Akcie

Makroekonomické události eurozóna: Index ZEW sentimentu očekávání v srpnu nečekaně prudce klesl, zůstává robustní, značný růst hodnocení současné situace pokračuje, mírně za očekáváním

Čtvrtek 12. srpen 2021 22:04

V srpnu v Německu vůči červenci 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti nečekaně ostře kleslo. Hodnocení současné situace ale opět značně vzrostlo a vykazuje celkově opatrně zlepšené hladiny. Index ZEW sentimentu ek. očekávání klesl na 40,4 bodů z 63,3 bodů v červenci, trh čekal jeho mnohem menší pokles na 56,7 bodů. Index ZEW sentimentu současné ek. situace opět významně vzrostl na 29,3 bodů z 21,9 bodů v červenci, trh čekal jeho o něco silnější růst na 30,0 bodů. Vůči červenci optimismus s výhledem k začátku roku 2022 prudce klesl, to je dáno jednak dravým posilováním hodnocení současné situace, podle institutu ZEW ale jde rovněž o obavu z možné 4. koronavirové vlny a rovněž ze zpomalení ekonomického růstu hlavního obchodního partnera Německa Čínské lidové republiky. Hodnocení současné situace souvisí s ústupem koronavirové pandemie a otevíráním ekonomik. Ekonomická slabost je způsobena pandemií obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto roce souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a omezením vlivu koronaviru a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničených ekonomik centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou růst nadějí, že význam viru bude konečně již v roce 2021 s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských a kongresových volbách.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (8 2021, body)

Skutečnost
:    40,4
Očekávání
:     56,7
Předchozí
:      63,3

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace
 (8 2021, body)

Skutečnost:  29,3
Očekávání
:    30,0 
Předchozí
:     21,9

V srpnu v Německu vůči červenci 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti nečekaně ostře kleslo. Hodnocení současné situace ale opět značně vzrostlo a vykazuje celkově opatrně zlepšené hladiny. Vůči červenci optimismus s výhledem k začátku roku 2022 prudce klesl, to je dáno jednak dravým posilováním hodnocení současné situace, podle institutu ZEW ale jde rovněž o obavu z možné 4. koronavirové vlny a rovněž ze zpomalení ekonomického růstu hlavního obchodního partnera Německa Čínské lidové republiky. Hodnocení současné situace souvisí s ústupem koronavirové pandemie a otevíráním ekonomik. Ekonomická slabost je způsobena pandemií obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto roce souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a omezením vlivu koronaviru a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničených ekonomik centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou růst nadějí, že význam viru bude konečně již v roce 2021 s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských a kongresových volbách.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web