Akcie

Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v prosinci stále v solidním růstu

Čtvrtek 13. únor 2020 19:47

V prosinci v USA meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb vzrostly 0,3 %, trh čekal jejich růst 0,3 %. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí vzrostly 0,7 %, trh čekal jejich růst 0,5 %. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí a prodejů benzínových čerpadel vzrostly 0,5 %, trh sice čekal jejich růst 0,4 %, ale za předchozí měsíc, tedy listopad, byl jejich růst 0,2 % zrevidován níže na pokles - 0,2 %. Výsledky jsou tak smíšené, agregátně poněkud hlavně kvůli revizi jádrových maloobchodních tržeb bez prodeje automobilů a benzínových čerpadel poněkud za očekáváním. Růst spotřeby domácností nicméně zůstává solidní.

Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb (12 2019, meziměsíční změna)               

Skutečnost:    0,3 %                                 
Očekávání
:     0,3 %                               
Předchozí
:      0,3 % (revize z 0,2 %)         

Maloobchodní tržby  a tržby stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí (12 2019, meziměsíční změna)

Skutečnost:    0,7 %
Očekávání
:     0,5 % 
Předchozí
:      0,0 % (revize z 0,1 %)

Maloobchodní tržby bez prodeje automobilů a jejich částí a bez tržeb benzínových čerpadel (12 2019, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,5 %
Očekávání
:    0,4 %
Předchozí
:   - 0,2 % (revize z 0,2 %)

Výsledky jsou tak smíšené, agregátně poněkud hlavně kvůli revizi jádrových maloobchodních tržeb bez prodeje automobilů a benzínových čerpadel poněkud za očekáváním. 

Celkově stále platí, že maloobchodní tržby stále robustně rostou a spolu se silným spotřebitelským sentimentem a trhem práce a solidním růstem aktivity služeb udržují sílu americké ekonomiky. Podporou robustní spotřeby domácností je solidní růst silného trhu práce s nízkou nezaměstnaností kolem 3,5 % a solidní tvorbou zaměstnanosti a taky robustní spotřebitelský sentiment pohybující se v blízkosti svých 20-letých maxim. Naopak silný růst spotřeby domácností opět významně podporuje solidní ekonomický růst USA.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby