Akcie

Makroekonomické události eurozóna: Červencový index Ifo nečekaně silně vzrostl hlavně s překvapivě prudkým posílením očekávání na maximum od roku 2018

Středa 29. červenec 2020 19:01

V Německu v červenci vůči červnu index Ifo značně vzrostl, víc, než se čekalo kvůli překvapivě prudkému růstu podindexu očekávání na maximum od roku 2018, podindex současné situace stoupl méně markantně, než se čekalo. Index Ifo vzrostl na 90,5 bodů z červnových 86,3 bodů (revize z 86,2 bodů), trh čekal jeho zvýšení jen na 89,3 bodů. Podindex současné situace vzrostl na 84,5 bodů z 81,3 bodů v červnu, trh čekal jeho větší růst na 85,0 bodů. Podindex očekávání robustně vzrostll na 97,0 bodů z 91,6 bodů v červnu (revize z 91,4 bodů), trh čekal jeho méně značný růst na 93,7 bodů. Firemní sentiment se zvedá z úderu koronavirového šoku zejména s podporou očekávání firem, která překonala výhledy posledních let pod tíhou zatížené pro změnu obchodními válkami. Hodnocení současné situace se zlepšuje jen mírně a zůstává velmi slabé. V součtu firemní klima zůstává stále značně oslabeno, ale již nedaleko slabosti před úderem koronaviru.

Německo: Index Ifo firemního klimatu (7 2020, v bodech)

Skutečnost: 90,5
Očekávání
:  89,3
Předchozí
:   86,3 (revize z 86,2)

Německo: Index současné situace (7 2020, v bodech)

Skutečnost: 84,5
Očekávání
:  85,0
Předchozí
:   81,3

Německo: Index očekávání (7 2020, v bodech)

Skutečnost: 97,0
Očekávání
:  93,7
Předchozí
:   91,6 (revize z 91,4)

Rozbor: V Německu v červenci vůči červnu index Ifo značně vzrostl, víc, než se čekalo kvůli překvapivě prudkému růstu podindexu očekávání na maximum od roku 2018, podindex současné situace stoupl méně markantně, než se čekalo. Situace a očekávání hlavních sektorů německé ekonomiky je podobná. Očekávání silně vzrostlo ve všech sektorech hospodářství, ve zpracovatelském průmyslu dokonce až na úrovně z počátku roku 2018, očekávaní služeb a obchodu (velkoobchod a maloobchod) dorovnalo hladiny před koronavirovým šokem. Hodnocení současné situace se v sektorech německé ekonomiky mírně zlepšilo, přesto stále spočívá v hlubokém minusu s výjimkou stavebnictví, kde zůstává solidní. 

Hodnocení
: Firemní sentiment se zvedá z jarního úderu koronavirového šoku zejména s podporou očekávání firem, která překonala výhledy posledních let pod tíhou zatížené pro změnu obchodními válkami. Hodnocení současné situace se zlepšuje jen mírně a zůstává velmi slabé. V součtu firemní klima zůstává stále značně oslabeno, ale již nedaleko slabosti před úderem koronaviru. 

Data celkově ukazují pokračování nečekaně oživení firemního sentimentu a tím i ekonomické aktivity z jejího hlubokého dubnového dna. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání účinné vakcíny již od příštího roku, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby