Akcie

Makroekonomické události USA: Červnové prodeje starších/existujících domů prudce vzrostly a umazaly část ztrát koronavirového šoku, trh čekal ještě silnější růst

Úterý 28. červenec 2020 17:05

Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v červnu v anualizovaním vyjádření prudce vzrostly na 4 720 000 z 3 910 000 v květnu, trh čekal jejich vzestup dokonce až na 4 780 000. Meziměsíční růst 20,7 % tak nedosáhl na očekávaný růst 24,5 % po poklesu 9,7 % v květnu. Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i začátkem tohoto roku, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů ještě i v květnu během koronavirového šoku vykazoval oslabení, až v červnu ale zabral a prudkým růstem umazal část svých ztrát, byť o něco méně, než čekal trh. Další měsíce by měly potvrdit zlepšení s otevíráním ekonomiky, nízkými úrokovými sazbami a podpůrnými programy centrální banky a státu byť vzestup případů koronaviru zejmén a v jižních státech USA může oživení brzdit. Vedoucí představitelé Národní asociace obchodníků s nemovitostmi (NAR) nadále vyjadřují optimismus posílení prodejů starších/existujících domů do budoucna.

USA: Prodeje starších/existujících domů (6 2020, anualizovaně)

Skutečnost
: 4 720 000
Očekávání
:  4 780 000
Předchozí
:   3 910 000

USA: Prodeje starších/existujících domů
 (6 2020, anualizovaně, meziměsíční změna)

Skutečnost
:   20,7 %
Očekávání
:    24,5 %
Předchozí
:    - 9,7 %

Rozbor
: Meziroční pokles prodejů starších/existujících domů v anualizovaném vyjádření se v červnu snížil na 11,3 % (v červnu 2019 se anualizovaně prodalo 5 320 000 starších/existujících domů) z květnového dna 26,6 %. Data rovněž prozrazují pokles růstu cen starších nemovitostí, v červnu rostly 3,5 %. Jejich červnový meziroční růst byl stým růstovým měsícem v řadě. Ceny starších nemovitostí v červnu rostly ve všech sledovaných regionech USA. 

Nabídka nemovitostí na konci června, 1 570 000 vůči květnu vzrostla 1,3 %, meziročně ale spadla 18,2 % (1 920 000). Relativně vůči poptávce po nemovitostech klesla, neprodané nemovitosti představují nabídku 4,0 měsíce vůči 4,8 v květnu resp. 4,3 měsíce v červnu 2019. 

Podle Lawrence Yuna, hlavního ekonoma NAR, to vypadá, že růst prodejů starších/existujích domů bude udržitelný v mnoha měsících v budoucnu, pokud hypoteční úrokové sazby zůstanou nízké a růst zaměstnanosti bude pokračovat. 

Ceny nemovitostí si udržují růst, byť ten přece jen klesl. Podle Lawrence Yuna, hlavního ekonoma NAR ale růst cen nemovitostí by mohl být dále tažen konkurencí kupců a významně menší nabídce nemovitostí, která byla problematická ještě před koronavirovým šokem. 

Hodnocení
: Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i začátkem tohoto roku, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů ještě i v květnu během koronavirového šoku vykazoval oslabení, až v červnu ale zabral a prudkým růstem umazal část svých ztrát, byť o něco méně, než čekal trh. Další měsíce by měly potvrdit zlepšení s otevíráním ekonomiky, nízkými úrokovými sazbami a podpůrnými programy centrální banky a státu byť vzestup případů koronaviru zejmén a v jižních státech USA může oživení brzdit. Vedoucí představitelé Národní asociace obchodníků s nemovitostmi (NAR) nadále vyjadřují optimismus posílení prodejů starších/existujících domů do budoucna.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby