Akcie

Makroekonomické události USA: Lednová spotřebitelská inflace (CPI) blízko očekávání i cíle Fedu

Středa 11. březen 2020 23:55

V lednu ve Spojených státech amerických index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl 0,1 %, trh čekal jeho růst 0,2 %. Jeho meziroční růst vzrostl podle očekávání na 2,5 % z 2,3 % v prosinci. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií v lednu meziměsíčně vzrostl podle očekávání trhu 0,2 %. Na meziroční úrovni jeho růst stagnoval na prosincových 2,3 %, ač trh čekal jeho snížení na 2,2 %. Inflace v lednu byla blízko očekávání a současně i na úrovních jejího cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému.

USA: Index CPI (1 2020, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost
: 0,1 %
Očekávání
:   0,2 %
Předchozí
:    0,2 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií
 (1 2020, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost
: 0,2 %
Očekávání
:   0,2 %
Předchozí
:    0,1 %

USA: Index CPI
 (1 2020, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost
:  2,5 % (maximum od 10 2018)
Očekávání
:   2,5 %
Předchozí
:    2,3 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií
 (1 2020, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost
: 2,3 % 
Očekávání
:   2,2 %
Předchozí
:    2,3 %

Rozbor


Meziměsíční inflace
: Lednovou meziměsíční inflaci způsobil silnější růst cen kategorie bydlení 0,4 %, který vyvažoval zlevnění benzínu 1,6 % a tím i celé kategorie energií 0,7 %. 

Meziroční inflace
: Největší podíl na meziroční inflaci má tradičně kategorie bydlení (příspěvek 1,1 procentního bodu), dalšími hlavními kontributory inflace jsou kategorie zdravotní péče (příspěvek 0,4 procentního bodu), energie (příspěvek 0,4 procentního bodu) a potraviny (příspěvek 0,2 procentního bodu). 

Hodnocení
: Spotřebitelská inflace měřená indexem spotřebitelských cen CPI včetně svého jádra bez cen potravin a energií v lednu byla blízko očekávání a současně i na úrovních jejího cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. 

Inflace USA měřená indexem spotřebitelských cen CPI dlouhodobě kolísá kolem cíle Fedu 2 %. Celkově se stále pohybuje v blízkosti inflačního cíle Federálního rezervního systému, který s těmito daty může být spokojen. Jiná inflační data ale naznačují inflaci pod tímto cílem. Inflace není nebezpečná, centrální banka má ale obavu, že by mohla být příliš nízká. 

Obecně v průměru inflační data byla poslední kvartály převážně centrovaná pod cíl centrální banky USA, Federálního rezervního systému. Poslední data ale naznačují její dílčí vzestup a přilnutí k cíli Fedu. 

Jakkoliv útok epidemie obávaného nového koronaviru, tedy betakoronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové respirační onemocnění 2019 COVID-19 znamená vedle škod sociálních omezení ekonomické aktivity, dopad na cenovou hladinu je ještě méně predikovatelnější. Záležet bude hlavně na době trvání epidemie a jejím dopadu na ekonomickou aktivitu. Základní scénář trvání epidemie 1 - 2 kvartály by mohl vést k dílčím výkyvům inflace, které by ale měly být velmi krátkodobé. 

Inflace blízko cíle centrální banky a tedy blízko svého normálu je příznivou zprávou pro akcie, dolar, dluhopisy i zlato.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web