA změnilo silných 12,24 mld. akcií v z tohoto pohledu nejrušnějším obchodním dnu od 21.12. 2018. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo méně, 7,99 mld. akcií.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby