Další podobné články
Akcie / 26. únor 2021 23:18
Index ISM zpracovatelského průmyslu (2 2021, 1.3.), Index ISM služeb (2 2021, 3.3.), vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella (4.3.) a měsíční zpráva trhu práce (2 2021, 5.3.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne (1.-5.3) USA. Růst aktivity zpracovatelského průmyslu měl nepatrně zrychlit a růst aktivity služeb měl stagnovat na lednové úrovni, přičemž růst obou odvětví měly zůstat silné. Powell v nedávném projevu Kongresu USA potvrdil pokračování silné monetární expanze i optimismus oživení ekonomiky. Růst zaměstnanosti měl zrychlit.
Akcie / 26. únor 2021 23:15
Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (1.3.) a harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (2 2021, 2.3.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události České republiky týdne (1.-5.3.). Inflace eurozóny zůstává nízká, s tím souvisí pokračující velmi silná monetární expanze ECB, jejíž pokračování Lagardeová potvrdí či nepopře.
Akcie / 26. únor 2021 23:14
Hrubý domácí produkt (4Q 2020, 2.3., revize, struktura), míra nezaměstnanosti dle Českého statistického úřadu (1 2021, 4.3.) a míra nezaměstnanosti dle ministerstva práce a sociálních věcí (2 2021, 5.3.) jsou hlavní očekávané makroekonomické události týdne (1.-5.3.) České republiky. Ekonomika v prvních výsledcích 4. čtvrtletí sice vybředla z krize a recese prvního pololetí, ale od října se se hospodářství opět přivíralo a jeho slabost tak setrvávala. Nezaměstnanost na přelomu roku zesílila růst, ale zdá se však, že akcelerace slábnutí trhu práce souvisí hlavně se sezónními faktory. Trh práce zůstává silný.
Akcie / 26. únor 2021 23:13
Hlavní akciové indexy Spojených států amerických ve čtvrtek spadly. Hlavní akciový index USA Nasdaq Composite vykázal svůj největší denní procentuální pád za poslední 4 měsíce. Akcie firem technologického sektoru zůstávaly pod tlakem po růstu výnosů dluhopisů USA.
Akcie / 25. únor 2021 18:45
Prodeje nových rezidenčních domů USA v lednu opět silně rostly, o dost víc, než se čekalo. Prodeje nových rezidenčních domů USA v lednu v anualizovaném vyjádření vzrostly na 923 000, trh čekal jejich menší růst na 855 000. Navíc byl jejich prosincový růst značně navýšen na 885 000 z 842 000. Vůči prosinci tak vzrostly 4,3 %, trh čekal jejich růst 2,1 % po růstu 5,5 % (revize z růstu 1,6 %) v prosinci. Meziročně lednové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření vzrostly 19,3 %. Prodeje nových domů zůstávají velmi silné. Koronavirový šok amerického trhu domů se v segmentu nových domů příliš neprojevil. Naopak, březnový a dubnový útlum koronavirovým šokem tak spíše představoval pouze krátkou silnější korekci dlouhodobě solidního růstového trendu. Data prodejů dalších měsíců opět nečekaně prudce rostly významně nad dlouhodobý trend silného růstu. Letní prodeje trhu domů velikostí růstu zastínily jakékoliv růsty za posledních minimálně 20 let! Jiné segmenty trhu domů jako prodeje starších/existujících domů a zahájení resp. povolení staveb domů v koronavirovém šoku vykázaly ostřejší poklesy, ale poté, co se teprve sbíraly a doháněly ztráty tvrdého úderu v posledních měsících taky jako celý trh domů velmi silně rostou. Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. Další silné kvartály trhu domů by to měly potvrdit byť vzestup růstu případů koronaviru v USA může oživení brzdit.
Akcie / 25. únor 2021 18:41
Hrubý domácí produkt Německa, největší evropské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí nepatrně překonal očekávání. HDP mezikvartálně po očištění o rozdílné ceny, sezónní efekt a rozdílný počet pracovních dnů vzrostl o něco víc, než se čekalo, 0,3 %, vůči očekávání růstu 0,1 % tak jak bylo původně hlášeno po růstu 8,5 % ve třetím čtvrtletí v oživení po propadu ve čtvrtletí druhém (9,7 %) v důsledku první koronavirové vlny. Meziročně po očištění o rozdílné ceny a rozdílný počet pracovních dnů klesl o něco méně než se čekalo, 3,7 % vůči očekávání poklesu 3,9 % % jak bylo původně hlášeno po poklesu 4,0 % ve třetím čtvrtletí. V loňské roce pokles HDP meziročně po očištění o rozdílné ceny a rozdílný počet pracovních dnů byl potvrzen 5,3 % tak jako bylo hlášeno dle prvních výsledků 29.1. po růstu 0,6 % v roce 2019. Data potvrzují slabost ekonomiky, byť o něco méně, než se čekalo. Již dříve statistický úřad oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí oživení HDP sláblo kvůli druhé koronavirové vlně a uzavírkám ekonomiky uvalených ke konci roku. To podle statistického úřadu ovlivnilo hlavně spotřebu domácností, zatímco investice firem stavebnictví a export ekonomiku podporovaly. Detailní data struktury HDP navíc ukázala, že se zmírňovala recese firemních investic a exportu a taky zpracovatelského průmyslu a stavebnictví. V silné recesi trčely služby, zejména ty citlivé na sociální kontakt. Recese ekonomiky zahájená již prvním čtvrtletím se během prvního pololetí roku 2020 vystupňovala do obřích rozměrů v důsledku koronavirové krize, kdy státy musel zavírat ekonomiku s cílem dostat vir pod kontrolu. Od druhého pololetí s otevíráním hospodářství a extrémní expanzí monetární a fiskální politiky se vrací ekonomické oživení, které ale tlumí nové vlny poryvů případů koronaviru postihující opět hlavně služby citlivé na sociální kontakt (ubytovací a stravovací služby, doprava) a spotřebu domácností, ale již ne tolik zahraniční obchod propojený se zpracovatelským průmyslem. Vlády Evropské unie ve druhém pololetí vzdor koronaviru ponechaly volnost produkci továren i mezinárodnímu obchodu. Přesto data čtvrtého čtvrtletí resp. druhého pololetí znamenají pouze dílčí krytí ztráty prvního pololetí, ekonomika zůstává koronavirem velmi oslabena. Plné oživení ekonomiky by tak měly přinést účinné vakcíny až během tohoto roku.