Akcie

Makroekonomické události Česká republika: Srpnová inflace mírně nad očekáváním

Středa 11. září 2019 21:00

Index CPI v České republice v srpnu meziměsíčně vzrostl 0,1 % po růstu 0,4 % v červenci. Meziroční růst spotřebitelských cen stagnoval na červencových 2,9 %, trh čekal jeho pokles na 2,8 %. Inflace je momentálně zvýšená.

ČR: Index CPI (8 2019, m/m) ČR: Index CPI (8 2019, y/y)

Skutečnost
: 0,1 %                   Skutečnost: 2,9 %
Očekávání
:                               Očekávání: 2,8 %
Předchozí
: 0,4 %                      Předchozí: 2,9 %

Rozbor
: V srpnu meziměsíčně ceny zboží klesly 0,1 % (hlavně ceny potravin), ceny služeb ale vzrostly silně 0,5 %. Celkový růst spotřebitelskýh cen ovlivnil silnější růst cen kategorie alkoholické nápoje, tabák a kategorie bydlení. Meziroční inflaci táhne stále robustní růst cen kategorie Bydlení, voda, energie a paliva. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu 2,6 %.

Hodnocení
: Zpráva příliš nepřekvapila trhy soudě dle malé odchylky od tržního očekávání. Inflace je v posledních měsících resp. letech nadprůměrná resp. nad cílem České národní banky 2 % hlavně kvůli silnějšímu růstu cen kategorie Bydlení, voda, energie, paliva. ČNB čeká, že inflace vrátí k svému cíli na horizontu monetární politiky 12 - 18 měsíců.

K svižnému růstu cen v posledních měsících nejvíce přispívala jádrová inflace, která odrážela přetrvávající silné domácí tlaky. Ty představuje silný trh práce s rekordně nízkou nezaměstnaností včetně robustního růstu mezd.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby