Akcie

Makroekonomické události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová potvrdila pokračování silně expanzivní monetární politiky, nepřekvapila

Pondělí 22. únor 2021 22:53

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila pokračování silně expanzivní monetární politiky. Ani jinými komentáři ve vystoupení nepřekvapila. Plně otevřené kohoutky levných peněz ECB nechá podle svých závazků otevřeny minimálně do března 2022, což je termín minimální doby koronavirého nouzového porgramu kvantitativního uvolňování (PEPP). Další programy kvantitativního uvolňování a nulové úrokové sazby budou trvat ještě déle.

Vystoupení prezidentky Evropskpé centrální banky Christine Lagardeové na téma Investování do naší klimatické, sociální a ekonomické odolnosti: Jaké jsou priority hlavní politiky? na zahajovacím plenárním zasedání týdne 2021 Evropského parlamentu

Rozbor, důležité komentáře
:  Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila pokračování silně expanzivní monetární politiky. Lagardeová zdůraznila důležitost kooperace a přizpůsobení fiskální, monetární, kontrolní a regulační politiky a zaměřila se jako v minulosti na dvě výzvy současnosti a budoucnosti: podporu a transformaci ekonomiky. Transformace ekonomiky v pojetí Lagardeové resp. ECB zahrnuje hlavně dva pilíře, digitalizace a životního prostředí. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky
: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila pokračování silně expanzivní monetární politiky. Ani jinými komentáři ve vystoupení nepřekvapila. Plně otevřené kohoutky levných peněz ECB nechá podle svých závazků otevřeny minimálně do března 2022, což je termín minimální doby koronavirého nouzového porgramu kvantitativního uvolňování (PEPP). Další programy kvantitativního uvolňování a nulové úrokové sazby budou trvat ještě déle. 

Dopad na trhy
: Komentáře prezidentky ECB nepřekvapily, pokračující silně expanzivní monetární politika je příznivá pro akcie a dluhopisy, nepříznivá pro euro. Po vystoupení euro k dolaru lehce oslabovalo, pak ztrátu srovnalo a přešlo k tomu do drobného posílení. Hlavní akciový index Německa DAX po události rostl 0,3 %.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby