Akcie

Makroekonomické události Česká republika: HDP (2Q) rekordně klesl, ale mnohem méně, než se čekalo, recese potvrzena

Pátek 31. červenec 2020 18:23

Ekonomika České republiky oficiálně vstoupila do silné recese poklesem druhé čtvrtletí v řadě. Hrubý domácí produkt České republiky ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně rekordně spadl 8,4 %, trh čekal jeho mnohem méně silný pokles 12,9 % po poklesu 3,3 % v předchozím čtvrtletí. Meziročně ekonomika klesla 10,7 % po poklesu 2,0 % v předchozím čtvrtletí vůči očekávání poklesu 14,7 %. Data prvního čtvrtletí zobrazila první úder koronavirové krize, kdy zrádný virus uzavíral ekonomickou aktivitu v posledním měsíci čtvrtletí, tj. v březnu. Přesto prudká brzda jediného měsíce poslala kvartálně ekonomiku do ostrého poklesu. Druhý kvartál již ukazuje plnou hloubku hospodářské katastrofy. Uzavírka hospodářství vrcholila v dubnu a ani jeho postupné otevírání v dalších měsících výsledek druhého kvartálu příliš nezachránila. Pád ekonomiky ve druhém čtvrtletí způsobil pokles hlavních komponent domácí poptávky. Od druhého pololetí s otevíráním hospodářství a extrémní expanzí monetární a fiskální politiky se vrací ekonomické oživení, které ale tlumí nové poryvy případů koronaviru. Plné oživení ekonomiky by tak měly přinést účinné vakcíny až od příštího roku.

Česká republika: Hrubý domácí produkt (2Q 2020, mezikvartální změna, očištěno o rozdílné ceny a sezónní efekt) 

Skutečnost
:  - 8,4 %    
Očekávání
:   - 12,9 %     
Předchozí
:    - 3,3 %     

Česká republika: Hrubý domácí produkt
 (2Q 2020, meziroční změna, očištěno o rozdílné ceny a rozdílný počet pracovních dnů)

Skutečnost
: - 10,7 %
Očekávání
:  - 14,7 %
Předchozí
:   - 2,0%

Rozbor
: Podle statistického úřadu pokles ekonomiky způsobilo hlavně výrazné oslabení zahraniční poptávky, dále pak nižší spotřebou domácností a investic. Pokles tvorby hrubé přidané hodnoty ohlásila všechna hlavnií odvětví ekonomiky s výrazným vlivem zpracovatelského průmyslu a obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. V prvním čtvrtletí úpadek ekonomiky vlivem koronaviru načal hlavně propad firemních investic a zčásti zahraničního obchodu a spotřeby domácností, z pohledu hrubé přidané hodnoty stejně jako v kvartálu druhém poklesy vedl zpracovatelský průmysl a taky obchod, doprava, ubytování a pohostinství. 

Hodnocení
: Data prvního čtvrtletí zobrazila první úder koronavirové krize, kdy zrádný virus uzavíral ekonomickou aktivitu v posledním měsíci čtvrtletí, tj. v březnu. Přesto prudká brzda jediného měsíce poslala kvartálně ekonomiku do ostrého poklesu. Druhý kvartál již ukazuje plnou hloubku hospodářské katastrofy. Uzavírka hospodářství vrcholila v dubnu a ani jeho postupné otevírání v dalších měsících výsledek druhého kvartálu příliš nezachránila. Pád ekonomiky ve druhém čtvrtletí způsobil pokles hlavních komponent domácí poptávky. 

Česká ekonomika je malým otevřeným hospodářstvím s úzkými silnými vazbami na koronavirem těžce zasaženou ekonomiku Evropské unie. Taky proto byly pády zpracovatelského průmyslu Česka tak silná zejména v důsledku útlumu produkce a vývozu automobilů. Na druhou stranu pády průmyslu nebyly doplněny takovou katastrofou služeb jako jinde v Evropě. Je to výraz jednak relativně úspěšnější zdravotnické politiky vlády, jednak i strukturou a flexibilitou ekonomiky. Pád českého hospodářství je podobný jako v Německu, ale značně méně hluboký, než v jiných ekonomikách EU, jako je Francie, Itálie, Španělsko, Belgie či Portugalsko. Na druhou stranu ještě méně hluboké poklesy než Česko hlásí pobaltské státy, Litva a Lotyšsko.

Od druhého pololetí s otevíráním hospodářství a extrémní expanzí monetární a fiskální politiky se vrací ekonomické oživení, které ale tlumí nové poryvy případů koronaviru. Plné oživení ekonomiky by tak měly přinést účinné vakcíny až od příštího roku.

Dopad na trhy
: Rekordní pokles ekonomiky je nepříznivý pro akcie a korunu a dobrý pro dluhopisy, i když data nakonec nebyla tak propadlá, jak se čekalo. Koruna k euru po zprávě odepsala 0,3 %.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby