Akcie

Makroekonomické události USA: Fed dle očekávání nezměníl cíl hlavní úrokové sazby, implementoval změny cílů a strategie monetární politiky, zlepšil ekonomický výhled

Středa 16. září 2020 22:12

Federální rezervní systém, americká centrální banka, dle očekávání nezměnila cíl své hlavní úrokové sazby 0 - 0,25 %. V prohlášení Fed potvrdil, že se vedle  snahy cíle plné zaměstnanosti bude snažit “po nějaký čas” inflaci udržovat mírně nad 2 % s tím, že monetární politiku bude udržovat expanzivní tak dlouho, dokud cíl plné zaměstnanosti nebude naplněn a dokud inflace nestoupne na 2 % a nebude na dráze mírného přestřelování tohoto cíle po nějaký čas. Fed vedle toho vylepši makroekonomické projekce tím, že zvýšil výhled růstu hrubého domácího produktu a inflace a snížil očekávání nezaměstnanosti. Komentáře Fedu potvrzují silně expanzivní monetární politiku v nejbližších letech.

USA: Rozhodnutí Fed monetární politiky včetně cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate

Skutečnost
: 0 - 0,25 %
Očekávání
:  0 - 0,25 %
Předchozí
:   0 - 0,25 %

Rozbor, prohlášení k rozhodnutí, projekce, důležité komentáře
: V prohlášení Fed potvrdil, že se vedle snahy cíle plné zaměstnanosti bude snažit “po nějaký čas” inflaci udržovat mírně nad 2 % s tím, že monetární politiku bude udržovat expanzivní tak dlouho, dokud cíl plné zaměstnanosti nebude naplněn a dokud inflace nestoupne na 2 % a nebude na dráze mírného přestřelování tohoto cíle po nějaký čas. 

Fed vedle toho vylepši makroekonomické projekce tím, že zvýšil výhled růstu hrubého domácího produktu a inflace a snížil očekávání nezaměstnanosti. Pro roky 2020, 2021 a 2022 čeká Fed změnu HDP - 3,7 % (v červnové projekci - 6,5 %), 4,0 % (5,0 %) a 3,0 % (3,5 %), míru nezaměstnanosti 7,6 % (9,3 %), 5,5 % (6,5 %) a 4,6 % (5,5 %), změnu Indexu cen spotřebitelských výdajů 1,2 % (0,8 %), 1,7 % (1,6 %) a 1,8 % (1,7 %) a změnu Indexu spotřebitelských výdajů bez cen potravin a energií 1,5 % (1,0 %), 1,7 % (1,5 %) a 1,8 % (1,7 %). 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky
: Komentáře Fedu zásadněji nepřekvapují. Komentáře Fedu potvrzují silně expanzivní monetární politiku v nejbližších letech. Změny resp. vylepšení makroekonomické projekce základních agregátů hospodářství ukazuje, že letos by propad ekonomiky měl být výrazně menší, než se čekalo v červnu, tím i v dalších letech dohánění ztráty koronavirového šoku by mělo být poněkud pomalejší. Trh práce se má normalizovat už příští rok, výhled míry nezaměstnanosti je citelně menší než v červnu. Inflace by dle Fedu měla dále podstřelovat jeho inflační cíl ale hlavně letos méně než se čekalo. 

Dopad na trhy
: Příznivější makroekonomické projekce a trvale expanzivní monetární politika Fedu jsou hlavně příznivé zprávy pro akcie a spíše příznivé pro zlato a dluhopisy a spíše nepříznivé pro dolar. Po zprávě hlavní akciový index USA S&P 500 posílil 0,6 %, do konce obchgodníhjo dne ale zisky neudrželm, ztratil je a naopak vůči kotacím před rozhodnutím ztrácel 0,8 %. To může ukazovat na to, že příznivá překvapení pro akcie implementace uvolněné monetární politiky a zlepšení makroekonomických proměnných již byla započítána v cenách nebo že trh podstupuje výraznější korekci imunní vůči překvapením monetární politiky. Dolar k euru po zprávě získal 0,2 % a zlato k dolaru oslabovalo 0,2 %.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby