Akcie

Akciový trh USA: Wall Street stanovil rekordní zavírací maxima, obavy koronaviru oslabily

Čtvrtek 13. únor 2020 19:43

Wall Street ve středu zavřel na svých historických rekordních maximech s tím, jak informace možného slábnutí epidemie koronaviru udržely kupce na trhu.

Plošný růst cen akcií, který vytáhl všechny tři hlavní akciové indexy Spojených států amerických na svá nová historicky rekordní maxima táhl růst akcií technologických firem. Hlavní akciové indexy USA S&P 500 a Nasdaq Composite nyní nastavily svá nová historicky rekordní zavírací maxima třetí obchodní seanci v řadě. Hlavní akciový index USA Dow Jones Industrial Average dosáhl své nejnovější historicky rekordní zavírací maximum 6.2.

Čínská lidová republika reportovala svůj nejnižší počet nových případů koronaviru za poslední dva týdny den poté, co hlavní zdravotnický poradce Pekingu resp. Číny na tuto epidemii řekl, že epidemie by mohla do dubna pominout a uklidnil tak nervozitu rychle se šířící epidemie, i když se přerušují dodavatelské vazby a čínské firmy začaly propouštět zaměstnance. 

Epidemie koronaviru včetně karantén, narušení dodavatelských, obchodních a ekonomických vazeb a uzavírkami firem a továren straší trhy. Světová zdravotnická organizace WHO varovala, že zřetelné zpomalení šíření epidemie má být viděno s “extrémní opatrností”. 

V minulých dnech Světová zdravotnická organizace WHO řekla, že čínský koronavirus je “veřejný nepřítel číslo 1”. Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že nové případy koronaviru mimo Čínu by mohly být "jiskrou, která se stane větším požárem”. Rychle se šířící koronavirus již nyní usmrtil více lidí, než epidemie syndromu náhlého selhání dýchání SARS v letech 2002 - 2003 a postihla široké spektrum firem a sektorů. 

Pracovníci Čínské lidové republiky a firmy se nicméně pomalu vrací do práce po svátcích lunárního Nové roku prodloužených smrtelnou epidemií koronaviru. 

Koronavirus v lednu hlavní brzdou akciových trhů, ztráty ale zatím nejsou dramatické


Podle pozorovatelů Wall Streetu trh vyhlíží horizont hrozby koronaviru. V minulosti se právě podobné globální paniky nebezpečí virových epidemií stávaly nejnižším bodem akciového trhu a stávaly se tak nákupními příležitostmi. 

Akciový trh zatím epidemii koronaviru statečně odolává. Taky vzhledem k preventivním a nápravným opatřením se dívá zřejmě za horizont kulminace epidemie a vyhlíží zlepšení. 

Někteří investoři nevidí pravděpodobné, že by virus přinesl jakýkoliv dlouhodobý hospodářský dopad na základě zkušeností minulosti s virovými epidemiemi. Po vypuknutí SARS v roce 2003 index S&P 500 posílil více než 10 % od začátku vypuknutí epidemie po oznámení, že je pod kontrolou.

Akciový trh nemá rád nejistotu a virus má dostatečnou schopnost šířit nejistotu na trzích. Současně však je přízrak koronaviru dobrou odpovědí pro investory hledající důvod vybrat zisky akciového trhu posledních týdnů.

Trh se obává velkých hospodářských ztrát


Čína uzavřela několik měst s miliony lidí a omezila dopravu ve snaze dostat vir pod kontrolu. To investorům připomnělo smrtící virus SARS. Ekonomové se obávají, že by tento nový druh koronaviru mohl mít větší dopad než koronavir syndrom náhlého selhání dýchání SARS, který zabil kolem 800 lidí v letech 2002 - 2003 a světovou ekonomiku stál kolem 33 mld. USD. A to proto, neboť podíl Číny na světové ekonomice značně vzrostl. 

Navíc ekonom vlády Číny byl citován, že ekonomický růst země by mohl klesnout k 5 % nebo ještě dokonce níže. 

Firmy zápolí s problémy nabídky i poptávky kvůli epidemii koronaviru, která podle Světové zdravotnické organizace WHO odpovídá globální nouzi. 

Poté, co Centra kontroly a prevence nemocí reportovala první případ přenosu viru mezi lidmi v USA, WHO uvedla, že v posledních týdnech došlo k bezprecedentnímu vzplanutí epidemie nemoci i k bezprecedentní odpovědi. Svět přijímá preventivní opatření aby omezil virový atak. 

Firemní výsledková sezóna USA po půli smíšeně optimistická


Akcie producenta čipů Micron Technologies ve středu vzrostly 3,5 % poté, co švýcarská banka UBS navýšila hodnocení akcií této firmy na “koupit”.  

Firemní výsledková sezóna čtvrtého čtvrtletí velkých firem USA již vstupuje do svých závěrečných fází, když svá data reportovalo již 351 firem indexu S&P 500. Z nich 70,9 % podle dat Refinitivu překonalo odhady trhu. Analytici nyní pro čtvrté čtvrtletí čekají agregátní meziroční růst zisků firem indexu S&P 500 2,4 %, obrat z poklesu 0,3 %, kteří analytici projektovali ještě na Nový rok. 

Ve středu akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) získal 0,64 % na 3 379 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average (.DJI) vzrostl 0,94 % na 29 551 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) vzrostl 0,9 % na 9 726 bodů. 

Své majitele ve středu na burzách USA změnilo podprůměrných 7,4 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo poněkud víc, 7,66 mld. akcií.  

Data obchodních objemů na konci roku 2018 byly zvýšené kvůli říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace aktivity akciového trhu 11. října se s výprodejní akciovou vlnou a růstem volatility obchodovalo 11,44 mld. akcií. Pády akciového trhu USA, nadprůměrná obchodní aktivita a volatilita se přenesly i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry ale letos volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly a vrátily k normálu. Letní vyostření obchodních válek USA a Číny ale opět akceleruje pády akciové burzy a tím i volatilitu s obchodními objemy.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby