Akcie

Makroekonomické události USA: Powell vystoupením nepřekvapil, naznačil otevřenost dalším redukcím hlavní úrokové sazby

Pondělí 9. září 2019 18:29

Guvernér Federálního rezervního systému Spojených států amerických Jerome Powell vystoupením nepřekvapil, potvrdil stávající politiku otevřenosti dalším redukcím hlavní úrokové sazby.

Vystoupení guvernéra Federálního rezervního systému USA Jeromea Powella v Univerzitě Curychu v Curychu:

Rozbor (důležité komentáře)
: Guvernér Federálního rezervního systému Jerome Powell ve vystoupení řekl, že trh práce je silný a že centrální banka bude pokračovat ve “vhodném” jednání. Powell taky řekl, že USA ani světová ekonomika pravděpodobně neuváznou v hospodářské recesi.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky
: Komentáře Powella nepřekvapují. Powell potvrdil frázi o “vhodném” jednání, která předcházela červencové redukci cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate o čtvrt procentního bodu na 2,00 - 2,25 % a zdá se, že i finanční trhy tuto formuli interpretují jako signál pokračování redukce cíle hlavní úrokové sazby centrální banky.

Zpráva příliš nemění výhled monetární politiky Federálního rezervního systému USA. Ten naznačuje možnost a flexibilitu k další možné redukci cíle Fedu v příštích měsících. Obchodní války spíše eskalují, růst ekonomiky sice ve druhém kvartálu posílil ale jen díky akceleraci růstu spotřeby domácností a spotřeby vlády, naopak opět oslabily hrubé fixní firemní investice a export. Navíc některá data naznačují, že slabost průmyslové výroby, investic a exportu se může infiltrovat do zatím robustního růstu domácí poptávky, což patří k největším obavám Fedu.

Na druhou stranu domácí sektory ekonomiky USA zůstávají silné (služby, maloobchod, trh práce, spotřebitelský sentiment). Fed rovněž možná nebude chtít ustupovat kritice a nátlaku prezidenta USA Donalda Trumpa na uvolnění monetární politiky, politizovat tak centrální banku a současně tak dávat prezidentovi další munici k další eskalaci obchodních válek.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby