Akcie

Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v březnu vzrostl nečekaně prudce, růst aktivity rekordně velmi silný

Středa 7. duben 2021 16:23

Index ISM služeb v březnu vzrostl nečekaně prudce na své historicky rekordní maximum (data sestavována od roku 1997) z únorového minima od května 2020. Růst aktivity raketově akceleroval ze solidního na velmi silné tempo. Index vzrostl na 63,7 bodů z 55,3 bodů v únoru, trh čekal jeho silné zvýšení ale o dost méně, než se čekalo, jen na 59,0 bodů. Růst aktivity služeb měl v únoru dle trhu zrychlit ze solidní rychlosti (nejnižší od května 2020, kdy odvětví ještě setrvávalo v robustní recesi) na silné tempo, ve skutečnosti aktivita odvětví v březnu již rostla velmi rychle a to rekordně. Ekonomika opět na pozadí progresivní vakcinační kampaně a útlumu pandemie otevírá a aktivitu akceleruje hlavně dominantní odvětví ekonomiky, domácí odvětví služeb citlivé na sociální kontakt a taky trh práce a tím i celé hospodářství.

USA - Index ISM služeb (3 2021, body)

Skutečnost: 63,7 (historický rekord)
Očekávání
:  59,0
Předchozí
:   55,3 (minimum od 5 2020 45,4)

Rozbor:  Index ISM služeb v březnu vzrostl nečekaně prudce na své historicky rekordní maximum (data sestavována od roku 1997) z únorového minima od května 2020. Růst aktivity raketově akceleroval ze solidního na velmi silné tempo. Růst aktivity služeb měl v únoru dle trhu zrychlit ze solidní rychlosti (nejnižší od května 2020, kdy odvětví ještě setrvávalo v robustní recesi) na silné tempo, ve skutečnosti aktivita odvětví v březnu již rostla velmi rychle a to rekordně. 

Vůči únoru na své historicky rekordní maximum (statistiky od roku 1997) prudce vzrostly růsty produkce a nových objednávek na velmi silné tempo, když v únoru jejich produkce rostla solidně a nové zakázky pomalu. Růst nevyřízených zakázek se v březnu vůči únoru snížil ze solidního tempa na nízké. Růst zaměstnanosti vzrostl ze slabé rychlosti na silnou.

Zpožďování dodacích termínů se vůči únoru opět natáhlo, tentokrát mírně a zůstalo velmi silné. Prodlužování dodacích lhůt je hlavně způsobeno kvůli výpadkům dodavatelskoodběratelských vazeb v důsledku pandemie nemoci Covid-19. Narušení nabídkových kanálů hlavně v podobě dopravních komplikací v důsledku pandemie bylo navíc na podzim a v zimě přiživené další růstovou koronavirovou vlnou. Omezení strany nabídky resp. produkčních kapacit, se projevují nedostatkem materiálů, potížemi v logistice a lidských zdrojích, kdy trvalá omezení pro firmy v podobě vyčerpaných trhů práce doplnily během pandemie zdravotní absence zaměstnanců i místy volatilní počasí. Nabídkové tlaky doplňují poptávkové tlaky. Dílem se totiž stále promítá i otevírání, náběh a normalizace podmínek zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomiky do provozního tempa včetně pandemií zpožděné či pozastavené poptávky, takže dodací termíny již jsou více v souladu s ekonomickým cyklem a se současnou nabídkou a poptávkou. 

Růst cen rovněž zrychlil a zůstal prudký. 

Hodnocení
: Index ISM služeb v březnu vzrostl nečekaně prudce na své historicky rekordní maximum (data sestavována od roku 1997) z únorového minima od května 2020. Růst aktivity raketově akceleroval ze solidního na velmi silné tempo. Růst aktivity služeb měl v únoru dle trhu zrychlit ze solidní rychlosti (nejnižší od května 2020, kdy odvětví ještě setrvávalo v robustní recesi) na silné tempo, ve skutečnosti aktivita odvětví v březnu již rostla velmi rychle a to rekordně. Ekonomika opět na pozadí progresivní vakcinační kampaně a útlumu pandemie otevírá a aktivitu akceleruje hlavně dominantní odvětví ekonomiky, domácí odvětví služeb citlivé na sociální kontakt a taky trh práce a tím i celé hospodářství.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby