Akcie

Makroekonomické události Česká republika: Průmyslová výroba v červenci vzrostla mnohem méně, než se čekalo

Pondělí 9. září 2019 18:23

Průmyslová výroba České republiky v srpnu meziročně ve stálých cenách po úpravě o rozdílný počet pracovních dnů vzrostla 0,1 % po poklesu 3,8 % v červnu. Data potvrzují trend slábnutí růstu průmyslové aktivity, když v Německu zpracovatelský průmysl uvázl v recesi.

Makroekonomické zprávy Česká republika: Průmyslová výroba (7 2019, y/y, očištěno o vliv počtu pracovních dnů, reálně)

Skutečnost
: 0,1 %
Očekávání
:  2,5 %
Předchozí
: - 3,8 %

Rozbor
: Po vyloučení sezónních vlivů průmyslová výroba meziměsíčně vzrostla 0,7 %.

Hodnocení
: Data potvrzují trend slábnutí růstu průmyslové aktivity podobně jako je patrná slabost tohoto odvětví v Německu a Evropě.

Růst průmyslové výroby slábne na pozadí poklesu poptávky Evropy hlavně Německa. Ten přišel hlavně kvůli dlouhodobě stále eskalujícímu vařícímu vleklému neklidu nejistot obav nebezpečí tlaků mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek USA, které rozpoutaly na více frontách se svými hlavními obchodními partnery, Čínskou lidovou republikou, Evropskou unií, Mexikem, Kanadou apod. Ty stále přikládají k hrozícím rostoucím signálům slábnutí růstu ekonomik globálních hospodářských center a celé světové ekonomiky a děsí finanční a komoditní trhy. Dalším důvodem slabosti průmyslové výroby Česka odcházení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie.

Pokles aktivity českého průmyslu, která v průměru ještě nepatrně roste, ještě není tak silný jako třeba v Německu. Slabost se ale ve druhém pololetí patrně dále prohloubí, neboť situace v Evropě ani v Německu se stále ještě dále zhoršuje.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby