Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb (1 2021, meziměsíční změna)
Skutečnost: 5,3 %
Očekávání: 1,1 %
Předchozí: - 1,0 % (revize z - 0,7 %)
Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí (1 2021, meziměsíční změna)
Skutečnost: 5,9 %
Očekávání: 1,0 %
Předchozí: - 1,8 % (revize z - 1,4 %)
Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí a bez tržeb benzínových čerpadel (1 2021, meziměsíční změna)
Skutečnost: 6,1 %
Očekávání:
Předchozí: - 2,5 % (revize z - 2,1 %)
Rozbor: Meziročně v lednu růst maloobchodních tržby a tržeb stravovacích služeb se vznesl na 7,4 % z prosincového růstu 2,5 % (revize z 2,9 %), růst maloobchodních tržeb a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí vyskočil na 6,1% z 0,8 % v prosinci (revize z růstu 1,1 %) a růst maloobchodních tržeb a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí a prodejů benzínových čerpadel se vyhoupl na 7,6 % z 2,2 % v prosinci (revize z růstu 2,6 %).
V době prvního jarního koronavirového šoku maloobchodní tržby plošně prožívaly zdrcující propad. Naopak nadpřirozeně silně rostly prodeje potravin, vcelku normálově solidně prodeje eshopů tak jako v minulosti. Po tomto koronavirovém šoku druhou částí druhého čtvrtletí a začátkem třetího čtvrtletí se do růstového obratu dostávaly i tržby jiných kategorií maloobchodních tržeb. Oslabení spotřeby domácností v závěru roku potvrdilo pády prodejů kategorií elektroniky a vybavení spotřebičů domácností, dále prodejů stravovacích a nápojových služeb a prodejů obchodních domů, které nicméně slábnou strukturálně dlouhodobě s přechodem ekonomiky a prodejů do online verzí. Naopak trvale silně rostou v souvislosti s oživením trhu domů tržby kategorie stavební materiál, vybavení zahrady apod a taky tržby kategorie smíšeného zboží.
Hodnocení: Dubnový propad se zavřenými obchody a lidmi v karanténě a na vynucených dovolených znamenal absolutní dno, umístěné značně níže, než se čekalo. Do dalších měsíců s otevíráním ekonomiky se předpokládalo oživení spotřeby domácností, které v rapidní podobě přišlo nečekaně brzo, již květnu s klíčovou pomocí vzestupu prodejů automobilů. Červen, červenec, srpen, září a říjen květnové oživení potvrdily většinou značně nad očekáváním trhu, přestože část ekonomiky opět musela zavírat s obnovením případů nemoci Covid-19. Pandemie ale do začátku roku 2021neustupovala, lidé jsou ve větší míře nemocní, obchody jsou často zavřené a navíc lidé čelí ekonomické nejistotě jejich zranitelných zaměstnavatelů a tak oživení spotřeby domácností do konce roku bylo stále zranitelné a křehké. Navíc dobíhaly vládní podpory domácností. To se možná ukázalo za listopad a prosinec poklesem maloobchodních tržeb byť možná jde o korekci silných růstů spotřeby domácností posledního pololetí. Lednový skok spotřeby domácností ale vrací maloobchodní tržby zpět na robustní růstovou dráhu o čemž svědčí meziroční růsty hlavních agregátů maloobchodních tržeb v průměru 6 - 8 %, pomohl lednový záchranný státní balíček ekonomice.
Dopad na trhy: Nečekaně ohnivě silná data jsou příznivá pro akcie a dolar a nepříznivá pro zlato a dluhopisy, podobně jako ve stejný čas zveřejněného lednového silného zrychlení produkční inflace. Po těchto trochu šokujících zprávách dolar k euru zpevnil 0,2 %, hlavní akciový index americké burzy S&P 500 po zprávách ztratil 0,7 %, pak ale stihl téměř celé manko odmazat. Zlato po datech chvilkami vzrostlo 0,3 %, aby posléze zisk ztratilo a ke kotacím před daty oslabovalo 0,3 %.