Další podobné články
Akcie / 19. leden 2021 20:28
Přibližně 90 % respondentů měsíčního průzkumu investorů Deutsche Bank řeklo, že finanční trhy nyní mají řadu cenových bublin, nejvíce kryptoměna bitcoin a americké technologické akcie. Studie rovněž ukázala, že 71 % 627 dotazovaných tržních profesionálů si nemyslí, že americká centrální banka, Federální rezervní systém zahájí snižování monetární expanze ještě před koncem tohoto roku.
Akcie / 19. leden 2021 20:26
V lednu v Německu Index ZEW sentimentu ek. očekávání vzrostl na 61,8 bodů z 55,0 bodů v prosinci, trh čekal o něco menší růst jen na 60,0 bodů. Index ZEW sentimentu současné ek. situace nepatrně vzrostl na - 66,4 bodů - 66,5 bodů v prosinci, trh čekal jeho pokles na - 68,5 bodů. Zlepšení očekávání mohla pomoci obchodní dohoda odchodu Spojeného království a Severního Irska z Evropské unie. Vůči prosinci nedošlo v indexech k větším změnám, ekonomické podmínky jsou v Německu resp. eurozóně velmi slabé. Ekonomická slabost je způsobena nejistotou nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto roce souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a omezením vlivu koronaviru a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničené ekonomiky centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou růst nadějí, že význam viru bude konečně již příští rok s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských volbách. Růst očekávání ekonomické veřejnosti pro přelom pololetí příštího roku nad odhadem trhu a rovněž k očekávání trhu o něco lepší hodnocení současné situace je příznivým překvapením přes šíření koronavirové pandemie s s tím spojenými adekvátními dopady uzavírek ekonomické aktivity, na druhou stranu velikost a význam dat očekávání ekonomického oživení je obtížně interpretovatelná, neboť změnu zlepšení resp. oživení srovnává s velkou slabostí ekonomiky. Nelze tak proto stále stanovit, jak silné oživení ekonomiky je očekáváno. Lednový průzkum je zajímavý i dalším silným růstem inflačních očekávání.
Akcie / 19. leden 2021 20:22
V prosinci ve Spojených státech amerických inflace mírně vzrostla, trochu víc, než se čekalo, nicméně zůstává oslabena. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl podle očekávání trhu 0,4 % po jeho růstu 0,2 % v listopadu, jeho meziroční růst vzrostl na 1,4 % z listopadových 1,2 %, o něco víc, než čekal trh, který předpokládal jeho zvýšení na 1,3 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií v prosinci meziměsíčně vzrostl dle očekávání ekonomů 0,1 %, poté, co v listopadu vzrostl 0,2 %. Na meziroční úrovni jeho růst dle očekávání analytiků stagnoval na listopadových 1,6 %. Inflace hlavně v dubnu propadem cen ropy a koronavirovým šokem citelně oslabila a vzdálila se cíli centrální banky USA Federálního rezervního systému, tento trend pokračoval dílem i v květnu. V červnu ale došlo ke stabilizaci inflace s tím, jak cena ropy opětovně posílila, v červenci už ceny rostly silně včetně cen energií, benzínu i jádrových cen (bez cen potravin a energií). V srpnu tento tah podržely jádrové ceny. Od září inflace nevykázala větší změny. Její aktuální velikost včetně jejího jádra bez cen potravin a energií zůstává vzdálena za cílem Fedu 2 %.
Akcie / 19. leden 2021 16:19
Vystoupení kandidátky ministryně financí Janet Yellenové v Senátu (19.1., 16.00 SEČ), inaugurace nově zvoleného prezidenta Joe Bidena (20.1.), Index ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu Philadelphia (1 2021, 21.1.), zahájení a povolení staveb domů (12 2020, 21.1.) a prodeje starších/existujících domů (12 2020, 22.1.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne Spojených států amerických. Yellenová potvrdí podporu posílení fiskální expanze, proto hlavní pozornost bude směřovat k druhé významné a zatím neznámé politice ministerstva financí: kursové poltiice dolaru. Joe Biden zahajuje vládu nad největší ekonomikou světa. Solidní růst regionální ekonomické aktivity má drobně posílit. Aktivita trhu domů včetně nové výstavby a prodejů starších/existujících domů se má vůči listopadu stáhnout, zůstane ale robustní.
Akcie / 18. leden 2021 22:31
Indexy ZEW sentimentu současné ekonomické situace a očekávání Německa (1 2021, 19.1.), rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (21.1.) a Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (1 2021, 22.1.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události eurozóny týdne. Trh čeká, že v Německu sentiment současné situace oslabí a že půlroční očekávání posílí. Centrální banka eurozóny úrokové sazby nezmění čeká trh stejně jako poklesy indexů PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny s další vlnou pandemie.
Akcie / 18. leden 2021 22:27
Růst hrubého domácího produktu Čínské lidové republiky ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně vzrostl 2,6 %, trh čekal jeho silnější růst 3,2 % po růstu 3,0% ve třetím čtvrtletí, který ale byl revizí navýšen z 2,7 %. Meziročně růst ekonomiky se vyhoupl na 6,5 % z 4,9 % ve třetím kvartálu, trh čekal méně silný růst 6,1 %. Za celý rok 2020 růst ekonomiky klesl na 2,3 % z 6,0 % v roce 2019. Ekonomika Číny po prudkém propadu v prvním čtvrtletí vlivem koronavirového šoku razantně oživuje, ve třetím čtvrtletí na velmi silná tempa. Probouzí se například export. V roce 2020 Čínu zasáhla koronavirová pandemie jako první z hlavních ekonomik drtivě již v prvním kvartálu (jiné světové ekonomiky od druhého čtvrtletí), pak však druhá největší ekonomika světa zvládla přísnými opatřeními vir potlačit a od druhého čtvrtletí poté, co vládnoucí komunistická strana v březnu ohlásila vítězství nad koronavirem ekonomika otevřela a roztočila své obrátky k plnému výkonu a celý rok 2020 zpečetila v dobré kondici. Tím dokázala ve zbylých čtvrtletích kompenzovat propad prvních tří měsíců rok a jako jediná z hlavních ekonomik světa, které se dosud potýkají s rekordně masivní pandemií ohlásit za loňský rok růst. Jedná se o cenný výsledek i kvůli tomu, že vztahy s hlavním obchodním partnerem, Spojenými státy americkými, jsou nadále poznamenány napjatými obchodními válkami a jinými spory. Přesto lo%nský růst ekonomiky je na čínské poměry posledních let (6 - 7 %) mimořádně nízký, nejnižší od roku 1976, kdy země posledním rokem procházela dekádu trvající Kulturní revolucí, která tehdy poškodila ekonomiku. Rychlost hospodářského růstu Číny před úderem koronaviru postupně zpomalovala hlavně obchodními válkami s USA, a důsledky restrukturalizační a stabilizační politiky. V roce 2017 bylo 6,8 procenta, v roce 2018 6,6 procenta a v roce 2019 šest procent. V dalších čtvrtletích číhají další rizika pokračování pandemie a slabost světové ekonomiky, která má s koronavirem víc problémů než Čína, navíc i v Číně v posledních týdnech počet případů koronaviru vzrostl. K dalším nebezpečím či nejistotám patří další vývoj americkočínských vztahů nástupu Joe Bidena do Bílého domu a po přeskupení sil v Kongresu, v kterém od ledna 2021 v obou komorách má převahu Bidenova Demokratická strana. Přesto se pro tento rok čeká dle průzkumu agentury Reuters celoroční růst HDP Číny kolem 8,4 %, nejsilněji za posledních 10 let, značně však i kvůli nízké srovnávací základně loňského roku, když země ještě do loňska postupný pokles růstu k 6 %.