Akcie

Akciový trh USA: Wall Street se s obavami pandemie koronaviru potopil 3,5 procenta

Úterý 25. únor 2020 20:49

Tři hlavní akciové indexy Wall Streetu se v pondělí ponořily hluboko do ztráty. Investoři prchali do aktiv jistoty poté, co vzestup případů koronaviru mimo hlavní ohnisko nebezpečné nemoci, Čínskou lidovou republiku posílil starosti globálního ekonomického dopadu potenciální pandemie.

Už v pátek se akcie USA ocitly v silném výprodeji. Důvodem prodejní nálady akciového trhu je vzestup nových případů koronaviru v jiných zemích světa než v Čínské lidové republice. Ty zvýšily obavy jeho rozšíření a dopadu na světovou ekonomiku. Obavy ekonomického dopadu nejistoty nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu betakoronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové  respirační onemocnění 2019 COVID-19 trvají.

Obchodníci prodávali riziková aktiva a spěchali k tradičně bezpečnějším investicím jako jsou zlato a státní dluhopisy USA. Předcházely tomu zprávy růstu nových případů koronaviru během víkendu v zemích včetně Íránu, Itálie a Jižní Koreje  i když Čína uvolnila omezení, když v jejím hlavním městě Pekingu a dalších městech nebyly hlášeny žádné nové případy obávaného patogenu 

Hlavní akciové indexy USA S&P 500 a Dow Jones Industrial Average pondělními propady odepsaly své všechny letošní  zisky a v součtu za tento rok se dostaly do ztráty. Index Dow Jones Industrial Average dokonce ztratil více magických 1 000 bodů. Tento index ztratil za jeden den více než 1 000 bodů teprve potřetí v historii! Oba indexy zaznamenaly své největší denní procentuální poklesy od února 2018!

Index S&P 500 klesl pod svůj 50-denní klouzavý průměr a index Dow Jones Industrial Average dokonce spadl pod svůj 100-denní klouzavý průměr. Oba tyto technické indikátory jsou pozorně sledované parametry obchodování na trzích neboť v případě potvrzení jejich průniků mohou indikovat trvalejší změnu trendu. 

Všech 11 hlavních akciových sektorů indexu S&P 500 v pondělí uzavřelo ztrátou, nejvíce sektor energie - 4,7 % a sektor technologie - 4,2 %. Nejmenší ztráty vykázaly indexy defenzivních sektorů malé citlivosti na hospodářský cyklus, tedy veřejné služby, reality, základní spotřebitelské zboží.

Ještě v polovině února tři hlavní akciové indexy Wall Streetu zapsaly své historicky rekordní maxima zčásti s optimismem, že globální ekonomika s podporou centrálních bank bude schopna posílit po krátkodobé slabosti kvůli viru.  

Volatilita silně vzrostla


Nejsledovanější ukazatel očekávaných krátkodobých výkyvů indexu S&P 500, CBOE (Chicago Board Options Exchange) index volatility VIX v pondělí registroval svůj největší denní růst od února 2018 a pondělní obchodování končil na 25,03 bodů, své nejsilnější zavírací hodnotě od ledna 2019. 

V pondělí se silnými propady cen akcií a růstem obchodních objemů volatilita prudce vzrostla. Obavy koronaviru akcelerovalo poklesy akciového trhu, obchodní objemy a rovněž tržní volatiitu. 

Index VIX vzhledem k provázanosti volatility s tržní nestabilitou je přezdívaný jako index strachu investorů. 

Volatilita má obecně tendenci růst v případě výraznějších poklesů trhu a sílení obchodních objemů.  A naopak volatilita akciového trhu klesá s návratem kupců na trh a růstem trhu a s poklesem obchodních objemů. 

Index zobrazuje teoretické očekávání volatility akciového trhu v blízké budoucnosti. Současná hodnota indexu VIX kótuje očekávanou anualizovanou změnu indexu S&P 500 během příštích 30 dnů. Index je vypočítán dle teorie založené na opcích ze současných da trhu s opcemi. 

Investoři přesouvají kapitál z akcií do bezpečnějších aktiv, Akcie Applu prudce ztratily, zdravotní sektor stlačila i výhra Sanderse v primárkách


Výnosy státních dluhopisů USA v pondělí klesly na svoje nejnižší hladiny od roku 2016 s tím jak investoři poptávali bezpečné investice státních dluhopisů. Inverze výnosová křivka 3-měsíčních a 20-letých státních dluhopisů USA se prohloubila. To bývá často považováno za předpovění ukazatel hospodářské recese. 

Akcie Applu v pondělí přišly o 4,8 %, když prodeje smartphonů v Číně v lednu padly více než třetinu.

Akcie zdravotních pojišťoven UnitedHealth Group a Cigna propadly téměř 8 % poté, co jeden z kandidátů Demokratické strany prezidentských voleb 2020 Bernie Sanders jasně zvítězil v primárních stranických volbách v Nevadě, když předtím vyhrál i v New Hampshire. Sanders tím posílil svoji pozici jednoho z hlavních favoritů primárních voleb Demokratické strany a celkové nominace své strany letošních listopadových prezidentských voleb. Sanders podporuje zrušení soukromého zdravotního pojištění. 

Koronavirus SARS-CoV-2 má zpomalit růst ekonomiky, dopad má ale být krátký


Čína uzavřela několik měst s miliony lidí a omezila dopravu ve snaze dostat nový koronavirus SARS-CoV-2 pod kontrolu. To investorům připomnělo smrtící virus SARS. Rychle se šířící koronavirus již nyní usmrtil více lidí, než epidemie syndromu náhlého selhání dýchání SARS v letech 2002 - 2003 a postihla široké spektrum firem a sektorů. Ekonomové se obávají, že by tento nový druh koronaviru mohl mít větší dopad než koronavir syndrom náhlého selhání dýchání SARS, který zabil kolem 800 lidí v letech 2002 - 2003 a světovou ekonomiku stál kolem 33 mld. USD. A to proto, neboť podíl Číny na světové ekonomice značně vzrostl. 

Podle posledního průzkumu 40 ekonomů  agentury Reuters respondenti čekají, že růst hospodářství Čínské lidové republiky v prvním čtvrtletí 2020 klesne na nejnižší tempo od světové hospodářské a finanční krize 2008 - 2009. Analytici ale věří, že oslabení bude krátkodobé, pokud se ovšem epidemii nového koronaviru, SARS-CoV-2, podaří dostat pod kontrolu. Reálné ekonomické dopady tohoto koronaviru jsou ale stále neznámé a jen velmi hrubě a předběžně odhadované.

Navíc ekonom vlády Číny byl citován, že ekonomický růst země by mohl klesnout k 5 % nebo ještě dokonce níže.

Epidemie nového koronaviru včetně karantén, narušení dodavatelských, obchodních a ekonomických vazeb a uzavírkami firem a továren straší trhy. Pracovníci Čínské lidové republiky a firmy se nicméně pomalu vrací do práce po svátcích lunárního Nové roku prodloužených smrtelnou epidemií koronaviru. 

Koronavirus v lednu a únoru hlavní brzdou akciových trhů, přes propady cen akcií trh vyhlíží horizont


Podle pozorovatelů Wall Streetu trh vyhlíží horizont hrozby nového koronaviru. V minulosti se právě podobné globální paniky nebezpečí virových epidemií stávaly nejnižším bodem akciového trhu a stávaly se tak nákupními příležitostmi. Akciový taky vzhledem k preventivním a nápravným opatřením se dívá zřejmě za horizont kulminace epidemie a vyhlíží zlepšení. 

Někteří investoři nevidí pravděpodobné, že by virus přinesl jakýkoliv dlouhodobý hospodářský dopad na základě zkušeností minulosti s virovými epidemiemi. Po vypuknutí SARS v roce 2003 index S&P 500 posílil více než 10 % od začátku vypuknutí epidemie po oznámení, že je pod kontrolou.

Akciový trh nemá rád nejistotu a nový koronavirus má dostatečnou schopnost šířit nejistotu na trzích. Současně však je přízrak nového koronaviru dobrou odpovědí pro investory hledající důvod vybrat zisky akciového trhu posledních týdnů.

Nedávná zmírnění politiky Číny, firemní výsledková sezóna USA 4. čtvrtletí obecně nad očekáváním a naděje, že ekonomický dopad koronaviru bude krátkodobý vytlačily hlavní akciové indexy USA v posledních týdnech na nová historicky rekordní maxima. 

Zatímco účet přesného dopadu epidemie v Číně na růst ekonomiky a firemních výsledků teprve bude vystaven, naděje, že škody budou pouze dočasné během února pomohly podpořit sentiment na Wall Streetu.

WHO bije před SARS-CoV-2 na poplach


Firmy zápolí s problémy nabídky i poptávky kvůli epidemii nového koronaviru, která podle Světové zdravotnické organizace WHO odpovídá globální nouzi. 

V minulých dnech Světová zdravotnická organizace WHO řekla, že čínský koronavirus je “veřejný nepřítel číslo 1”. Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že nové případy koronaviru mimo Čínu by mohly být "jiskrou, která se stane větším požárem”. 

Poté, co Centra kontroly a prevence nemocí reportovala první případ přenosu nového koronaviru mezi lidmi v USA, WHO uvedla, že v posledních týdnech došlo k bezprecedentnímu vzplanutí epidemie nemoci i k bezprecedentní odpovědi. Svět přijímá preventivní opatření aby omezil virový atak. 

Akcie Gilead Sciences silně vzrostly s testem možného nového léku koronaviru


Ojedinělým světlým bodem prodejního pondělí byl růst akcií farmaceutické společnosti Gilead Sciences 4,6 %, jejíž vyvíjený nový antivirový lék remdesivir vykázal příslib nadějí v případě opic nakažených podobným koronavirem. 

V pondělí akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) ztratil 3,35 % na 3 226 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average (.DJI) spadl 3,56 % na 27 961 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) oslabil  3,71 % na 9 577 bodů.

Své majitele v pondělí na burzách USA změnilo nadprůměrných 10,51 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo méně, 7,79 mld. akcií.  

Data obchodních objemů na konci roku 2018 byly zvýšené kvůli říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace aktivity akciového trhu 11. října se s výprodejní akciovou vlnou a růstem volatility obchodovalo 11,44 mld. akcií. Pády akciového trhu USA, nadprůměrná obchodní aktivita a volatilita se přenesly i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry ale letos volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly a vrátily k normálu. Letní vyostření obchodních válek USA a Číny ale opět akceleruje pády akciové burzy a tím i volatilitu s obchodními objemy.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby