Akcie

Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v září opět nečekaně silně vzrostly

Pátek 16. říjen 2020 23:46

V září ve Spojených státech amerických meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb opět silně vzrostly, tentokrát nad očekáváním trhu. Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb zase značně vzrostly 1,9 %, trh čekal jejich růst jen 0,7 %. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí opět silně vzrostly 1,5 %, trh čekal jejich vzestup 0,5 %. Jejich silný vzestup ze srpna byl snížen na 0,5 % z 0,7 %. Maloobchodní tržby a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí a prodejů benzínových čerpadel taky znovu robustně vzrostly, 1,5 %. Jejich silný růst ze srpna byl snížen na 0,5 % z 0,7%. Dubnový propad se zavřenými obchody a lidmi v karanténě a na vynucených dovolených znamenal absolutní dno, umístěné značně níže, než se čekalo. Do dalších měsíců s otevíráním ekonomiky se předpokládalo oživení spotřeby domácností, které v rapidní podobě přišlo nečekaně brzo, již květnu s klíčovou pomocí vzestupu prodejů automobilů. Červen, červenec, srpen a září květnové oživení potvrdily většinou značně nad očekáváním trhu, přestože část ekonomiky opět musela zavírat s obnovením případů nemoci Covid-19. Pandemie ale neustupuje a tak oživení spotřeby domácností zřejmě do konce roku bude stále zranitelné a křehké.

Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb (9 2020, meziměsíční změna) 

Skutečnost
:      1,9 %                                 
Očekávání
:        0,7 %                               
Předchozí
:         0,6 %   

Maloobchodní tržby  a tržby stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí (9 2020, meziměsíční změna)

Skutečnost:      1,5 %
Očekávání
:        0,5 % 
Předchozí
:         0,5 % (revize z 0,7 %)

Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí a bez tržeb benzínových čerpadel (9 2020, meziměsíční změna)

Skutečnost
:      1,5 %
Očekávání
:    
Předchozí
:        0,5 % (revize z 0,7 %)

Rozbor
: Meziročně v září vzrostly maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb 5,4 % po srpnovém růstu 2,8 % (revize z 2,6 %), růst maloobchodních tržeb a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí vzrostl na 4,0 % z 2,2 % v srpnu (revize z růstu 2,1 %) a růst maloobchodních tržeb a stravovacích služeb bez prodeje automobilů a jejich částí a prodejů benzínových čerpadel posílil na 5,9 % z 4,1 % v srpnu (revize z růstu 4,0 %). V době koronavirového šoku maloobchodní tržby plošně prožívaly zdrcující propad. Naopak nadpřirozeně silně rostly prodeje potravin, vcelku normálově solidně prodeje eshopů tak jako v minulosti. Silný růst těchto kategorií přes výkyvy stále trvá. Po koronavirovém šoku druhou částí druhého čtvrtletí a začátkem třetího čtvrtletí se do růstového obratu dostávají i tržby jiných kategorií maloobchodních tržeb. 

Hodnocení
: Dubnový propad se zavřenými obchody a lidmi v karanténě a na vynucených dovolených znamenal absolutní dno, umístěné značně níže, než se čekalo. Do dalších měsíců s otevíráním ekonomiky se předpokládalo oživení spotřeby domácností, které v rapidní podobě přišlo nečekaně brzo, již květnu s klíčovou pomocí vzestupu prodejů automobilů. Červen, červenec srpen i září květnové oživení potvrdily většinou značně nad očekáváním trhu, přestože část ekonomiky opět musela zavírat s obnovením případů nemoci Covid-19. Pandemie ale neustupuje a tak oživení spotřeby domácností zřejmě do konce roku bude stále zranitelné a křehké.

Dopad na trhy: Síla spotřeby domácností je příznivá pro akcie a dolar a nepříznivá pro dluhopisy a zlato. Po zprávě hlavní akciový index americké burzy S&P 500 nejprve rostl 0,7 %, pak ale o zisk přišel a stejnou mírou se propadldo ztráty. Dolar k euru vyrostl 0,3 % a zlato odepsalo 0,6 %.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby