Akcie

Makroekonomické události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová vyhlíží rapidní oživení, jak se zvedne vakcinace

Úterý 4. květen 2021 22:30

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová řekla, že ekonomika eurozóny je nastavena na rapidní růst v druhém pololetí roku s tím jak nasazení vakcín vzroste a život se začne vracet k normálu. Komentáře prezidentky nepřekvapují. Rychlé oživení ekonomiky může přinést útlum kvantitativního uvolňování ECB ještě ve druhém pololetí 2021, celkově však monetární politika zůstane ultraexpanzivní včetně nulových úrokových sazeb ještě mnoho let kvůli chronicky nízké inflaci.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na bezpečnostním fóru Aspenu

Rozbor, důležité komentáře
: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová řekla, že ekonomika eurozóny je nastavena na rapidní růst v druhém pololetí roku s tím jak nasazení vakcín vzroste a život se začne vracet k normálu. Podle dostupných informací se zdá, že do konce června by mělo být vakcinováno 70 % populace přinejmenším jednou injekcí. Bankéřka dodala, že zatímco třetí vlna pandemie znamená rizika slabosti ekonomického růstu v krátkém období, vakcíny poskytují “světlo na konci tunelu”, takže není důvod vzdávat projekci ECB celoročního růstu ekonomiky 4 %. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky
: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová řekla, že určitě ve druhém pololetí 2021 bude rychlé oživení ekonomiky. Vakcinační kampaň se ale podle Lagardeové rozjíždí, zrychluje a je efektivnější, než tomu bylo nedávno. Komentáře prezidentky nepřekvapují. Rychlé oživení ekonomiky může přinést útlum kvantitativního uvolňování ECB ještě ve druhém pololetí 2021, celkově však monetární politika zůstane ultraexpanzivní včetně nulových úrokových sazeb ještě mnoho let kvůli chronicky nízké inflaci. 

V širším kontextu je důvodem ultraexpanzivní monetární politiky koronavirová krize s nejistým průběhem pandemie s prudkou recesí v souvislosti s omezením ekonomické aktivity s cílem kontrolovat vir s tlakem na růst nezaměstnanosti a další pokles již tak nízké inflace. Na druhou stranu střednědobě banka počítá střednědobě s ekonomickým oživením eurozóny s podporou monetární a fiskální politiky, s oživením poptávky a ekonomiky a s redukcí uzavírek ekonomiky s vakcinačními programy a s omezením nejistoty. To by časem mohlo vést k redukci kvantitativního uvolňování a tedy k částečnému omezení ultraexpanzivní monetární politiky.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby