Akcie

Makroekonomické události ČR: ČNB zápisem zasedání 24.3. nepřekvapila, potvrdila signál odkladu zvyšování úr. sazeb

Úterý 6. duben 2021 23:18

Česká národní banka zápisem ze zasedání 24.3. nepřekvapila. Na zasedání banka hlavní úrokovou sazbu podle očekávání nezměnila, hlasování bylo jednomyslné. Naznačila přitom tehdy, že by předpokládané zvyšování úrokových sazeb ve druhém pololetí 2021 mohla odložit.

Komentáře banky na zmíněném březnovém zasedání nepřinesly zásadní změny ani překvapení vůči rétorice posledního rozhodování monetární politiky včetně úrokových sazeb 4.2. 2021. Nejvýznamnější změna vůči únorovému zasedání, náznak pozdějšího zvyšování úrokových sazeb příliš nepřekvapuje vzhledem k stále řádící pandemii ve vysokých obrátkách nejen v Česku ale i v Evropě, která prodlužuje uzavření evropských ekonomik i českého hospodářství a odkladá a snižuje tak výhled ekonomického oživení Evropy resp. ČR. Banka nicméně nadále čeká od druhého čtvrtletí oživení ekonomiky, které bude srovnávat pád hospodářství roku 2020, a které má pokračovat i v příštích letech, dále pokles inflace k svému cíli 2 % přibližně na úrovni poslední únorové prognózy. Ekonomika bude v příštích měsících pod tlakem koronaviru, pak ale by měly úřadovat účinky vakcín, které by virus měly odtlačit do pozadí a uvolnit cestu ekonomickému oživení navíc s pokračující podporou velmi expanzivní monetární a fiskální politiky. Naplní-li se základní scénář, hospodářství může oživovat silněji, než se čeká. Úrokové sazby by se tak mohly začít postupně zvyšovat nejdříve již od druhého čtvrtletí 2021, spíše však od druhého pololetí 2021.

ČNB na zasedání uvedla: "Bankovní rada vyhodnotila nejistoty a rizika stávající prognózy v kontextu probíhající pandemie jako stále velmi výrazné. Nejvýznamnějším rizikem zůstává pomalejší odeznívání nepříznivé epidemické situace a tím pádem i pozvolnější otevírání domácí i evropské ekonomiky. To by mohlo vést k potřebě udržovat měnové podmínky uvolněné o něco déle než v prognóze.”

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby