Akcie

Makroekonomické události eurozóna: Indexy podnikatelského klimatu Německa Ifo v únoru vzrostly nad očekávání

Pondělí 22. únor 2021 22:46

Indexy podnikatelského klimatu Německa Ifo v únoru k lednu vzrostly nad očekávání. V Německu v únoru vůči lednu index Ifo vzrostl víc, než se čekalo, hlavně proto, že očekávání vzrostla značně víc, než se čekalo a taky proto, že hodnocení současné situace vůči lednu drobně nekleslo jak se čekalo, ale posílilo. Index Ifo poklesem zůstává blízko hladin předkoronavirového šoku hlavně kvůli zvýšeným očekáváním, která ještě v září byla na maximu od konce roku 2018. Naopak hodnocení současné situace stále zůstává velmi oslabeno. Index Ifo vzrostl na 92,4 bodů z lednových 90,3 bodů (revize z 90,1 bodů), značně víc, než se čekalo. Trh čekal jeho pouze drobný růst jen na 90,5 bodů. Podindex očekávání vzrostl na 94,2 bodů z 91,5 bodů v lednu (revize z 91,1 bodů), značně víc, než trh, který čekal jen jeho malý růst na 91,8 bodů. Podindex současné situace vzrostl na 90,6 bodů z 89,2 bodů v lednu, nečekaně, protože trh čekal jeho malý pokles na 89,0 bodů. Na největší evropskou ekonomiku doléhá celoevropský obnovený vzestup infekcí koronaviru a s tím spojený útlum sentimentu a ekonomické aktivity spojený i s přivíráním sektorů hospodářství. Uzavírání ekonomiky ale není jednotné a souvislé a navíc firmy i domácnosti se koronavirovému vývoji více přizpůsobují. Celkově však se firemní sentiment i ekonomická aktivita oživují a zvedají z úderu jarního koronavirového šoku a z jejich hlubokého dubnového dna zejména s podporou očekávání firem, která překonala výhledy posledních let tehdy dominantně zatížené pro změnu obchodními válkami a odchodem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie. Hodnocení současné situace přes značné zlepšení posledního půlroku celkově zůstává velmi slabé. V součtu firemní klima zůstává stále značně oslabeno, ale již v okolí slabosti před úderem koronaviru. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání účinné vakcíny již od příštího roku, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Rizikem je sílící euro.

Německo: Index Ifo firemního klimatu (2 2021, v bodech)

Skutečnost
: 92,4
Očekávání
:  90,5
Předchozí
:   90,3  (revize z 90,1)

Německo: Index Ifo současné situace
 (2 2021, v bodech)

Skutečnost
: 90,6
Očekávání
:  89,0
Předchozí
:   89,2

Německo: Index Ifo očekávání
 (2 2021, v bodech)

Skutečnost
: 94,2
Očekávání
:  91,8
Předchozí
:   91,5 (revize z 91,1)

Rozbor
: Indexy podnikatelského klimatu Německa Ifo v únoru k lednu vzrostly nad očekávání. V Německu v únoru vůči lednu index Ifo vzrostl víc, než se čekalo, hlavně proto, že očekávání vzrostla značně víc, než se čekalo a taky proto, že hodnocení současné situace vůči lednu drobně nekleslo jak se čekalo, ale posílilo. Index Ifo poklesem zůstává blízko hladin předkoronavirového šoku hlavně kvůli zvýšeným očekáváním, která ještě v září byla na maximu od konce roku 2018. Naopak hodnocení současné situace stále zůstává velmi oslabeno. 

Z pohledu sektorů německé ekonomiky ve zpracovatelském průmyslu sentiment k lednu vzrostl na maximum od listopadu 2018, když očekávání jsou poblíž maxim roku 2018 kdy je srážely obchodní války Spojených států amerických se svými obchodními partnery a taky odchod Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie. Kvůli stále z historického pohledu velmi slabému hodnocení současné situace ale celkový firemní sentiment zpracovatelského průmyslu zůstává oslaben, přestože od poloviny roku 2020 soustavně oba ukazatele rostou a jsou již nad svými předkoronavirovými hladinami. Ve službách zůstává vůči době před koronavirem hodnocení současnosti dlouhodobě značně oslabeno, tím i jejich celkový sentiment, přestože očekávání alespoň na čas dorovnalo ztrátu koronavirového šoku. Podle institutu situace zůstává těžká v pohostinství. Poprvé ale odvětví turistiky vykazuje opatrný optimismus s ohledem na nadcházející sezónu dovolených. Podobná situace firemní sentimentu jako ve služnách je i v obchodu (velkoobchod a maloobchod) včetně jeho hodnocení očekávání i současné situace. Tyto ukazatele se již pohybovaly blízko předkoronavirových úrovní, na přelomu roku ale s další koronavirovou vlnou opět povážlivě ztrácí hodnocení současné situace a tím i celokový firemní sentiment tohoto sektoru. Ve stavebnictví sentiment po koronavirovém dnu posílil hlavně díky zlepšení očekávání, celkově však sentiment hlavně kvůli dlouhodobě velmi slabému očekávání zůstává nízko, hodnocení současné situace je na minimu od roku 2017, přesto solidní. 

Hodnocení
: Indexy podnikatelského klimatu Německa Ifo v únoru k lednu vzrostly nad očekávání. V Německu v únoru vůči lednu index Ifo vzrostl víc, než se čekalo, hlavně proto, že očekávání vzrostla značně víc, než se čekalo a taky proto, že hodnocení současné situace vůči lednu drobně nekleslo jak se čekalo, ale posílilo. Index Ifo poklesem zůstává blízko hladin předkoronavirového šoku hlavně kvůli zvýšeným očekáváním, která ještě v září byla na maximu od konce roku 2018. Naopak hodnocení současné situace stále zůstává velmi oslabeno. 

Na největší evropskou ekonomiku doléhá celoevropský obnovený vzestup infekcí koronaviru a s tím spojený útlum sentimentu a ekonomické aktivity spojený i s přivíráním sektorů hospodářství. Uzavírání ekonomiky ale není jednotné a souvislé a navíc firmy i domácnosti se koronavirovému vývoji více přizpůsobují. Celkově však se firemní sentiment i ekonomická aktivita oživují a zvedají z úderu jarního koronavirového šoku a z jejich hlubokého dubnového dna zejména s podporou očekávání firem, která překonala výhledy posledních let tehdy dominantně zatížené pro změnu obchodními válkami a odchodem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie. Hodnocení současné situace přes značné zlepšení posledního půlroku celkově zůstává velmi slabé. V součtu firemní klima zůstává stále značně oslabeno, ale již v okolí slabosti před úderem koronaviru. 

Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání účinné vakcíny již od příštího roku, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Rizikem je sílící euro. 

Dopad na trhy
: Zpráva příjemně překvapila a je tak příznivá pro akcie a euro a nepříznivá pro dluhopisy, i když trvalejší slabost sentimentu firem Německa má na trhy opačný dopad. Po ní euro k dolaru získalo 0,4 %. Hlavní index německé burzy DAX po datech sílíl 0,6 %, i když chvílemi byl zisk o 0,4 % větší.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby