Akcie

Makroekonomické události USA: HDP (2Q) rekordně propadl, poněkud méně, než se čekalo, recese potvrzena

Pátek 31. červenec 2020 18:22

Ve Spojených státech amerických ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt klesl rekordně, poněkud méně než čekalo. Dva kvartály po sobě klesající HDP tak zpečetil ekonomickou recesi, poprvé od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Data prvního čtvrtletí zobrazila první úder koronavirové krize, kdy zrádný virus uzavíral ekonomickou aktivitu v posledním měsíci čtvrtletí, tj. v březnu. Přesto prudká brzda jediného měsíce poslala kvartálně ekonomiku do ostrého poklesu. Druhý kvartál již ukazuje plnou hloubku hospodářské katastrofy. Uzavírka hospodářství vrcholila v dubnu a ani jeho postupné otevírání v dalších měsících výsledek druhého kvartálu příliš nezachránila. HDP oslabil 32,9 % po poklesu 5,0 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal jeho méně rekordní pokles, 34,1 %. Propadly téměř všechny hlavní komponenty domácí poptávky, spotřeba domácností, zejména služeb, investice firem rezidenční i nerezidenční, firemní investice do zásob a taky export. Pád importu technicky pokles mírně tlumil stejně jako zvýšená spotřeba federální vlády. Od druhého pololetí s otevíráním hospodářství a extrémní expanzí monetární a fiskální politiky se vrací ekonomické oživení, které ale tlumí nové poryvy případů koronaviru. Plné oživení ekonomiky by tak měly přinést účinné vakcíny až od příštího roku.

USA: Hrubý domácí produkt  (2Q, anualizovaná mezikvartální změna)

Skutečnost
:  - 32,9 %
Očekávání
:   - 34,1 %
Předchozí
:     - 5,0 %

Rozbor
: Americká ekonomika oslabila  rekordně, poněkud méně, než čekal trh. Na bázi anualizované mezikvartální změny propadly téměř všechny hlavní komponenty domácí poptávky, hlavně spotřeba domácností, 34,6 % po poklesu 6,9 % v prvním čtvrtletí zejména služeb, které klesly 43,5 % po poklesu 9,8 % v prvním kvartálu (nejvíce segment zdravotní péče) i zboží s poklesem 11,3 % po růstu 0,1 % v předchozím čtvrtletí (nejvíce oděvy a obuv).

Pádu nezůstaly ušetřeny ani investice firem, jež oslabily 49,0 % po poklesu 9,0 % v prvním čtvrtletí, rezidenční investice se prezentovaly propadem 38,7 % po růstu 19,0 % v prvnímn kvartálu (ten primárně reflektoval pokles nového rodinného bydlení) i nerezidenční investice s pádem 27,0 % po poklesu 6,7 % v prvním čtvrtletí (hlavně byl vidět pokles investic do vybavení sektoru dopravního vybavení), firemní investice do zásob (nejvíce v maloobchodě pod vedením automobilových dealerů).

Export zkolaboval 64,1 % po poklesu 9,5 % v prvním čtvrtletí, zejména zboží (nejvíce klesl vývoz investičního/kapitálového zboží). Pád importu technicky pokles mírně tlumil stejně jako zvýšená spotřeba federální vlády, jež posílila 17,4 % po růstu 1,6 % v prvním čtvrtletí.

HDP meziročně, v mezinárodně srovnávané stastistice, ve druhém čtvrtletí klesl 9,5 % po růstu 0,3 % v prvním čtvrtletí. 

Hodnocení
: Ve Spojených státech amerických ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt klesl rekordně, poněkud méně než čekalo. Dva kvartály po sobě klesající HDP tak zpečetil ekonomickou recesi, poprvé od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. 

Propadly téměř všechny hlavní komponenty domácí poptávky, spotřeba domácností, zejména služeb, investice firem rezidenční i nerezidenční, firemní investice do zásob a taky export. Pád importu technicky pokles mírně tlumil stejně jako zvýšená spotřeba federální vlády. Od druhého pololetí s otevíráním hospodářství a extrémní expanzí monetární a fiskální politiky se vrací ekonomické oživení, které ale tlumí nové poryvy případů koronaviru. Plné oživení ekonomiky by tak měly přinést účinné vakcíny až od příštího roku.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby