Akcie

Makroekonomické události eurozóna: Červencové indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny nečekaně prudce vzrostly, nastartování solidního růstu ekonomiky táhne hlavně akcelerace robustního růstu služeb

Středa 29. červenec 2020 18:57

V eurozóně v červenci Index PMI zpracovatelského průmyslu prudce vzrostl na 51,1 bodů z 47,4 bodů v červnu, trh čekal jeho méně silné zvýšení jen na 50,0 bodů. Index PMI služeb ostře vzrostl na 55,1 bodů z 48,3 bodů v červnu, trh čekal jeho mnohem méně silný růst na 51,0 bodů. Index PMI ekonomické aktivity velmi silně vzrostl na 54,8 bodů z 48,5 bodů v červnu, trh čekal jeho mnojem méně silný růst na 51,1 bodů. Ve všech případech menší pokles aktivity z června meziměsíčně v červenci přešel do růstu, v případě zpracovatelského průmyslu do menšího růstu, v případě služeb a ekonomické aktivity do solidního růstu, trh čekal přechod jen do menšího růstu aktivity, v případě zpracovatelského průmyslu na stagnaci. Červencový vývoj služeb a ekonomické aktivity eurozóny zrcadlil podobný vývoj aktivity služeb a ekonomiky Německa. Dlouhodobě zvlášť obchodními válkami týraný zpracovatelský průmysl Německa ještě v červnu vykazoval robustní pokles, ten se měl v červenci zmírnit na slabší tempo, ve skutečnosti se zastavil. Služby, ekonomika i zpracovatelský průmyslu Francie již v červnu vykazovaly menší růsty, které se měly v červenci zvýšit a zůstat mírné. Ve skutečnosti ale přešly dokonce do silného růstu kromě zpracovatelského průmyslu, který jako jediný z dat připravil mírným snížením tempa růstu zklamání vůči očekávání trhu. Data celkově ukazují pokračování nečekaně silného oživení ekonomické aktivity z jejího silného poklesu z dubna a května. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání účinné vakcíny již od příštího roku, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky.

Francie: Index PMI zpracovatelského průmyslu (7 2020, body)

Skutečnost
: 52,0
Očekávání
:  53,2
Předchozí
:   52,3

Francie: Index PMI služeb
 (7 2020, body)

Skutečnost
: 57,8
Očekávání
:  52,3
Předchozí
:   50,7

Francie: Index PMI ekonomické aktivity
 (7 2020, body)

Skutečnost
: 57,6
Očekávání
:  53,5
Předchozí
:   51,7

Německo: Index PMI zpracovatelského průmyslu
 (7 2020, body)

Skutečnost
: 50,0
Očekávání
:  48,0
Předchozí
:   45,2

Německo: Index PMI služeb
 (7 2020, body)

Skutečnost
: 56,7
Očekávání
:  50,5
Předchozí
:   47,3

Německo: Index PMI ekonomické aktivity
 (7 2020, body)

Skutečnost
: 55,5
Očekávání
:  50,3
Předchozí
:   47,0

Eurozóna: Index PMI zpracovatelského průmyslu
 (7 2020, body)

Skutečnost
: 51,1
Očekávání
:  50,0
Předchozí
:   47,4

Eurozóna: Index PMI služeb
 (7 2020, body)

Skutečnost
: 55,1
Očekávání
:  51,0
Předchozí
:   48,3

Eurozóna: Index PMI ekonomické aktivity
 (7 2020, body)

Skutečnost
: 54,8
Očekávání
:  51,1
Předchozí
:   48,5

Rozbor
: Ve zpracovatelském průmyslu, službách a ekonomice eurozóny menší pokles aktivity z června meziměsíčně v červenci přešel do růstu, v případě zpracovatelského průmyslu do menšího růstu, v případě služeb a ekonomické aktivity do solidního růstu, trh čekal přechod jen do menšího růstu aktivity, v případě zpracovatelského průmyslu na stagnaci. Červencový vývoj služeb a ekonomické aktivity eurozóny zrcadlil podobný vývoj aktivity služeb a ekonomiky Německa. Dlouhodobě zvlášť obchodními válkami týraný zpracovatelský průmysl Německa ještě v červnu vykazoval robustní pokles, ten se měl v červenci zmírnit na slabší tempo, ve skutečnosti se zastavil. Služby, ekonomika i zpracovatelský průmyslu Francie již v červnu vykazovaly menší růsty, které se měly v červenci zvýšit a zůstat mírné. Ve skutečnosti ale přešly dokonce do silného růstu kromě zpracovatelského průmyslu, který jako jediný z dat připravil mírným snížením tempa růstu zklamání vůči očekávání trhu. 

Hodnocení
: Data celkově ukazují pokračování nečekaně silného oživení ekonomické aktivity z jejího silného poklesu z dubna a května. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání účinné vakcíny již od příštího roku, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby