Akcie

Makroekonomické události USA: Návrat k plné zaměstnanosti již příští rok, fikce nebo skutečnost?

Úterý 6. duben 2021 23:20

Ministryně financí USA Janet Yellenová nedávno oznámila, že by se tamní trh práce mohl vrátit zpět do stavu plné zaměstnanosti již v roce 2022. Přitom americká míra nezaměstnanost podle posledních zpráv dosahuje 6 %. Je možné, aby se trh práce rozvrácený pandemií tak rychle vrátil do plné kondice a naplnil tak jeden z cílů centrální banky USA, Federálního rezervního systému? Pokud by se tak skutečně stalo, mělo by to vážné důsledky i pro finanční trhy, jelikož Fed by přistoupil ke zvýšení úrokových sazeb podstatně dříve, než momentálně vyhlašuje.

Pro srovnání, poslední extrém nezaměstnanosti představovala světová finanční a hospodářská krize 2007 - 2009, během níž míra nezaměstnanosti USA vzrostla na 10 %, avšak progres k plné zaměstnanosti trval více než 10 let. 

Za trh práce na úrovni plné zaměstnanosti bývá v USA označována doba těsně před úderem pandemie, tedy únor 2020. Tehdy míra nezaměstnanosti kolísala kolem 3,5 %. Očekávání Yellenové není daleko od souhrnu posledních březnových projekcí Fedu. Podle nich by dle posledních kvartálů roků měla míra nezaměstnanosti klesnout letos na 4,5 %, v roce 2022 na 3,9 % a v roce 2023 na 3,5 %. Naopak maximum nezaměstnanosti bylo napočítáno v dubnu 2020, 14,7 %.  

Očekávání Yellenové a Fedu je založeno na tom, že s progresivní očkovací kampaní se koronavirová pandemie v USA stáhla a ekonomika se otevírá, přičemž stát nadále bezprecedentně vydatně podporuje ekonomiku. To si může dovolit díky nízké inflaci i předpokladu, že se inflace příliš nezvýší. Stát masivně fiskální expanzí podporuje ekonomiku, podobně má Fed velmi silně sešláplý pedál monetární expanze až k podlaze i Fed. Kvantitativním uvolňováním, téměř nulovou referenční úrokovou sazbou a výhledem skoro nulových úrokových sazeb včetně stabilní inflace udržuje inflační očekávání a tím i výhled úrokových sazeb i jejich aktuální výše na minimu. 

Pandemie postihla prakticky všechny sektory hospodářství, nejvíc ale odvětví citlivá na společenský kontakt, tj. stravovací a ubytovací služby, dopravu a cestování s turistickým ruchem a taky segment volného času a rekreace. Vedle toho s uzavřením škol spousta rodičů zůstává doma s dětmi. Velká čast těchto zaměstnanců nefiguruje v pracovní síle země, nejsou ve statistikách zaměstnaných ani nezaměstnaných, kdyby se přidali k nezaměstnaným, podle nedávného odhadu guvernéra Fedu Jerome Powella by míra nezaměstnanosti byla vyšší o několik procentních bodů. Přesto s tím jak i podle nejpravděpodobnějších scénářů růst ekonomiky s jejím otevíráním má rapidně sílit (dle odhadu Fedu by ve čtvrtém čtvrtletí růst hrubého domácího produktu měl dosáhnout 6,5 %) by se tito lidé měli rychle dostávat ze zámezí pracovní síly zpět do jejích řad, do kolonky zaměstnaných. 

To by znamenalo další zpevnění poptávky ekonomiky a tím i ekonomického růstu a současně i dřívější odfázování silné monetární podpory. Jeho první část v podobě omezení kvantitativního uvolňování by měla nadejít v letošním druhém pololetí, Fed váže k podstatnému pokroku ke svým cílům, tedy k plné zaměstnanosti a inflaci 2 %. Pokud skutečně míra nezaměstnanosti bude mířit již příští rok pod 4 %, bude to znamenat i naplnění cíle Fedu a tím i možnost zvyšování úrokových sazeb třeba již příští rok (ačkoliv Fed čeká, že optimální politikou je jejich ponechání u nuly minimálně do roku 2023). To by ovšem musel být naplněn i druhý cíl Fedu, tedy inflace 2 % a její směr lehce nad 2 %. 

Ve srovnání s Českem, kde míra nezaměstnanosti během pandemie stále postupně roste pořád v oblastech výrazně nižších než v USA by se mohlo zdát, že v USA jsou jiný svět. Rozdíly jsou však dány do značné míry rozdílnou metodikou evidence zaměstnanosti resp. nezaměstnanosti. Trendy uplynulého roku, mezníky i skutečný stav obou trhů práce jsou si podobnější, než nasvědčují titulková čísla. Rozdíl se však rýsuje pro rok 2021: Hlavně boj s pandemií a tím i oživení ekonomiky a trhu práce je v Česku i Evropě za USA opožděn o jedno či dvě čtvrtletí, proto i kulminace míry nezaměstnanosti v ČR může být dosažena až ve druhém pololetí 2021.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby