Akcie

Makroekonomické události USA: Guvernér Fedu Powell vystoupením nepřekvapil, když řekl, že ekonomický výhled je mimořádně nejistý, závisí hlavně na kontrole viru a na podpoře ekonomiky, její pokračování potvrdil

Úterý 30. červen 2020 20:00

Guvernér americké centrální banky, Federálního rezervního systému Jerome Powell ve vystoupení v americkém Kongresu nepřekvapil, když řekl, že ekonomický výhled je mimořádně nejistý, závisí hlavně na kontrole viru a na podpoře ekonomiky. Plné oživení ekonomiky je dle Powella nepravděpodobné, dokud lidé nebudou mít důvěru, že je bezpečné zapojit se do širokého spektra aktivit. Powell reflektoval i ekonomické oživení s otevíráním ekonomiky, z projevu ale vyznělo, že dispečerský post ekonomiky stále pevně třímá nový koronavirus způsobující nemoc Covid-19. Navíc Powell potvrdil že významná slabost včetně trhu práce ekonomiky přes oživení aktivity druhé poloviny jara trvá. Komentáře potvrzují, že Fed bude nadále ekonomiku podporovat ultraexpanzivní monetární politikou vzhledem k její vyjímečné slabosti, tím víc, že hrozba koronaviru trvá.

USA: Vystoupení guvernéra americké centrální banky, Federálního rezervního systému Jerome Powella ve Výboru finančních služeb Sněmovny reprezentantů Kongresu USA ve Washingtonu D.C.

Rozbor, důležité komentáře
: Guvernér řekl, že ekonomický výhled je mimořádně nejistý, závisí hlavně na kontrole viru a na podpoře ekonomiky. Plné oživení ekonomiky je dle Powella nepravděpodobné, dokud lidé nebudou mít důvěru, že je bezpečné zapojit se do širokého spektra aktivit. Powell reflektoval i ekonomické oživení s otevíráním ekonomiky, z projevu ale vyznělo, že dispečerský post ekonomiky stále pevně třímá nový koronavirus způsobující nemoc Covid-19. Navíc Powell potvrdil že významná slabost ekonomiky včetně trhu práce přes oživení aktivity druhé poloviny jara trvá. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky
: Jerome Powell ve vystoupení v americkém Kongresu nepřekvapil. Komentáře potvrzují, že Fed bude nadále ekonomiku podporovat ultraexpanzivní monetární politikou vzhledem k její vyjímečné slabosti, tím víc, že hrozba koronaviru trvá. 

Dopad na trhy
: Komentáře potvrzující ultraexpanzivní monetární politiku jsou příznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a nepříznivé pro dolar. V úterý, kdy Powell vystoupil s projevem, jehož text byl ale zveřejněn již v pondělí večer hlavní index americké burzy S&P 500 zpevňuje 0,8 %, dolar k euru stagnuje a zlato roste 0,7 %.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby