Akcie

Makroekonomické události USA: Prezident Biden navrhuje investice infrastruktury 2,3 bil. USD

Úterý 6. duben 2021 23:17

Prezident Spojených států amerických Joe Biden oznámil návrh státních investic infrastruktury za 2,3 bil. USD. Určitým překvapením je návrh financování programu, nikoliv v posledních prezidentských volbách Demokratickou stranou prezidenta Bidena propagovaným navýšení daňové zátěže vysokopříjmových domácností, ale zvýšení korporátní daně a novelizací daňové legislativy resp. zavírání okének umožňujících firmám vyvádět do zahraničí své zisky. Plán rekonstrukce amerického hospodářství, největší ekonomiky světa, má dobrou šanci být prosazen v Kongresu, kde v obou komorách Bidenova Demokratická strana disponuje většinou. Vzhledem k rozsáhlosti investičního programu se schválení navrhované balíčku předpokládá až během letošního léta. Renovace hospodářství je cíl i republikánské opozice, oba tábory se ale liší v rozměru státních investic i v případě inkluze programů tradičně kategorizovaných jako sociální služby. Štědrá fiskální politika prezidenta Bidena není zdaleka u konce, další podpůrný sociální balíček podpory rodinám má být představen v příštích týdnech opět v řádu 2 bil. USD. Bidenovi se po několika měsících v nejvyšší státní službě již podařil prosadit program pomoci státu ekonomice poničené pandemií za 1,9 bil. USD.

Investice do infrastruktury se budou týkat např. rekonstrukce silnic, železnic, inženýrských sítí, restrukturalizaci hospodářství s vizí řešení změn globálního klimatu, internetových a jiných vyspělých technologií, pamatuje však i na ryze levicové záměry jako je podpora služeb sociálních služeb např. péče o seniory s přihlédnutím k řešení nerovnosti. Program má pomoci vytvořit miliony pracovních míst. Podle Bílého domu plán rozprostře náklad projektů během 8 let, zaplacen má být během více než 15 let. Biden program představil v Pittsburghu: “Je to investice do Ameriky jednou za generaci, něco co jsme neviděli nebo nevytvořili od doby co jsme postavili mezistátní systém dálnic nebo kosmické programy před několika dekádami.”

Korporátní daň, kterou slavně předchozí prezident Donald Trump snížil z 35 % na 21 % chce Biden zvýšit na 28 %. Proti infrastrukturnímu plánu Bidena se již ozval Neil Bradley, vedoucí představitel národní největší obchodní skupiny Komory obchodu USA. Podle něj sice organizace sdílí Bidenův smysl urgence infrastruktury, jeho plán je “nebezpečně chybný”. “Silně odmítáme zvýšení daní navrhované administrativou, které zpomalí ekonomické oživení a globálně oslabí konkurenceschopnost USA,” řekl Bradley. S plánem zvýšení daní jako kompenzace masivního růstu výdajlů patrně souvisí i kampaň USA globální dohody globální minimálně firemní daně, která by měla blokovat relokace aktivity amerických firem do zahraničí. Průměrná korporátní daňová sazba v zemích skupiny G7 je 24 %. 

Pravicová opozice Republikánské strany nesouhlasí. Návrh jako "další trojský kůň krajně levicových požadavků”, ocenil plán lídr republikánské menšiny horní komory Kongresu, Senátu, Mitch McConnell. Řekl rovněž, že zvyšování daní zabije pracovní místa a sníží růst mezd, když zaměstnanci potřebují  rychlé oživení.

Další tentokrát ryze sociální balíček podpory ekonomiky pro rodiny má například zahrnovat rozšíření pokrytí zdravotního pojištění, daňové benefity rodiny s dětmi stejně jako placenou rodičovkou dovolenou a nemocenské či zdravotní dávky. 

Prezident se spolu s centrální bankou, Federálním rezervním systémem, snaží trhy, firmy i domácnosti přesvědčit, že masivní výdaje státu do ekonomiky nezvýší nebezpečně inflaci a když tak jen mírně a krátkodobě.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby