Akcie

Japonsko: Suga podle očekávání vyhrál stranické volby a prakticky jistě se stane premiérem, chystá pokračování Abenomiky

Pondělí 14. září 2020 20:52

Jošihide Suga (71 let) současný hlavní tajemník vlády podle očekávání vyhrál stranické volby vládní Liberální demokratické strany (LDP), což znamená, že se Suga záhy stane premiérem, vzhledem k parlamentní většině LDP v dolní komoře a ve spojení s koaliční stranou Komeito i v horní komoře parlamentu. Jako stávající loajální poradce dosavadního premiéra Šinzó Abého jej ve funkci vystřídá. Abe (65 let), rekordman služby Japonsku jako premiér v rámci více funkčních období v srpnu oznámil rezignaci ze zdravotních důvodů k 16.9. kdy se moci ujme jeho nástupce zvolený parlamentem. Po necelých 8 petech Japonsko bude mít nového ministerského předsedu. Suga již avizoval, že v případě svého premiérství naváže na expanzivní hospodářskou politiku v podobě hyperexpanzivní monetární politiky a uvolněné fiskální politiky svého předchůdce včetně deregulace a redukce byrokracie a včetně krátkodobých cílů kontroly koronaviru a oživení hospodářství a dlouhodobých cílů stárnutí japonské populace a nízké míry porodnosti země vycházejícího slunce.

Suga volby poslanců a zástupců regionů ovládl vcelku jasně, získal 377 hlasů z 534 hlasů vhozených resp. z 535 hlasů možných členů parlamentu resp. zástupců regionů. Daleko za sebou nechal rivaly, bývalého ministra zahraničí Fumio Kišidu a bývalého ministra obrany Šigeru Išigu, kteří získali 89 resp. 68 hlasů. Suga odslouží Abeho mandát v čele strany do září 2021. 

Geopolitickými výzvami Sugy bude nastavení vztahů klíčových partnerů Japonska, Spojených států amerických po prezidentských a Kongresových volbách 3.11. a rovněž rovnováha námořní resp. mocenské agresivní politiky Čínské lidové republiky  s bilaterální hospodářskou vzájemnou závislostí obou hlavních asijkých ekonomik. Abemu se podařilo rychle vyjednat obchodní dohody se západními euroatlantickými partnery USA a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska, naopak se zhoršily politické vztahy s Jižní Koreou s přesahem do omezení vzájemného obchodu a ekonomiky, Trvalou nejistotou pro Japonsko zůstává nevyzpytatelná vůči Japonsku nepřátelská Severní Korea. 

V již dříve v rozhovoru pro finanční deník Nikkei Suga, že by jako premiér zvážil sestavení dalšího ekonomického podpůrného balíčku do konce roku, aby ukončil pandemii a posunul ekonomiku na další stupínek. 

“Velmi schvaluji jeho vedení monetární politiky,” řekl Suga o guvernérovi centrální banky Japonska Bank of Japan Haruhiko Kurodovi. Ten podnikl razantní kroky monetární expanze, která byla součástí strategie stimulace ekonomiky současného premiéra Abeho zvané Abenomika. “Chci aby to (razantní expanzivní kroky) převzít,” podotkl Suga. Komentáře potvrzují očekávání, že by Suga, pokud bude zvolen do čela strany a vlády, pokračoval s mnoha Abeho prorůstovými hospodářskými politikami s tím jak pandemie ochromuje ekonomiku, která se kvůli ní nachází v hluboké recesi. Ve druhém čtvrtletí ekonomika propadla tako mnohá jiná světová hospodářství nejvíce od druhé světové války. Kolabující domácí i zahraniční poptávka oslabila export a firemní zisky. 

Suga dále řekl, že nový premiér musí pokračovat v podpoře firem a zaměstnanosti skrze platby a úvěry s cílem omezit dopad koronavirové pandemie. Současně se ale vyslovil proti nápadu některých zákonodárců snížení daně z obratu ze současných 10 % k omezení těžkostí domácností z koronaviru. Suga to zdůvodnil tím, že tato daň je nezbytným zdrojem příjmů hrazení sociálního zabezpečení Japonska.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby