Akcie

Makroekonomické události Česká republika: Inflace (Index CPI) v prosinci nečekaně vzrostla dále nad toleranční pásmo ČNB

Čtvrtek 13. únor 2020 19:55

Index spotřebitelských cen CPI v České republice v prosinci meziměsíčně vzrostl 0,2 % po růstu 0,3 % v listopadu. Meziroční růst spotřebitelských cen poskočil na 3,2 % z listopadových 3,1 %, což je maximum od října 2012. Rychlejší zvýšenou inflaci opět způsobily potraviny. Přesto inflace není nebezpečná, je zvýšená kvůli mimocyklickým položce potravin. Česká národní banka ale čeká, že na horizontu její měnové politiky se inflace vrátí k jejímu cíli 2 %.

Česká republika: Index spotřebitelských cen CPI (12 2019, meziměsíční změna) 

Skutečnost
:  0,2 %  
Očekávání
:                   
Předchozí
:    0,3 %    

Česká republika: Index spotřebitelských cen CPI
 (12 2019, meziroční změna)

Skutečnost
: 3,2 % (maximum od 10 2012)
Očekávání
:  
Předchozí
:   3,1 % 

Rozbor


Meziměsíční inflace
: Meziměsiční inflaci potáhly opět zejména potraviny, když silně rostly ceny zeleniny, např. brambor, dále nealkoholických nápojů, vepřového masa, ovoce a polotučného trvanlivého mléka. Naopak růst cen tlumil pokles cen alkoholických nápojů. 

Meziroční inflace
: Meziroční inflaci posunulo výše zrychlení cenového růstu kategorie dopravy na 1,2 %, v listopadu ceny kategorie klesly 0,1 %. Důvodem bylo zpomalení poklesu cen pohonných hmot a olejů na - 1,2 % z - 4,3 % v listopadu. Mimo to se zrychlení inflace zasloužily i ceny lihovin, jejichž růst v prosinci zrychlil na 4,0 % z listopadových 2,2 %. Naopak zpomalil růst cen potravin, např. zeleniny, hlavně brambor, ovoce a jogurtů (jejich cenový růst přešel do mírného poklesu). 

Meziroční listopadovou inflaci táhne stále robustní růst cen kategorie Bydlení, voda, energie a paliva (příspěvek 1,3 procentního bodu). S velkým odstupem spotřebitelskou inflaci tvoří kategorie v pořadí potraviny a nealkoholické nápoje (příspěvek 0,8 procentního bodu) a stravování a ubytování (příspěvek 0,3 procentního bodu).

Meziročně, ceny zboží v prosinci vzrostly 3,1 %, což je zvýšení vůči růstu 2,9 % v listopadu a ceny služeb o 3,7 % (v listopadu 3,6 %). 

Míra inflace
: Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců v prosinci vyjadřující celoroční průměrnou inflaci vzrostla na 2,8 % z 2,7 % v listopadu. V roce 2018 na stejné bázi inflace byla 2,1 %. V roce 2019 to byla druhá nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních 11 let (vyšší míra inflace byla pouze v roce 2012 ve výši 3,3 %). Ceny zboží celkově vzrostly o 2,3 % a ceny služeb o 3,7 %.

Hodnocení
: Trh za leden čeká další zvýšení inflace nad 3 % horní hladinu tolerančního pásma České národní banky jejího cíle 2 %. Banka předtím než letos od druhého pololetí inflace začne klesat k cíli ČNB 2 % na horizontu měnové politiky vzdáleného 12 - 18 měsíců v budoucnosti čeká její kulminaci kolem 3,5 % v prvním pololetí tohoto roku. 

Inflace je v posledních měsících resp. letech nadprůměrná resp. nad cílem České národní banky 2 % hlavně kvůli silnému tahu vedle dlouhodobě silně rostoucích cen bydlení (a voda, energie, paliva) taky silněji rostoucích cen kategorie stravování a ubytování. V posledních měsících inflaci vyhnaly výše i rychleji rostoucí cen kategorie potraviny a nealkoholické nápoje. 

Ke svižnému růstu cen v posledních měsících přispívala taky jádrová inflace, tedy inflace bez cen potravin a energií, která odráží přetrvávající silné domácí tlaky. Ty představuje silný trh práce s rekordně nízkou nezaměstnaností včetně robustního růstu mezd. 

Inflace není nebezpečná, ale vzhedem k jejímu zvýšení nad toleranční pásmo inflačního cíle ČNB a existenci inflačních tlaků (silněji rostoucí mzdy plynoucí z robustního trhu práce) ČNB preventivně ochlazuje ekonomiku, její růst i inflaci zvyšováním úrokových sazeb. 

Mírně zvýšená inflace je příznivá pro korunu a akcie a nepříznivá pro dluhopisy.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby