Akcie

Makroekonomické události USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board v únoru vzrostl víc, než se čekalo

Úterý 23. únor 2021 21:49

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v únoru vzrostl víc, než se čekalo. Index vzrostl na 91,3 bodů z 88,9 bodů (revize z 89,3 bodů) v lednu, trh čekal jeho růst jen na 90,0 bodů. Vzestup spotřebitelské nálady byl způsoben na rozdíl od předchozích měsíců růstem podindexu současné situace, prvním po třech měsících poklesů na 92,0 bodů z 85,5 bodů (revize z 84,4 bodů) v lednu. Podindex očekávání drobně kĺesl na 90,8 bodů z 91,2 bodů (revize z 92,5 bodů) v lednu. V říjnu, listopadu a prosinci přes slibné signály zkoušek koronavirové vakcíny ale vzestup infekcí koronaviru a uzavírání ekonomik spotřebitelskou náladu opět přibrzdilo zpět k dlouhodobému průměru, na čemž mnoho nezměnilo ani prosincové a lednové drobné zlepšení. Index spotřebitelského sentimentu za maximy loňské zimy před úderem koronaviru zůstává značně oslaben. Oživení ekonomiky spojené s podporou ekonomiky státem a centrální bankou a robustním růstem akciových trhů by mělo spotřebitelskou morálku posilovat a podobně i pokles nebezpečí pandemie koronaviru v budoucnu vzhledem k očekávání účinné vakcíny již od tohoto roku. Na druhou stranu slabost ekonomiky a trhu práce a tím i příjmů na lidi bude ještě doléhat.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (2 2021, v bodech)

Skutečnost
:   91,3
Očekávání
:    90,0
Předchozí
:    88,9 (revize z 89,3)

USA: Index současné situace spotřebitelského sentimentu Conference Board
 (2 2021, v bodech)

Skutečnost
:   92,0
Očekávání
:      -
Předchozí
:     85,5 (revize z 84,4)

USA: Index očekávání spotřebitelského sentimentu Conference Board
 (2 2021, v bodech)

Skutečnost
:  90,8
Očekávání
:     -
Předchozí
:   91,2 (revize z 92,5)

Rozbor
: Zvýšená hodnocení současné situace respondentů se týkají hodnocení ekonomické situace a trhu práce. 

Lynn Franco, ředitel organizace Conference Board k výsledkům řekl, že obrat do růstu hodnocení současné situace po třech měsících naznačuje, že ekonomický růst dále neoslaboval. Podle něj přes menší pokles podindexu očekávání spotřebitelé celkově zůstávají ohledně výhledu příštích měsíců opatrně optimističtí. Za zmínku podle Franca stojí záměry dovolené, zvláště plány cestovat mimo USA a letecky, které vykázaly menší vzestup a které jsou připraveny se dále zlepšit s posílením úsilí vakcinace. 

Hodnocení
: Po dubnovém pádu spotřebitelské nálady a její květnové stabilizaci v červnu důvěra lidí vzrostla více než se čekalo s podporou hlavně silnějšího hodnocení současné situace i zlepšeních očekávání. V červenci a srpnu ale pád očekávání spojený s patrně s vzedmutím případů koronaviru hlavně v jižních státech USA nečekaně značně stáhl spotřebitelský sentiment do poklesu. Spotřebitelská nálada se tak přiblížila minimu hlavního koronavirového šoku z dubna. Za maximy zimy před úderem koronaviru zůstával velmi oslaben, přesto na hladinách dlouhodobého průměru. Září pak ukázalo razantní vzestup morálky domácností patrně s poklesem případů koronaviru a vědomím, že společnost nesnáze zvládnou i ekonomicky. V říjnu, listopadu a prosinci přes slibné signály zkoušek koronavirové vakcíny ale vzestup infekcí koronaviru a uzavírání ekonomik spotřebitelskou náladu opět přibrzdilo zpět k dlouhodobému průměru, na čemž mnoho nezměnilo ani prosincové a lednové drobné zlepšení. 

Index spotřebitelského sentimentu za maximy loňské zimy před úderem koronaviru zůstává značně oslaben, přesto na hladinách dlouhodobého průměru.

Oživení ekonomiky spojené s podporou ekonomiky státem a centrální bankou a robustním růstem akciových trhů by mělo spotřebitelskou morálku posilovat a podobně i pokles nebezpečí pandemie koronaviru v budoucnu vzhledem k očekávání účinné vakcíny již od tohoto roku. Na druhou stranu slabost ekonomiky a trhu práce a tím i příjmů na lidi bude ještě doléhat.

Dopad na trhy
: Data jsou příznivá pro akcie a dolar, nepříznivá pro zlato a dluhopisy. Současně s nimi vystoupil v Kongresu guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell, který prezentoval trvání expanzivní monetární politiku s příznivým výhledem ekonomiky, tedy příznivé komentáře pro akcie, dluhopisy a zlato a nepříznivé pro dolar. Po těchto událostech hlavní index americké burzy S&P 500 krátce ztratil 0,2 %, pak ale ztrátu dohnal a posiloval 1 %, později se jeho zisk snížil na polovinu. Dolar k euru ztrácel 0,1 % a zlato rostlo 0,3 % byť chvílemi byl jeho zisk dvojnásobný.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby