Akcie

Makroekonomické události ČR: Spotřebitelská inflace v prosinci oslabila značně víc, než se čekalo, ještě zůstává mírně zvýšená

Středa 13. leden 2021 19:22

Index spotřebitelských cen CPI v České republice v prosinci meziměsíčně nečekaně klesl 0,2 % po růstu 0,2 % v listopadu (revize ze stagnace), trh čekal jeho stagnaci. Meziroční růst spotřebitelských cen klesl značně víc než čekal trh na 2,3 % z 2,7 % v listopadu, trh čekal jeho jen mírný pokles na 2,6 %. Inflace se v prosinci opět zmírnila, tentokrát výrazně. Silný pokles meziroční inflace ovlivnilo hlavně zastavení růstu cen potravin z listopadu resp. jeho přechod do jejich menšího poklesu. Během jarního koronavirového šoku inflace klesala jen mírně méně, než se čekalo, v červnu a červenci ale opět udeřila a nečekaně silně vzrostla, v červenci hlavně s pomocí rychlejšího meziměsíčního růstu cen ropy, energií a benzínu, jenž značně zkrátil jejich meziroční pokles. Meziroční růst cen jádra inflace, tj. bez cen potravin a energií téměř všech hlavních kategorií tehdy vůči červnu zrychlil. Srpen a září ukázaly drobný pokles meziroční inflace, který se více projevil v říjnu, listopadu a prosinci. Inflace nicméně zůstává zvýšená. Inflace je v posledních měsících nadprůměrná resp. nad cílem České národní banky 2 % hlavně kvůli pokračujícímu silnému tahu oddílu alkoholických nápojů a tabáku. Inflace tak míří tolerančním pásmem  inflačního cíle České národní banky 2 % (1 - 3 %) zpět k jeho středu, tedy k inflačnímu cíli. Ekonomika prožívá s koronavirovou pandemií silný šok recese, přesto v některých ohledech méně než se čekalo. Ekonomika otevřela a s podporou vlády a ČNB ekonomice nezaměstnanost dosud roste jen málo a obecně situace se nepodobá katastrofě. Proto inflace klesá až teď. Ačkoliv inflace patří k hlavním cílům banky, ta musí hlídat i inflační stabilitu a dílem i vývoj ekonomiky s velkými riziky koronavirového šoku. S uklidněním inflace a naopak pokračující agresivitě koronavirové pandemie ČNB drží úrokové sazby u nuly a předpokládá jejich zvyšování od druhého pololetí 2021 s vakcinací obyvatelstva a se snížením významu koronaviru.

Česká republika: Index spotřebitelských cen  CPI (12 2020, meziměsíční změna) 

Skutečnost:  - 0,2 %  
Očekávání
:     0,0 %                
Předchozí
:      0,2 % (revize z 0,0 %)   

Česká republika: Index spotřebitelských cen CPI (12 2020, meziroční změna)

Skutečnost:   2,3 %
Očekávání
:    2,6 %
Předchozí
:     2,7 % 

Rozbor: K dalšímu výraznému poklesu meziroční inflace tolerančním pásmem inflačního cíle ČNB zpět k jeho středu v prosinci opět významně přispěla kategorie cen potravin. V prosinci došlo k zastavení růstu cen potravin z listopadu resp. jeho přechod do jejich menšího poklesu. Poté co na podzim oslabily růsty cen hlavních tahounů anuální inflace, kategorií potravin a bydlení, dominantním tahounem anuální inflace s podílem 30 % zůstal růst cen kategorie alkoholické nápoje a tabák.

Hodnocení
: Inflace se v prosinci opět zmírnila, tentokrát výrazně. Silný pokles meziroční inflace ovlivnilo hlavně zastavení růstu cen potravin z listopadu resp. jeho přechod do jejich menšího poklesu. Během jarního koronavirového šoku inflace klesala jen mírně méně, než se čekalo, v červnu a červenci ale opět udeřila a nečekaně silně vzrostla, v červenci hlavně s pomocí rychlejšího meziměsíčního růstu cen ropy, energií a benzínu, jenž značně zkrátil jejich meziroční pokles. Meziroční růst cen jádra inflace, tj. bez cen potravin a energií téměř všech hlavních kategorií tehdy vůči červnu zrychlil. Srpen a září ukázaly drobný pokles meziroční inflace, který se více projevil v říjnu, listopadu a prosinci. Inflace nicméně zůstává zvýšená. Inflace je v posledních měsících nadprůměrná resp. nad cílem České národní banky 2 % hlavně kvůli pokračujícímu silnému tahu oddílu alkoholických nápojů a tabáku. Inflace tak míří tolerančním pásmem  inflačního cíle České národní banky 2 % (1 - 3 %) zpět k jeho středu, tedy k inflačnímu cíli. Ekonomika prožívá s koronavirovou pandemií silný šok recese, přesto v některých ohledech méně než se čekalo. Ekonomika otevřela a s podporou vlády a ČNB ekonomice nezaměstnanost dosud roste jen málo a obecně situace se nepodobá katastrofě. Proto inflace klesá až teď. Ačkoliv inflace patří k hlavním cílům banky, ta musí hlídat i inflační stabilitu a dílem i vývoj ekonomiky s velkými riziky koronavirového šoku. S uklidněním inflace a naopak pokračující agresivitě koronavirové pandemie ČNB drží úrokové sazby u nuly a předpokládá jejich zvyšování od druhého pololetí 2021 s vakcinací obyvatelstva a se snížením významu koronaviru.

Dopad na trhy
: Data poklesu inflace, která zůstává zvýšená, ale přesto značně méně, než se čekalo jsou pro korunu nepříznivá. Ta k euru ale po zprávě zpevnila 0,2 % a to i přes nečekaně silný pád lisdtopadových maloobchodních tržeb Česka. Sílení měny vzdor momentálním nepříznivým makroekonomickým datům ukazuje na příznivý sentiment ke koruně.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby