Akcie

Makroekonomické události USA: Fed úrokové sazby dle očekávání nezměnil, komentářem rovněž nepřekvapil, hlavní slovo má opět vir

Čtvrtek 30. červenec 2020 20:40

Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, podle očekávání cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate nezměnila a ponechala jej na hladině 0 - 0,25 %. Banka vůči prohlášení k předchozímu červnovému zasedání monetární politiky neučinila mnoho změn. Vedle toho, že reflektovala ekonomické oživení uvedla, že vývoj ekonomiky bude významně záviset na vývoji viru (zřejmě v reflexi rekordního růstu nemoci v jižních státech USA). Rovněž tak jak v červnu ujistila investory svou podporou ekonomiky.

USA: Rozhodnutí Fed monetární politiky včetně cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 

Skutečnost
: 0 - 0,25 %
Očekávání:  0 - 0,25 %
Předchozí
:   0 - 0,25 %

Rozbor, prohlášení k rozhodnutí, projekce, důležité komentáře
: Banka vůči prohlášení k předchozímu červnovému zasedání monetární politiky neučinila mnoho změn. Vedle toho, že reflektovala ekonomické oživení (s tím, že ekonomická aktivita a zaměstnanost stále značně zůstávají za úrovněmi před koronavirovým šokem ze začátku roku) uvedla, že vývoj ekonomiky bude významně záviset na vývoji viru (zřejmě v reflexi rekordního růstu nemoci v jižních státech USA). Rovněž tak jak v červnu ujistila investory svou podporou ekonomiky. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky
:  Rozhodnutí Fedu úrokových sazeb nepřekvapilo a ani komentáře k rozhodnutí bez větších změn příliš nepřekvapují. Červencové zasedání Fedu historicky přelomové zřejmě nebude, za kronik se ale zapíše reflexí, že hlavní slovo vývoje ekonomiky má opět koronavir. To souvisí s velkými nejistotami v budoucnu a samozřejmě trvající silnou monetární pomocí ekonomice. Monetární politika bude stále velmi podpůrná v podobě pokračování kvantitativního uvolňování a dlouhodobě nulových úrokových sazeb. 

Dopad na trhy
: Pesimističtější komentáře Fedu naplněné větší nejistotou s potvrzení dlouhodobé ještě silnější pomoci ekonomice je hlavně příznivý pro zlato a dluhopisy, nepříznivý pro dolar a smíšený pro akcie. Tomu odpovídalo i obchodování hlavního akciového indexu americké burzy S&P 500 po zprávě chvílemi rostl až 0,6 %, během následujícího dne ale naopak přešel do ztrát vůči kotacím před rozhodnutím Fedu až 1,4 % aby poté ztrátu narovnal na pouhou 0,1 %. 

Dolar k euru během čtvrtku rostl 0,5 %, později ale vůči kotacím před rozhodnutím Fedu ztrácel 0,1 % blízko svých více než dvouletých minim. Dolar je dílčí obětí politiky nízkých úrokových sazeb. USA dlouhodobě vůči hlavním ekonomikám byly schopné udržovat úrokový diferenciál, teď však trvale nulové úrokové sazby kopírují monetární politiku eurozóny či Japonska. Rovněž americkou ekonomiku drtí rekordní vzestup nemoci koronaviru, navíc nemůže těžit ze svého postavení měny jistoty, neboť trh věří, že vakcíny koronavir dostanou příští rok pod kontrolu.

Zlato bezprostředně po rohodnutí Fedu vzlétlo do zisku 1,1 % hlavně s vidinou dlouhodobě nízkých úrokových sazeb srážejících dolar a limitujících převod kapitálu do depozit a rovněž slibujících větší objem kapitálu do komodit a tím přepsalo svůj absolutní cenový rekord, později ale vůči kotacím před rozhodnutím Fedu ztrácelo 0,7 %.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby