Akcie

Makroekonomické události USA: Guvernér Fedu Powell přidal optimismu ekonomického vývoje

Pondělí 3. květen 2021 23:34

Guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powell přidal optimismu ekonomického vývoje. “Dosahujeme reálného pokroku.” Podle Powella ekonomický výhled USA se jasně zlepšil. Komentáře potvrzují zlepšení ekonomického vývoje a další stupeň, možná poslední předtím, než Fed začně signalizovat první útlum ultraexpanzivní monetární politiky.

USA: Vystoupení guvernéra Fedu Jerome Powella na téma Vývoj společnosti ve Washingtonu D.C.

Rozbor, důležité komentáře
: Powell přidal optimismu ekonomického vývoje. “Dosahujeme reálného pokroku.” Podle Powella ekonomický výhled USA se jasně zlepšil. Guvernér v projevu dále zmínil, že dopad pandemie byl zvlášť těžký pro nízkopříjmové skupiny obyvatelstva resp. pro lidi barevné pleti a malé firmy, podobně i oživení těchto ekonomických skupin obyvatelsta patří k nejpomalejším.  

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky
: Komentáře potvrzují zlepšení ekonomického vývoje a další stupeň, možná poslední předtím, než Fed začně signalizovat první útlum ultraexpanzivní monetární politiky.

Fed potvrzuje trvání silně expanzivní monetární politiky v nejbližších letech včetně nulových úrokových sazeb. Jednou z prvních fází redukce ultraexpanzivní monetární politiky bude rétorika útlumu kvantitativního uvolňování, která přijde s pokroky k cílům Fedu plné zaměstnanosti a inflaci 2 %. Tento jev by mohl nastat již ve druhém pololetí 2021. Úrokové sazby u nuly chce ale Fed držet minimálně několik let. 

Důvodem pokračující bezprecedentní monetární expanze jsou stále koronavirem ochromené ekonomika a trh práce. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky přináší růst inflačních očekávání a tlaků, o kterém centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, říká, že bude jen krátkodobý a že se inflace po očekáváném růstu vrátí k jejímu cíli 2 %. Proto Fed zůstává s ohledem na inflaci klidný a současné téměř nulové úrokové sazby tak chce bez ohledu na očekávaný růst inflace držet do doby dosažení jeho druhého cíle, plné zaměstnanosti, který vzhledem k řadě mimořádně mohutných prorůstových stimulů a v současnosti nestandardní dočasné povaze nezaměstnanosti (její velká část je dočasná kvůli stále značně zavřeným odvětvím služeb citlivých na sociální kontakt, pohostinství, ubytovací služby, doprava, cestovní ruch, rekreace, volný čas a rovněž kvůli zavřeným školám suspendujících ze zaměstnání rodiče dětí) může být naplněn brzy, možná už koncem roku 2021, s předpokladem účinné rychlé plošné vakcinační kampaně vedoucí k omezení koronavirové pandemie a otevírání obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky. Ještě dříve bude zahájen první krok redukce ultraexpanzivní monetární politiky Fedu, snížení objemu kvantitativního uvolňování v podobě omezení nákupu cenných papírů, a to již ve druhém pololetí 2021 s předpokládaným významnějším posunem zmírnění slabosti trhu práce.

Dopad na trhy
: Komentáře sílícího optimismu ekonomiky Fedu a tím i signálem brzkého útlumu monetární politiky jsou příznivé pro dolar, méně již pro akcie a jsou nepříznivé pro dluhopisy a zlato, i když ultraexpanzivní monetární politika zůstane přítomna trvaleji, což je příznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a nepříznivé pro dolar. Po zprávě hlavní akciový index USA S&P 500 lehce odepsal 0,2 %, dolar k euru a zlato nepatrně rostly.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby