Akcie

Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v dubnu nečekaně a silně klesl, přesto růst aktivity zůstává velmi silný

Pondělí 3. květen 2021 23:32

Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v dubnu nečekaně a značně klesl z jeho březnového mnohaletého maxima. Rekordní růst aktivity odvětví z března tak v dubnu nečekaně a významně klesl, přesto zůstal velmi silný. Index klesl na 60,7 z 64,7 z březnových bodů, trh čekal jeho drobný růst na 65,0 bodů. Velmi silně přes meziměsíční pokles růstu stále rostou nové zakázky a produkce, naopak akceleroval rekordní velmi silný růst nevyřízených zakázek a velmi prudký růst cen vstupů. Přes drobný pokles růstu časů dodávek se stále prudce zpožďují dodací termíny. Rekordně nízké jsou i zásoby zákazníků. Sektorově velmi rychle roste aktivita většiny odvětví, po roce začíná dokonce růst i aktivita jednoho z odvětví-opozdilců, ropných a uhelných produktů. Data potvrzují expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To může být důvodem limitů růstu sektoru.

USA - Index ISM zpracovatelského průmyslu (4 2021, body)

Skutečnost: 60,7
Očekávání
:  65,0
Předchozí
:   64,7

Rozbor: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v dubnu nečekaně a značně klesl z jeho březnového mnohaletého maxima. Rekordní růst aktivity odvětví z března tak v dubnu nečekaně a významně klesl, přesto zůstal velmi silný. 

Velmi silně přes meziměsíční pokles růstu stále rostou nové zakázky a produkce, naopak akceleroval rekordní velmi silný růst nevyřízených zakázek a velmi prudký růst cen vstupů. Přes drobný pokles růstu časů dodávek se stále prudce zpožďují dodací termíny. Rekordně nízké jsou i zásoby zákazníků. Sektorově velmi rychle roste aktivita většiny odvětví, po roce začíná dokonce růst i aktivita jednoho z odvětví-opozdilců, ropných a uhelných produktů. 

Velmi silný růst nevyřízených zakázek z března v dubnu mírně akceleroval. Opět tak byl nejsilnější v historii (od začátku měření ukazatele od ledna 1993). Solidní růst nových exportních zakázek z března v dubnu lehce vzrostl.

Pokles zaměstnanosti ještě v září v nízké podobě pokračoval po 14nácté v řadě. Od prudkého propadu zaměstnanosti v dubnu 2020 v důsledku koronavirového šoku se poklesy každý měsíc poněkud zmírňovaly. Od prosince se vrátil její mírný růst, který se od té doby zvyšoval až na březnovou silnou rychlost, v dubnu se snížil na solidní rychlostní tempo. 

Zásoby odběratelů byly hodnoceny jako velmi nízké, opět nejvíc v historii od počátku sledování ukazatele v lednu 1997. Historicky nízké úrovně ukazatele trvají již devátý měsíc, což je příznivý signál růstu poptávky a produkce do budoucna. 

Prodlužování dodacích lhůt kvůli potížím dopravy a trhu práce v důsledku výpadků dodavatelskoodběratelských vazeb s pandemií nemoci Covid-19 a i v důsledku s následného oživení ekonomické aktivity v dubnu poněkud ustoupilo z březnových maxim, přesto zůstávalo prudké. To nicméně odpovídá otevírání a normalizaci podmínek zpracovatelského průmyslu a ekonomiky, kdy narušení nabídkových kanálů v důsledku pandemie doplňují poptávkové tlaky, což se projevuje zpožděním dodávek surovin, jejich zásob a oceněním, dopravními komplikacemi, trvalými omezeními pro firmy jsou pak zčásti vyčerpané trhy práce.  

Růst cen vstupů k březnu posílil a zůstal velmi prudký, v posledních třech měsících byl nejsilnější od července 2008, tedy od světové finanční a ekonomické krize 2008 - 2009. 

Všechny hlavní odvětvové skupiny vykazují expanzi, v březnu i včetně dlouhodobě slábnoucí produkce ropy a uhlí.

K hlavním výzvám průmyslníků vedle pokračující pandemie, s ní oživující poptávka, s tím související nedostatky kriticky základních materiálů a součástí, růst cen komodit, dále dopravní potíže s růsty časů dodávek i zpracování při dlouhodobém problému nedostatku pracovních sil spojený s pandemickými absencemi a dlouhodobé, nyní zvýrazněné potíže obsazování volných zaměstnaneckých pozic.

Hodnocení
: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v dubnu nečekaně a značně klesl z jeho březnového mnohaletého maxima. Rekordní růst aktivity odvětví z března tak v dubnu nečekaně a významně klesl, přesto zůstal velmi silný. 

Velmi silně přes meziměsíční pokles růstu stále rostou nové zakázky a produkce, naopak akceleroval rekordní velmi silný růst nevyřízených zakázek a velmi prudký růst cen vstupů. Přes drobný pokles růstu časů dodávek se stále prudce zpožďují dodací termíny. Rekordně nízké jsou i zásoby zákazníků. Sektorově velmi rychle roste aktivita většiny odvětví, po roce začíná dokonce růst i aktivita jednoho z odvětví-opozdilců, ropných a uhelných produktů.

Data potvrzují expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To může být důvodem limitů růstu sektoru. 

Dopad na trhy
: Data sice nečekaně oslabila, což je příznivé pro dluhopisy a zlato a nepříznivé pro akcie a dolar. Na druhou stranu, růst zpracovatelského průmyslu zůstává velmi silný což je příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro dluhopisy a zlato. Po zprávě hlavní index americké akciové burzy S&P 500 ztrácel 0,3 %, později se manko ke kotací před daty snížilo na 0,1 %. Dolar k euru ztrácel 0,1 % a zlato po výsledcích rostlo 0,3 %, aby později 2/3 tohoto zisku vůči kotacím před daty odepsalo.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby