Akcie

Makroekonomické události USA: Prezident Fedu Dallasu Kaplan říká, že monetární politika nevyřeší hádanku trhu práce

Pátek 11. červen 2021 20:29

Prezident Federální rezervní banky Dallas Robert Kaplan řekl, že monetární politika nemůže moc vyřešit hádanku trhu práce. V současnosti firmy ve Spojených státech amerických mají potíže nalézt zaměstnance, i když opodle statistik miliony Američanů zůstává nezaměstnaných. Kaplan zopakoval svůj názor, že by centrální banka USA, Federální rezervní systém, měla snížit svoji podporu ekonomice “dříve spíše než později."

“Pokud jste v personálně kontaktním zaměstnání, potřebujete větší motivaci se vrátit do práce,” diplomaticky prohodil Kaplan. Mnohoznačnou větu vyjasnil názorem, že dostupnost pandemických dávek nezaměstnanosti dává zaměstnancům možnost čekat na lepší zaměstnání spíše než přijmout práci, která zrovna je v nabídce. 

To vytváří nerovnováhu nabídky a poptávky práce, k jejímuž řešení Fed není vybaven. “Až doběhnou dávky nezaměstnanosti, najdeme rovnováhu,” věří prezident Fedu Dallasu. Kvůli pandemii zvýšené dávky nezaměstnanosti doběhnou letos v červnu přibližně v polovině států USA, ve zbývající druhé polovině států expirace nestandardních benefitů nouze zaměstnání je časována k letošnímu září. 

Kaplan patří v rámci Fedu k bankéřům, kteří navrhují spíše dřívější debatu možné redukce ultraexpanzivní monetární politiky Fedu.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby