Akcie

Makroekonomické události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová určitě pro druhé pololetí 2021 věští rychlé oživení ekonomiky

Úterý 4. květen 2021 22:29

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová řekla, že určitě ve druhém pololetí 2021 bude rychlé oživení ekonomiky. Nyní je podle bankéřky oživení hospodářství zpožděné. Vakcinační kampaň se ale podle Lagardeové rozjíždí, zrychluje a je efektivnější, než tomu bylo nedávno. Komentáře prezidentky nepřekvapují. Rychlé oživení ekonomiky může přinést útlum kvantitativního uvolňování ECB ještě ve druhém pololetí 2021, celkově však monetární politika zůstane ultraexpanzivní včetně nulových úrokových sazeb ještě mnoho let kvůli chronicky nízké inflaci.

Eurozóna: Rozhovor prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové CNBC

Rozbor, důležité komentáře
: Nyní je podle bankéřky oživení hospodářství zpožděné, ale nikoliv vykolejené. Je zpožděné, protože Evropa byla zasažena třítí vlnou viru. Ne přesně tím samým - tím, kterému říkáme anglická mutace, která tvrdě zasáhla většinu evropských zemí. Takže Evropa stále prochází některými uzavírkovými opatřeními. Ne tak tvrdými jako loni, stále ale zpomalují ekonomiku. Lagardeová ale vidí světlo na konci tunelu. Není ještě na dosah. Lagardeová řekla, že určitě ve druhém pololetí 2021 bude rychlé oživení ekonomiky. 

Existuje velmi silné odhodlání dosáhnout 70 % vakcinace před koncem léta. Je to něco, co je v dosažitelné. Vakcinační kampaň se ale podle Lagardeové rozjíždí, zrychluje a je efektivnější, než tomu bylo nedávno. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky
: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová řekla, že určitě ve druhém pololetí 2021 bude rychlé oživení ekonomiky. Nyní je podle bankéřky oživení hospodářství zpožděné. Vakcinační kampaň se ale podle Lagardeové rozjíždí, zrychluje a je efektivnější, než tomu bylo nedávno. Komentáře prezidentky nepřekvapují. Rychlé oživení ekonomiky může přinést útlum kvantitativního uvolňování ECB ještě ve druhém pololetí 2021, celkově však monetární politika zůstane ultraexpanzivní včetně nulových úrokových sazeb ještě mnoho let kvůli chronicky nízké inflaci. 

V širším kontextu je důvodem ultraexpanzivní monetární politiky koronavirová krize s nejistým průběhem pandemie s prudkou recesí v souvislosti s omezením ekonomické aktivity s cílem kontrolovat vir s tlakem na růst nezaměstnanosti a další pokles již tak nízké inflace. Na druhou stranu střednědobě banka počítá střednědobě s ekonomickým oživením eurozóny s podporou monetární a fiskální politiky, s oživením poptávky a ekonomiky a s redukcí uzavírek ekonomiky s vakcinačními programy a s omezením nejistoty. To by časem mohlo vést k redukci kvantitativního uvolňování a tedy k částečnému omezení ultraexpanzivní monetární politiky.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby