Akcie

Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v říjnu klesl víc, než se čekalo

Středa 4. listopad 2020 15:00

Index ISM služeb v říjnu klesl na 56,6 bodů z 57,8 bodů v září, trh čekal jeho pokles jen na 57,5 bodů. Růst aktivity služeb se tak vůči očekávání snížil ze silného zářijového tempa víc, zůstal však solidní. V ekonomice se tak opět patrně odráží další silná růstová vlna koronaviru dopadající útlumem hlavně na domácí odvětví služeb.

USA - Index ISM služeb (10 2020, body)

Skutečnost: 56,6
Očekávání
:  57,5
Předchozí
:   57,8

Rozbor: Růst aktivity služeb se tak vůči očekávání snížil ze silného zářijového tempa víc, zůstal však solidní. V ekonomice se tak opět patrně odráží další silná růstová vlna koronaviru dopadající útlumem hlavně na domácí odvětví služeb.

Růst nových zakázek byl v říjnu silný, zpomalil však z velmi silného zářijového tempa. Růst produkce služeb ze září v říjnu opadl, zůstal ale velmi silný. Objem nevyřízených zakázek vůči září naopak vzrostl ze slabého do solidního tempa. Zaměstnanosti v září po půl roce koronavirové kalvárie se poprvé vzepjala do růstu, byť malého, v předchozích měsících její pokles mírnil a v srpnu byl již nízký. V říjnu však její růst oslabil na minimum. 

Zpožďování dodacích termínů se s normalizací ekonomiky a sektoru během koronavirového šoku v posledních měsících, s výjimkou srpna snižovalo, což se potvrdilo i v září. V říjnu však opět vzrostlo, zůstalo však stále solidní. Dílem se totiž do něj stále promítá i náběh ekonomiky a služeb do provozního tempa, takže dodací termíny již jsou více v souladu s ekonomickým cyklem a se současnou nabídkou a poptávkou. 

Podle ředitele institutu ISM Anthony Nievese komentáře respondentů vůči firemním podmínkám a ekonomice jsou opatrně optimistické. Podle Nievese je nejistota kvůli pandemii, kapacitním omezením, logistice a volbám. 

Hodnocení:  Růst aktivity služeb se tak vůči očekávání snížil ze silného zářijového tempa víc, zůstal však solidní. V ekonomice se tak opět patrně odráží další silná růstová vlna koronaviru dopadající útlumem hlavně na domácí odvětví služeb.

Dopad na trhy
: Výsledky jsou pohledem nenaplnění očekávání příznivé pro dluhopisy a zlato a nepříznivé pro akcie a dolar. Celkově však silou dat stále informace mají na trhy dopad opačný. Po zprávě dolar k euru ztratil 0,2 %, zlato k dolaru zpevňovalo 0,2 %.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby