Akcie

Makroekonomické události eurozóna: HDP Německa rekordně oslabil, víc, než se čekalo

Čtvrtek 30. červenec 2020 20:42

HDP Německa ve druhém čtvrtletí mezikvartálně po očištění o rozdílné ceny, sezónní efekt a rozdílný počet pracovních dnů klesl 10,1 %, což je rekordní pokles od zahájení měření statistika Německa v roce 1970, trh čekal jeho snížení 9,0 % po poklesu 2,0 % (revize z poklesu 2,2 %) v prvním kvartálu. Meziročně po očištění o rozdílné ceny a rozdílný počet pracovních dnů klesl 11,7 % víc vůči očekávání poklesu 11,3 % po poklesu 2,3 % v prvním čtvrtletí. Německo není výjimkou, i v největší evropské ekonomice ekonomika uzavírala kohouty od března a i to stačilo na markantní pokles aktivity nejen v prvním čtvrtletí ale hlavně ve druhém kvartálu. Koronavirová krize totiž uzavřela aktivitu domácností, firem i v zahraničí hlavně v dubnu s jen drobným oživením v dalších měsících. Oživení ekonomické aktivity ve druhé části jara bylo jen mírné. Propad hospodářství druhého čtvrtletí oznámený v létě tak znamená rekordní recesi s mírným oživením druhého pololetí.

Německo: Hrubý domácí produkt (2Q 2020, mezikvartální změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní efekt a rozdílný počet pracovních dnů) 

Skutečnost
:  - 10,1 % (rekordní pokles od zahájení měření statistika Německa v roce 1970)    
Očekávání
:     - 9,0 %    
Předchozí
:      - 2,0 % (revize z - 2,2 %)

Německo: Hrubý domácí produkt
 (2Q 2020, meziroční změna, očištěno o rozdílné ceny a rozdílný počet pracovních dnů)

Skutečnost
: - 11,7 %
Očekávání
:  - 11,3 %
Předchozí
:     - 2,3 %

Rozbor
: Mezikvartální i meziroční poklesy značně překonaly pády hospodářství z dob světové finanční a hospodářské krize v letech 2008 a 2009. Tehdy v prvním čtvrtletí 2009 HDP Německa kleslo 4,7 % mezikvartálně, ve druhém kvartálu 2009 HDP oslabilo meziročně 7,9 %. Ekonomika značně oslabila podle statistického úřadu na pozadí oslabení klíčových složek ekonomiky, spotřeby domácností, investic a exportu, pokles tlumila dle očekávání spotřeba vlády. Podle statistického úřadu mezikvartální masivní pokles ekonomiky vyvolal pád exportu a importu zboží a služeb stejně jako spotřeby domácností, firemních investic do strojů a zařízení s tím, že vládní spotřeba během krize vzrostla a pád hospodářství snížila. 

Hodnocení
: Německá ekonomika oslabená obchodními válkami se potopila do recese, HDP rekordně kleslo podobně v jako jiných evropských hospodářství, víc než ve světové finanční a hospodářské krizi 2008 - 2009. První čtvrtletí stlačil do silného poklesu březen, kdy se ekonomika začala uzavírat. Taky ve druhém kvartálu, který ukázal plnou sílu recese slábla spotřeba domácností, investice firem i zahraniční poptávka a export ve spojení s nejistotou a obavami ekonomických subjektů. V dubnu uzavření hospodářství bylo mnohem silnější a její otevírání v květnu a červnu velmi pozvolné, proto za druhý kvartál tak jako v jiných ekonomikách českou a americkou nevyjímaje uvidíme velmi ošklivé propady se zlepšením až ve druhém pololetí.

Dopad na trhy
: Generačně rekordně katastrofální data byla dopředu očekávána a i když výsledky jinak špatné pro akcie a euro a dobré pro dluhopisy byly ještě poněkud horší, než se čekalo, na trhu už se dílčí odchylka tolik neprojevila. Hlavní akciový index německé burzy DAX po zprávě oslabil 1,5 % a euro k dolaru rostlo 0,7 %.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby