Akcie

Makroekonomické události USA: Indexy PCE v prosinci blízko očekávání trhu naznačily mírný vzestup inflace

Středa 26. únor 2020 23:08

Ve Spojených státech amerických v prosinci index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně vzrostl 0,3 % trh čekal jeho růst 0,2 % po růstu 0,1 % (revize z 0,2 %) v listopadu. Jeho meziroční růst vzrostl dle očekávání trhu na 1,6 % z 1,4 % (revize z 1,5 %) v listopadu. Jádrový index cen PCE (bez potravin a energií) meziměsíčně vzrostl 0,2 %, trh čekal jeho zvýšení 0,1 %. Jeho meziroční růst vzrostl dle očekávání trhu na 1,6 % z 1,5 % (revize z 1,6 %) v listopadu. Inflace měřená tímto ukazatelem přibližně odpovídá očekávání. Tato inflační série je slabá včetně její jádrové složky bez cen potravin a energií, podobně jako  v posledních měsících i Index produkčních cen (PPI), oba ukazatele ale začátkem roku vykázaly přiblížení inflace zpět k cíli centrální banky USA, Federálního rezervního systému, 2,0 %. Další inflační indikátor, Index spotřebitelských cen (CPI) kolísá blízko cíle centrální banky na anuální úrovni 2,0 %.

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen PCE, 12 2019, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,3 %
Očekávání
:    0,2 %
Předchozí
:     0,1 % (revize z 0,2 %)

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen PCE, 12 2019, meziroční změna)

Skutečnost:  1,6 %
Očekávání
:   1,6 %
Předchozí
:    1,4 % (revize z 1,5 %)

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen PCE bez cen potravin a energií, 12 2019, meziměsíční změna)

Skutečnost:  0,2 %
Očekávání
:   0,1 %
Předchozí
:    0,1 %

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen PCE bez cen potravin a energií, 12 2019, meziroční změna)

Skutečnost:   1,6 %
Očekávání
:    1,6 %
Předchozí
:     1,5 % (revize z 1,6 %)

Inflace měřená tímto ukazatelem přibližně odpovídá očekávání. Tato inflační série je slabá včetně její jádrové složky bez cen potravin a energií, podobně jako  v posledních měsících i Index produkčních cen (PPI), oba ukazatele ale začátkem roku vykázaly přiblížení inflace zpět k cíli centrální banky USA, Federálního rezervního systému, 2,0 %. Další inflační indikátor, Index spotřebitelských cen (CPI) kolísá blízko cíle centrální banky na anuální úrovni 2,0 %.

Tento ukazatel včetně její jádrové složky bez cen potravin a energií patří k nejvýraznějším signálům slabosti inflace. Aktuální anuální inflace dle tohoto ukazatele se pohybuje od 1,4 - 2,0 % včetně zmíněného inflačního jádra.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby